bojkott;Pedagógusok Szakszervezete;Nemzeti Pedagógus Kar;

2013-12-17 06:09:00

Bojkottálják a pedagóguskart a szakszervezetek

A Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) megalakításának bojkottjára szólította fel tagjait a legnagyobb tagsággal rendelkező közoktatási érdekképviselet, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szombati kongresszusán. 

Mint ismert, a köznevelési törvényt idén úgy módosította a parlament kormánypárti többsége, hogy minden, állami fenntartású oktatási intézményben dolgozó pedagógus - vagyis az önkormányzati iskolák januári államosítása után a tanárok döntő többsége - automatikusan az NPK tagjává válik. A jogszabály szerint a szervezet véleményezési jogot gyakorol majd a köznevelést és pedagógusképzést érintő jogszabályok megalkotásában és módosításában, vagyis lényegében szakmai érdek-képviseleti feladatokat lát el "a reprezentatív szakszervezetekkel együttműködve".

Az egyik probléma éppen ez az NPK-val, hiszen a véleményezés elvileg a szakszervezetek és a szakmai egyesületek feladata lenne, ám őket lényegében kihagyták a 2011-ben elfogadott, azóta többször módosított köznevelési törvény megalkotásából. Ezért valószínű, hogy a kabinet egy olyan lojális ágazati partnerszervezet létrehozására törekszik, amelyen kívül mást nem ismer majd el érdemi partnerként. Aggályos továbbá, hogy az NPK "etikai kódexet" alkotna a tanároknak, amelynek betartását etikai bizottságok ellenőriznék. Ez akár a munkahelyi nyomásgyakorlás eszköze is lehet a későbbiekben. A PSZ szerint az etikai eljárás alá vonás lehetősége túl széleskörű, miközben nem biztosított a szakszervezeti részvétel a folyamatban. Sőt, az érdekképviselet úgy vélte, a törvény "homályos megfogalmazása" miatt az NPK felléphet azok ellen, akik a szakszervezettől kérnek érdekvédelmet.

A PSZ szerint az NPK "nem egyeztethető össze a jogállamiság követelményeivel, sérti a PSZ jogait és érdekeit". A Kar egyebek közt korlátozza a tagok "információtovábbítási" jogát, vagyis lényegében a véleménynyilvánítást. Ezért arra kérték a tanítókat és tanárokat, hogy a pedagóguskar létrehozásában semmilyen szerepet ne vállaljanak, ne vegyenek részt az előkészítő munkában, ne vállaljanak tisztséget, megbízatást sem.

A bojkotthoz csatlakozott a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is. Az érdekképviselet szerint az emberi erőforrás miniszter által felügyelt szervezet működése "alkalmas a pedagógusok megfélemlítésére, a szólás és véleményszabadság korlátozására", valamint az NPK-beli kényszertagság ténye sérti a szabad társulási jog alaptörvényben rögzített érvényesülését. A kar létrehozása a PDSZ szerint azért is indokolatlan, mert az érdekvédelmi feladatok ellátását a közoktatásban érintett pedagógus szakszervezetek teljesítik.