Győri ETO;labdarúgás;Talmácsi Gábor;Európa-liga;Rafa Benítez;

2013-12-20 06:53:00

A Bajnokok hava

Rohan az idő. Gyorsabb Usain Boltnál, sebesebb Djokovics szerváinál, s még Vettel sem győzi vele az iramot. Jön, megy, száguld, és mire felocsúdik az ember, mindent a feledés homályába lök. Tradicionális rovatunk ezen kíván segíteni, 12 hónap, 12 részben, hogy fölelevenítsük, mi történt az idén a sportvilágban. Ím, ezért tapsoltunk májusban!

Egy biztos, ennyi bajnokot talán egész évben nem avattak a különböző sportágakban, mint 2013 májusában. Nézzük is gyorsan, kiknek került aranyérem a nyakába, persze nem elfelejtkezve a nem mindig szimpatikus vesztesekről.

Kezdjük a legnépszerűbb sportággal, a labdarúgással. Jupp Heynckes irányításával a Bayern München olyat tett, amire sok csapat nem képes: május végéig mindent megnyert, amit csak arra sodort a szél: bajnokságot, német kupát és a Bajnokok Ligáját. Az Európa Ligában a szurkolók körében - finoman fogalmazva - nem népszerű Rafa Benitez vezetésével a 2012-es BL-trófeát ezúttal az EL megnyerése követte, ám a spanyol trénert sem ez, sem a bajnoki dobogó nem tudta a kispadon tartani.

A hazai pontvadászat is eldőlt májusban, és 30 év után a Győri ETO lett a bajnok, megelőzve a kissé túlszponzorált Videotont valamint az év meglepetéscsapatát, a Honvédot. Ekkor még ki sejtette azt, hogy július végére egyikük sem lesz már versenyben a nemzetközi kupákban…

A jégkorongban egy új sztárcsapatot ismert meg a világ: Svájc gárdája a világot verte végig, és veretlenül jutott el a fináléig, ahol aztán teljesen elfogyva 5-1-re kikapjon a svédektől.

Vízilabdában is új nóta lett a divat: Eger városa, pólósok vára… Dobó kapitány kései utódai, valamint az 1552-es hős egri nőket idéző vízilabdás hölgyei is bajnoki címet szereztek. Ugyan ez nem volt nagy meglepetés, ám az igen, hogy 12 év után először nem lett finalista a Vasas férfi gárdája.

Kézilabdában a győriek álma vált valóra, hiszen Görbicz Anitáék kettős győzelemmel szerezték meg a norvég Lavrik ellenében a Bajnokok Ligája elsőséget. Nem kevesebb, mint hét elveszített döntőt követően. Mondhatjuk, a nyolcadik utas a BL-trófea… Az uraknál a Veszprém nem jutott be a négyes döntőbe a Bajnokok Ligájában - nem sokon múlt a Kiel ellen -, ám a hazai aranyat azért csak besöpörték a Szeged ellenében.

A Hungaroring kétszer is az érdeklődés középpontjába került: a WTCC-ben Michelisz Norbi miatt ismét megteltek a lelátók - a Zengő Motorsport Team versenyzője oda is ért a második helyre -, illetve a gyorsasági motorosok országos bajnokságának futamán több mint tíz év után Talmácsi Gábor is elrajtolt, ráadásul valamennyi magyar menő indult a versenyen.

A teniszben elkezdődött a Roland Garros, aminek volt két abszolút favoritja: a májusban minden tornát megnyerő Serena Williams és Rafael Nadal. A brit labdarúgás produkálta az év két legnagyobb visszavonulását: nyugdíjassá lett Sir Alex Fergusson - utóda Davis Moyes lett a MU kispadján - illetve szegre akasztotta a csukát Sir David Beckham.

A birkózás is szinte bajnoknak mondhatta magát, ugyanis a NOB szentpétervári ülésén kapott még egy esélyt, hogy olimpiai sportág maradhasson. És a végére hagytuk a csattanót: a későbbi eredmények tükrében szinte szenzációszámba megy, hogy az F1-ben Sebastian Vettel májusban nem nyert futamot…