A részvételi arány minden elképzelést felülmúlt: a 474 820 tagból 369 680-an küldték be levélben szavazatukat, ami a tagság 78 százalékának felel meg. Ezzel messze túlszárnyalták a húsz százalékos érvényességi küszöböt. 31 800 szavazat bizonyult érvénytelennek. Ezeket természetesen nem vették figyelembe a voksok összeszámlálásánál. A szavazatokat eredetileg Lipcsébe küldték el, amelyeket aztán pénteken késő este Berlinbe szállítottak, s itt is számlálták össze őket. Az egész procedúra lebonyolításánál az SPD négyszáz önkéntese segédkezett.
Sigmar Gabriel, a német szociáldemokraták elnöke láthatóan nagyon megkönnyebbült, csakúgy, mint az SPD vezetése. Miután bejelentették az eredményt, Gabrielt hosszasan tapsolták a szociáldemokrata küldöttek. A pártelnök 19-re húzott lapot azzal, hogy a bázis véleményét is kikérte a nagykoalícióról. Ha ugyanis elutasították volna a dokumentumot, úgy a párt teljes vezetésének távoznia kellett volna. Így azonban széleskörű támogatást szerzett a kereszténydemokrata CDU-val és a keresztényszocialista CSU-val folytatandó együttműködéshez.
Gabriel azt közölte, 36 éve az SPD tagja, de ez idő alatt még sosem tapasztalt a tagok részéről ilyen mértékű aktivitást. Egyben megköszönte a bázisnak, hogy jóváhagyta a megállapodást.
Az új kormányt kedden iktatja be a parlament. A szeptemberi parlamenti választáson 24 százalékos eredményt elért szociáldemokraták befolyásos tárcákat kaptak meg. Gabriel gazdasági és energiaügyi miniszter lesz, Frank-Walter Steinmeier négy év után ismét a német diplomáciát irányítja. A frakcióvezetői poszton Thomas Oppermann válthatja. Heiko Mass lesz az igazságügy-miniszter, Andrea Nahles, az SPD eddigi főtitkára a szociális ügyekkel foglalkozó tárcavezető.
Ami Angela Merkel számára talán a legfontosabb, jobb keze, Wolfgang Schäbule maradhat a német pénzügyminiszter. Alighanem a legfontosabb tárcáról van szó, hiszen a pénzügyminiszter az euróövezet sorsát is befolyásolhatja. Német médiumok meglepetésként említik, hogy a szintén kereszténydemokrata Ursula von der Leyen nem egészségügyi, hanem honvédelmi miniszter lesz, s a tárca élén Thomas de Maiziere-t váltja. Első ízben fordul elő Németország történetében, hogy a Bundeswehrt nő vezetheti.