pályázat;holokauszt;Lázár János;emlékév;kormányzati források;

Tarolt Erzsébetváros a pályázaton - 70 milliót kaphatnak az államtól

70 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kaphat az Erzsébetvárosi Önkormányzat a 2014-es Holokauszt-emlékév pályázaton. Az összeg kiemelkedően a legmagasabb az 1.071 támogatásra ítélt projekt között. Akadnak más furcsaságok is a kedden nyilvánosságra hozott listában. A Magyar Holokauszt Emlékév céljaira összesen másfél milliárd forintot osztanak szét.

Nyilvánosságra hozták kedden a holokauszt 70. évfordulójára kiírt állami pályázatban támogatásra előterjesztett projekteket. A kezdeményezés célja az volt, hogy az emlékévet, annak céljait a magyarországi zsidó közösségek, valamint a civil szféra bevonásával megismertessék a társadalommal, segítsék a szembenézést a történelemmel, valamint ösztönözzék a társadalmi aktivitást - írják a kormányzati portálon.

A november 15-ig beérkezett pályázatokat az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottsága véleményezte és rangsorolta, a végső szót azonban Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár mondja majd ki.

A listából kitűnik, hogy az Erzsébetvárosi Önkormányzati Vagyonkezelő 70 millió forint támogatásra számíthat egy Zsidó Helytörténeti Tár létrehozásához. A kiemelkedően magas összeg miatt a Népszava megpróbált információkat szerezni a pályázat elemeiről, de az önkormányzati karácsonyi ünnepség miatt kedden délután négy órakor már senkit sem találtunk a Garay utcai hivatalban.

A lapunknak nyilatkozó Kispál Tibor szocialista önkormányzati képviselő - aki egyébként tőlünk értesült az önkormányzati dolgozók ünnepségéről - elmondta, hogy a pályázatról szóló előterjesztés az év végi hajrában viszonylag gyorsan "ment át" a tesületi ülésen. Szavai szerint - bár nem látták a részletes terveket - az erzsébetvárosi szocialista képviselők a megnevezett célok miatt megszavazták a projektet.

Kispál Tibor elmondta, hogy a pályázat részeként Zsidó Helytörténeti Tárat akarnak kialakítani a Csányi utca 5-ben, egy üresen álló önkormányzati épületben. Ez volt egyébként az a ház, amelyet idén januárban hajléktalan aktivisták foglaltak el, és azt követelték, hogy legyen szociális bérlakásrendszer, illetve foglalják törvénybe a lakhatáshoz való jogot.

A Csányi utcai épületet olyan bútorokkal és használati tárgyakkal akarják berendezni, amelyek a kerületben a vészkorszak előtt élt zsidó polgároké volt, hogy így is a hiányukra emlékeztessenek, és megidézzék Erzsébetváros multikulturális és sokvallású közösségét.

A MSZP-s képviselő beszámolt arról is, hogy az eredetileg 78 millió forintos pályázati tervben a Wesselényi u. 26. szám alatti önkormányzati épület részleges felújítása is szerepel, ahol egyfajta közösségi teret akarnak létrehozni a projekt megálmodói. Azt egyelőre nem tudni, hogy a tervezett Erzsébetvárosi Zsidó Helytörténeti Tár miben különbözik majd a szomszédságában működő Zsidó Múzeumtól, a Páva utcai Holokauszt Emlékközponttól, vagy a jövő tavaszra elkészülő Sorsok Házától, amely ugyancsak a vészkorszak rémtetteire emlékeztet majd.

A kedden közzétett, 1.071 támogatásra javasolt pályázati anyagot szemlélve további érdekes szereplők is megjelennek. A pécsi érdekeltségű U Group Kft. például 11 millió forintért építhetne emlékhelyet a Fejér megyei Sárbogárdon. Az alig egy hónapja bejegyzett céget ezen kívül még egy 25 milliós támogatára is javasolja az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottsága egy Radnóti-emléknapi rendezvény megvalósítására. Az U Group Kft-ben tulajdonosként szerepel az Ifjúsági Médiakultúráért Alapítvány, amelyről azt írja egy cégadatok közvetítésével foglalkozó online szolgáltató, hogy "a partnerrel való üzletkötés további körültekintést és alaposabb cégellenőrzést, cégminősítést igényel."

Szembetűnik a többi között a YPC Communications Kft. pályázata is. A cég két projektben összesen 18,7 millió forint támogatást kaphat zsidó temetők és zsinagógák fotókataszterének elkészítéséhez és internetes bemutatásához. Már amennyiben Lázár János államtitkár jóváhagyja mindezt.

Nézze meg a teljes listát itt!