Cegléd;

- Garázdaság és közösség tagja elleni erőszak miatt emeltek vádat Cegléden

 Közösség tagja elleni erőszakkal, illetve garázdasággal vádol az ügyészség 20 embert, akik a vádirat szerint részesei voltak tavaly augusztusban a ceglédi, romák lakta városrészben kirobbant konfliktusnak - közölte a Pest Megyei Főügyészség szóvivője szerdán az MTI-vel.

Gyugyi Csilla a vádiratot idézve elmondta: 2012. augusztus 18-án este a vádlottak közül heten egy 20-30 tagú, hasonló ruházatot viselő, alakzatban együtt mozgó csoporttal Cegléden a Présház és a Puttony utcában vonultak. Közben ostort csattogtattak, petárdákat dobáltak, folyamatosan hangosan kiabáltak, romákat érintő fenyegetéseket skandáltak a lakók felé, félelmet, riadalmat keltve bennük.

A felvonulásra "válaszul" a környéken élőkből rövid időn belül több tucat ember gyűlt össze baseball-ütőkkel, kaszákkal, kapákkal és más tárgyakkal felfegyverkezve, közülük 13 férfit vádolnak azzal, hogy rátámadt az utcákon masírozókra, akik végül elmenekültek. A két csoport többi tagját nem tudták azonosítani. 

A főügyészség szóvivőjének közlése szerint a Ceglédi Járási Ügyészség a felvonulásban részt vevő vádlottakat csoportosan elkövetett, közösség tagja elleni erőszakkal, a velük szemben fellépőket csoportosan, a köznyugalmat súlyosan megzavarva, felfegyverkezve elkövetett garázdasággal vádolja. 

A 2012-es összetűzés másnapján mintegy négyszázan gyűltek össze Cegléd külterületén, a többi között a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai, illetve szimpatizánsai. A környék romák lakta házait mintegy 70-80 rendőr zárta el az összegyűltektől.
A konfliktus előzményeiről a gyülekezők azt mondták az MTI munkatársának: a megszaporodott - szerintük romák által elkövetett - lopások miatt kérték az Új Magyar Gárda segítségét. Állításuk szerint előző este "rendfenntartó sétára" indultak a Kékkő utca térségében, amikor mintegy 80, kerti szerszámokkal, kardokkal és egyéb szúró-, illetve vágóeszközzel felfegyverkezett roma rontott rá a 15-20 "járőrözőre". 

Roma szervezetek közös állásfoglalásban ítélték el a Pest megyei városban kialakult helyzetet. Azt írták: a cigány családok egy része rokonaihoz menekült. Szerintük a "jogi normáknak ellentmondó helyzet kialakulásában" felelőssége van a politikának és rendőri vezetésnek, amely a hasonló szélsőjobboldali cselekményeket eltűrte, tétlenségével bátorította". 

Az országos rendőrfőkapitány a történtek után tényfeltáró vizsgálatot rendelt el, melynek eredményeként megállapította, hogy törvényes, szakszerű és határozott volt a rendőri intézkedés Cegléden.

  Darák Péter megjegyezte: a hétfői döntés első sajtóvisszhangjaiban kisebb figyelmet kapott az a lényeges momentum, hogy a Kúria a devizahiteles szerződések érvénytelenségét egy bizonyos megközelítésben vetette el. Azt mondta ki, hogy ez a szerződéstípus önmagában az adóst terhelő árfolyamkockázat miatt nem tekinthető jogszabályba vagy jó erkölcsbe ütközőnek, illetve uzsorás vagy színlelt szerződésnek.