A levertséget, rossz hangulatot is okozó tartós szürkeséget valójában egy masszív anticiklon okozza, amelynek belsejéből a levegő mindig kifelé távozik, ennek helyére pedig a magasból érkezik utánpótlás. Ez a folyamat szárító, felhőoszlató hatású, vagyis napos, száraz időjárást okoz. Elvileg.
Miért nem látjuk már napok óta a Napot?
A Kárpát-medence földrajzi sajátosságai miatt télen gyakran előfordul, hogy az áthűlt talaj feletti nehezebb, nedves, hideg levegő megreked az alacsonyabban fekvő területeken és az anticiklonra jellemző szélcsendes helyzetekben nem tud átkeveredni a fölé áramló száraz, enyhébb légtömeggel. Ezt a jelenséget nevezik hidegpárnának a meteorológusok.
Alaphelyzetben a levegő hőmérséklete a magasság növekedésével csökken. Amikor azonban felül melegebb levegő áramlik, fordított rétegződés (inverzió) alakul ki. Ilyenkor a környezeténél könnyebb fajsúlyú meleg levegő hiába igyekszik fölfelé, a nálánál is melegebb légréteget nem tudja elérni.
A hidegpárna-jelenség nemcsak azért kellemetlen, mert akár hosszú ideig is nélkülözni vagyunk kénytelenek a napsütést. A mozdulatlan, nedves, hideg levegő előbb-utóbb telítődik a fűtési szezonban szabadba jutó égéstermékekkel, porral, a gépjárművek és az ipari létesítmények által kibocsátott gázokkal. Minél tovább kitart a hidegpárna, annál szennyezettebbé válik a levegő, előfordulhat, hogy a hatóságok kénytelenek lesznek szomgriadót elrendelni.
Fel a hegyekbe
Aki már nagyon unja a borongós, párás időt a magasabban fekvő helyeken láthatja a kék eget és a napsütést. A hidegpárna általában 800-900 méteres magasságig tölti ki a Kárpát-medencét. Ha nem is sok hegycsúcsunk lóg ki belőle, azért akad néhány. A fővárosban élőknek ehhez a Börzsönybe érdemes gyalogtúrát szervezniük, a valamivel messzebb fekvő Kékestetőre azonban kocsival is fel lehet menni.
Aki nem szeret vagy nem tud kirándulni menni, fényterápiával megakadályozhatja, hogy hangulatát agyonnyomja a szürke idő. Tanácsos ilyenkor több időt tölteni erősen kivilágított, színes környezetben, de az is sokat segíthet, ha otthon a szokásosnál több lámpával világítunk.
Napsütés a 864 méter magasan fekvő Nagy-Hideg-hegyen - Fotó: idokep.hu