kormány;munka;hátrányos helyzetű térségek;szociális szövetkezet;

2013-12-19 06:08:00

Segélyre ítélnek Orbánék

Továbbra sincs válasz arra, mikor és mennyi pénzt kapnak a hátrányos helyzetű térségben élő embereknek munkát adó szociális szövetkezetek. Pályázniuk kellett az uniós forrásra, az eredményt pedig már szeptemberben ki kellett volna hirdetni. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség viszont valamiért azóta is húzza a döntést, pedig ha december 31-éig nem kötik meg a szerződést, vissza kell utalni az uniónak a pénzt. Legutóbb lapunknak azt írták, december 16-án lesz eredmény, de érdeklődésünkre ezt tegnap sem erősítették meg. A szövetkezet elnöke tüntetést tervez.

Ingerültek lettek a szociális szövetkezetek tiltakozására a kormánypárti politikusok, legalábbis ezt mondták Németh Lászlónak. Nem tetszett nekik, hogy a Szociális Szövetkezetek Országos Szövetségének elnöke petíció és nyílt levél formájában tiltakozott a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) időhúzása miatt. Németh László egyébként Németh Lászlóné fejlesztési minisztert és Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkárt - aki a NFÜ vezetéséért felelős kormánybiztos - is felszólította, lépjenek az ügyben. Ám válaszra sem méltatták őt. Az 1500 szervezetet tömörítő szövetség elnöke most azt tervezi, ha Lázár János nem intézkedik, akkor Orbán Viktor miniszterelnököt keresi majd meg. Emellett a tüntetésről is tárgyalnak már a szövetségben.

Lapunk megkereste az NFÜ-t és egyebek mellett a késlekedés okáról érdeklődött. Múlt heti válaszuk szerint született már döntés december 5-én, és lesz még egy határozat december 16-án. A csúszás oka az, hogy "rendkívül nagyszámú pályázat érkezett és ezek értékelése hosszú időt vesz igénybe". Hétfőn újabb érdeklődő levelet küldtünk, szerettük volna megtudni, megszületett-e 16-án a döntés, és ha igen, arról mikor értesítik az érintetteket. Ezt azért is fontos lenne megtenni, mert ha az NFÜ december 31-éig nem köt szerződést a szövetkezetekkel, az uniós pályázati pénzt, mintegy 8 milliárd forintot vissza kell utalni Brüsszelnek. Telefonos sürgetésünkre tegnap is csak azt a információt kaptuk a sajtóosztálytól, hogy "sajnálatos módon az illetékesektől" eddig nem kaptak választ a kérdésekre, így továbbra is türelmet kell kérniük.

Németh László sem tud egyébként egyik döntésről sem. Amit egyelőre tudni: az egyik projektben 180-340, a másikban 140-180 pályázót hirdetnek ki nyertesnek. Ha egy szövetkezet 15 munkanélkülit foglalkoztat, akkor a legjobb esetben 7800 ember a jövőben nem segélyen, vagy a megalázóan alacsony közmunkabéren fog élni, hanem 90-100 ezer forintot kereshet. Ha a pályázatokat időben elbírálták volna, akkor szeptember óta dolgozhatnának a szegénységben élő, nélkülöző emberek.
Most tehát marad számukra a segély vagy a közmunka. Pedig tavaly január 1-től az aktív korú, állás nélküli embereknek nyújtott foglalkoztatást helyettesítő támogatás, közismertebb nevén a szociális segély összegét éppen azért csökkentette 20 százalékkal a kormány, hogy "munkavállalásra ösztönözze" a tartósan munkanélkülieket. A 28.500-ról 22.800 forintra levitt segély folyósításának a feltételei ráadásul szigorodtak. A jogosultsághoz legalább 30 napot kell dolgozni egy évben. Ám a kistelepülések tartósan állás nélküli lakosainak évente 30 nap munkaviszonyt csak a közfoglalkoztatás nyújthat. A korábbi időszakkal ellentétben azonban 2012-től már sem az önkormányzat, sem a munkaügyi szervezet nem köteles közmunkáról gondoskodni. Nem csupán a segély folyósítása kötődött össze a közmunkával, hanem fordítva is ez történt. A munkanélkülinek a 22.800 forintnyi segélye is megszűnik, amennyiben a felajánlott munkát, beleértve a közmunkát, nem fogadja el.