MNB;alapkamat;

- Rekordmélységben az alapkamat

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a megszokott 0,20 százalékpontos kamatcsökkentéssel zárta az évet, amelynek eredményeként az alapkamat megérkezett a 3 százalékos szintre. Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere szerint a döntés nem volt meglepetés, az MNB a novemberi ülésén további enyhítést irányzott elő, így erre a lépésre számított a piac. A nemzetközi helyzet a novemberi megingás után decemberben stabilizálódni tudott, és bár az amerikai állampapír hozamok tovább emelkedtek, a feltörekvő piaci devizákon csökkent a nyomás, kisebb korrekció bontakozott ki. A forint és a magyar állampapírok december második felében ismét erősödni tudtak, bár a hozamgörbénk  a nyári szintekhez képest továbbra is nagyon meredek, ami a piaci bizonytalanságot tükrözi.

Az elemző emlékeztetett rá, hogy az MNB a héten publikálja a legfrissebb inflációs jelentését, érdekes lesz látni, hogy a jegybank a rezsicsökkentések dezinflációs hatásának elmúltával milyen pénzromlási ütemre számít majd az elkövetkező években. Az erősödő GDP adatok a kibocsátási rés lassú záródására utalnak, és a jövő évi béremelések is hordoznak némi inflációs hatást. A Budapest Alapkezelőnél nem gondolják, hogy az esetleges inflációs kockázatok miatt jövőre fékezne a jegybank, várakozásuk szerint az MNB addig vág, amíg a tőkepiaci folyamatok éles váltásra nem kényszerítik.

A Nézőpont Intézet Gazdaságkutató Műhelyének vezetője, Pesuth Tamás véleménye szerint a Monetáris Tanácsnak a kamatcsökkentés után is lesz még lehetősége a jegybanki alapkamat további mérséklésére, azonban az eddigi kamatcsökkentési ciklust támogató tényezőket egyre nagyobb bizonytalanság jellemzi. A kamatcsökkentési ciklus folytatása mellett a csökkentési ütem mérséklése, ezen belül is a 0,10 százalékpontos vágás valószínűsíthető. Ez alapján, illetve a globális pénzpiaci körülmények függvényében a tavaszi országgyűlési választásokig akár 2,7 százalékos jegybanki alapkamatszint is elképzelhető. Az elemző szerint az inflációs folyamatok továbbra sem indokolják a kamatcsökkentési ciklus megtörését. A globális monetáris politikai irányt alapvetően meghatározó amerikai jegybank vezetésében személyi változások történtek, ami bizonyosan a korábbi gyakorlat átgondolását jelenti az eszközvásárlási program tekintetében. Az erre vonatkozó jelzést a FED e heti ülésétől várja a piac. A mennyiségi lazítás visszafogása döntően meghatározza a nemzetközi, illetve a magyar monetáris politikai mozgásteret. Ez a kamatcsökkentési ciklus finomhangolását, illetve átgondolását eredményezheti.

A globális folyamatok másik meghatározó tényezője az eurózóna, ezen belül kiemelt fontosságú esemény a németországi koalíció megalakulása. Az eurózóna új növekedési pályára állhat, ez a magyar gazdaság számára alapvetően hasznos. A növekedés szerkezetére az új külügyminiszter és a régi-új pénzügyminiszter személyéből lehet következtetni. Ez alapján Németország az Európai Unió politikai és gazdasági kultúrájához való felzárkózást támogatja. Ehhez illeszkedik az MNB stratégiája, illetve a Növekedési Hitelprogram. A növekedést támogató gazdaságpolitikai irányzattal összhangban van a kamatcsökkentési ciklus folytatása - érvelt Pesuth Tamás.

Az MSZP úgy véli, a parlament törvénysértő módon fogadta el kedden a 2014-es költségvetést, amely a szocialisták szerint egyébként is csak negyed évig tart ki, és további elszegényedést okoz.