Új korszak kezdődhet a francia-német együttműködésben - jelentette ki tegnap Párizsban Angela Merkel, az újraválasztását követő első külföldi útján. A német kancellár Francois Hollande francia államfővel egyeztetett az Európai Unió tegnap megkezdődött kétnapos csúcstalálkozója előtt.
Az évzáró tanácskozáson a gazdasági kérdések mellett a bővítés, a migráció, az energiaügy, illetve öt év után először a közös biztonság- és védelempolitika kerül terítékre. Maga Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár is részt vesz az értekezletén. "2013 a fejlődés éve volt, a kemény munka kezd kifizetődni" - fogalmazott nyitóbeszédében Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, megadva az alaphangot a Huszonnyolcak üléséhez.
Franciaországnak és Németországnak különleges felelőssége van Európa jövőjét illetően, hangsúlyozta a francia elnök, aki a német kancellár kompromisszumkészségét méltatta. "Előbbre akarjuk vinni Európát és a legerősebb kontinenssé akarjuk tenni" - tette hozzá Merkel az uniós csúcsra utalva. A kancellár jelezte, a német és francia kormány február 19-én közös megbeszélést tart azzal a céllal, hogy tovább mélyítsék kapcsolataikat.
Merkel kedden kezdte meg harmadik hivatali idejét egy konzervatív-szociáldemokrata nagykoalíció élén. A kancellárt első külföldi útjára elkísérte külügyminisztere is, a francia elnökhőz hasonlóan szociáldemokrata párti politikus, Frank-Walter Steinmeier, aki célul tűzte ki, hogy "újra beindítsa a német-francia motort".
A két ország kapcsolata egyedülálló: Merkel első és második megválasztása után is Franciaországba látogatott el először, ahogy a francia államfők első hivatalos útja mindig Berlinbe vezet. A viszonyt számtalanszor tarkították nézeteltérések az európai politikai kérdések terén. Merkel a szigorú takarékossági politika híve, míg Hollande inkább a befektetésekkel ösztönözné a növekedést.
Párizsban remélik, a német szociáldemokraták kormányra kerülésével könnyedebbé válik a két ország együttműködése. Brüsszel belvárosában tegnap megbénult a forgalom az uniós csúcstalálkozó kezdetére időzített demonstrációk nyomán. A mintegy ötven szakszervezet és egyesület által szervezett tüntetés főként a gazdasági megszorító intézkedések ellen irányult.
A tiltakozók azt is kifogásolták, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közt kötendő szabadkereskedelmi megállapodás előkészítése - mint fogalmaztak - "titokban, a lakosság megkérdezése nélkül zajlik".