Sukoró-ügy;Handó Tünde;peráthelyezés;

2013-12-18 17:22:00

Visszadobták a Sukoró-pert is

Az Alkotmánybíróság határozatára hivatkozva a Szolnoki Törvényszék "visszaadta" a Sukoró-per tárgyalását a Fővárosi Törvényszéknek - tudta meg lapunk. A friss döntéssel az Orbán-kormány fő elszámoltatási célpontjává lett Sukoró-ügyben folyó büntetőper már a második politikai jelentőségű ügy, amelyet az eljáró bíróságok "illetékesség hiányában" nem tárgyalnak tovább. 

Ugyanígy "adta vissza" kedden a Kecskeméti Törvényszék a Hagyó Miklós volt MSZP-s főpolgármester-helyettes és társai ellen folyamatban lévő ügyet a fővárosnak, előtte pedig két másik, nem politikai jelentőségű eljárásnáltettek ugyanígy a bírák.

Az azóta megszűnt jogi lehetőséggel, áthelyezéssel került el Budapestről a meg nem valósult sukorói telekcsere-ügylet pere is, így idén januárban kezdődött a tárgyalás Szolnokon. A per - melyben gyanúsított a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) több volt vezetője, illetve az egykori Pénzügyminisztérium volt államtitkára is - elvileg január 6-án folytatódott volna Szolnokon, az eddigi menetrend szerint pedig akár februárban elsőfokú ítélet születhetett volna, ám most a Hagyó-perhez hasonlóan újra kell kezdeni a tárgyalását. A Sukoró-pert egyébként ugyanaz a szolnoki bíró tárgyalta és adta most vissza (a bírósági végzést itt olvashatja) , aki a minap Budapestre visszahelyezett már az Ab-döntésre hivatkozva egy 67 vádlottas hivatali vesztegetési pert.

Megírtuk, a Sukoró-ügyben az is kiderült, hogy az áthelyezésről ugyan Handó Tünde, azOrszágos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke - Szájer József fideszes EP-képviselő felesége -mondta ki a végső szót, de az első fokon eljáró törvényszék helyszínének, Szolnoknak a megtalálásában Polt Péter legfőbb ügyész helyettese "segített" neki. Belovics Ervin volt ugyanis az, aki tavaly augusztusban javasolta Handónak a megyeszékhelyt.

Ráadásul azt követően, hogy a korábban az OBH által megkérdezett nyolc törvényszék közül Handó saját beosztottjai nem Szolnokot, hanem Zalaegerszeget és Szekszárdot javasolták. Aligha véletlenül, hiszen egy tavaly július 30-i levélben a Szolnoki Törvényszék elhárította a megkeresést. Az ott működő négy bírói tanács közül vagyon elleni ügyekben egy járhat el, ám Sólyomváriné Csendes Mária tanácsának már tavaly nyáron is öt ügye volt, közülük négy kiemelt, vagyis egy újabb kiemelt ügy túlzottal leterhelte volna őket. Nem sokkal korábban ráadásul ehhez a bíróhoz került az említett másik, 67 vádlottas ügy is Budapestről, de ez sem számított.