Merkel;Hollande;

A német kancellár és a francia elnök is üres kézzel távozott. Fotó: Antoine Antonio EUROPRESS/Getty Images

- Hoppon maradt Merkel és Hollande

Későbbre halasztották az EU-csúcson a döntést a német kancellár reformjavaslatairól Üres kézzel távozott Angela Merkel, és Francois Hollande francia elnök is az Európai Tanács tegnap Brüsszelben véget ért uniós csúcstalálkozójáról. A német kancellár nem tudott áttörést elérni azon tervei kapcsán, melyek szerint kötelező érvényű, számonkérhető szerződéseknek kell felváltaniuk az Unió ajánlásait. A francia elnök pedig nem tudta elérni, hogy az EU anyagi támogatást nyújtson az Európán kívüli beavatkozásokhoz.

Mint a német Die Welt megjegyezte, nem Merkel csúcstalálkozója volt a mostani. Bár szerdai berlini kormánynyilatkozatában kemény intézkedéseket helyezett kilátásba azon uniós tagállamokkal szemben, amelyek fittyet hánynak az EU ajánlásaira, s a strukturális alapok megvonásával fenyegette meg őket, Brüsszelben rádöbbenhetett arra, hiába akarja új alapokra helyezni az EU döntési mechanizmusát, hiába akar „több Európát”, s emelni az EU-nak az utóbbi időben kissé megtépázott tekintélyét, ha erre nincs meg a kellő politikai támogatás a többi tagállam részéről. A tegnap véget ért uniós csúcs is azt mutatta, a tagországok jelenleg ódzkodnak attól, hogy nagyobb hatalmat adjanak Brüsszel kezébe.

Az unió reformja már tavaly októberben felvetődött. Ennek értelmében azok az országok, amelyek tartják magukat az uniós előírásokhoz, külön támogatást kapnak. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke azonban azt feszegette, milyen költségvetésből finanszíroznák ezen országokat. Válasz azonban egyelőre nincs, a finanszírozást még nem dolgozták ki. Merkel javaslatai mindenesetre még nem kerültek le a napirendről. A júniusi csúcstalálkozón ismét szó lesz róluk, ugyanakkor a javaslatok kidolgozását legkorábban is csak 2014 őszén zárják le.

Tüntetések Brüsszelben
Brüsszelben mintegy tízezren tüntettek az EU-csúcs ideje alatt az európai kormányok megszorításai ellen. Összecsapásokra is sor került a tüntetők és a rendőrség között. A tüntetők utcákat zártak el a forgalomtól, s lebontották az úttorlaszokat. A rendőrség nyolcvan személyt vett őrizetbe.

Merkelen kívül Francois Hollande sem távozhatott elégedetten az uniós csúcsról. Hosszú évek múltán most fordult elő először, hogy az EU csúcs napirendjére a védelmi politikát is felvették. Ez a téma különösen fontos Franciaország számára, hiszen Párizs idén két afrikai országba, az év elején Maliba, néhány hete pedig a Közép-Afrikai Köztársaságba is csapatokat küldött a béketeremtésre. A francia elnök azt akarta elérni, hogy a francia beavatkozásokat az uniós költségvetésből is finanszírozzák. Ez a javaslat azonban komoly ellenállásba ütközött. Többen azzal érveltek, hogy a felvetés az uniós szerződésekkel is szembemegy. Angela Merkel már előző napi párizsi látogatása alkalmával is világossá tette, Párizs nem számíthat Berlin támogatására ebben a kérdésben.

Az uniós csúcson mindössze arról döntöttek, hogy felülvizsgálják az egyes tagországok katonai beavatkozásával kapcsolatos uniós finanszírozás eddigi módját. Szó sincs azonban arról, hogy Brüsszel átvenné a finanszírozást, a beavatkozás költségeinek nagy részét, ahogy eddig is, a tagállamoknak kell állniuk.

David Cameron javaslatára elfogadták, hogy az Európai Unió a jövőben jobban összhangba hozza védelmi politikáját a NATO-val. A brit kormányfő különösen hevesen ellenezte a francia felvetést, s mint mondta, az uniónak nincs szüksége saját katonai erőre. A vendégként meghívott Anders-Fogh Rasmussen NATO-főtitkár kifejtette, szó sincs arról, hogy európai hadsereget kívánnának életre hívni.

Az állam- és kormányfők megállapodtak abban is, hogy szorosabban működnek együtt a biztonsági- és védelmi politikában. Ebbe a kibertámadásokkal szembeni védelem is beletartozik. Pilóta nélküli gépeket, drónokat is bevethet az Európai Unió, 2016-ig fektetik le azokat a szabályokat, miként lehetne a programot beilleszteni az európai védelmi politikába.

Felvette a magyar állampolgárságot a 2006-ban megvert lány Elhagyja Szlovákiát Malina Hedvig Malina Hedvig felvette a magyar állampolgárságot, családjával együtt Győrbe költözik. A 2006-ban megvert magyar lány állítja, nem az igazságszolgáltatás elől menekül, gyermekeit akarja megvédeni.