Bundesliga;labdarúgás;Bayern München;Bayer Leverkusen;Josep Guardiola;Raja Casablanca;

2013-12-23 06:53:00

Bayern München: abszolút ötös

Először nyerte el a klubvilágbajnoki címet a Bayern München labdarúgócsapata, amely 2-0-ra verte szombaton a torna döntőjében a Raja Casablanca együttesét. A bajorok már annyira jók, hogy pályára se kell lépniük, úgy is nyernek: erről riválisai gondoskodtak a Bundesligában.

Klubvilágbajnokság

Ebben az évben nincs jobb futballcsapat a Bayern Münchennél. A bajor gárda Jupp Heynckes vezetésével megnyerte a bajnokságot, a Német Kupát és a Bajnokok Ligáját. A nyáron érkezett Josep Guardiolával ugyan a német Szuperkupát elveszítette a Dortmunddal szemben, ám az európai Szuperkupát már nem engedte ki a kezéből, s szombat este pedig elhódította a klubvilágbajnoki címet is. A spanyol tréner ezzel történelmet írt: nincs még egy edző, aki a klub-vb serlegét kétszer fölemelhette volna. A katalán ellenben most szerezte meg harmadszor…

Ez van, amikor a világ legjobb csapata a világ legjobb trénerével lép frigyre. Guardiola elképesztően hatékony. Amióta edzőnek állt, 22 cím elnyeréséért indult harcba csapataival. Ebből 16-ot megnyert. 14-et a Barcelonával, kettőt a Bayernnel, s gyakorlatilag borítékolható, hogy a bajnoki cím újfent a bajoroké lesz...

A gárda szombat este a marokkói Raja Casablancával találkozott, s a vezetést már a hetedik percben megszerezte: Shaquiri a 16-osra lőtt szögletét az egyik belső védő (Boateng) a kilépő védők mögé fejelte, ahol a másik belső bekk, Dante köszönte szépen, a labdát levette, majd a kapuba zúdította. A második találatra kereken negyed órát kellett csak várni, Alaba ment el a bal oldalon, visszagurítása után Thiago lőtte ki a kapu bal oldalát. A folytatásban szorongatott ugyan az európai egylet, de csak kapufáig jutott. A klubvitrinből eladdig hiányzó kupa azonban az unalmas adogatásba torkolló meccsen így sem került veszélybe.

A Bayern mindemellett nyert a Bundesligában is, mivel két legfőbb üldözője, a Bayer Leverkusen és a Borussia Dortmund egyaránt veszített, így faragni nem tudott hátrányából. A bajorok a Stuttgarttal szembeni idegenbeli fellépésüket január 29-én, szerdán pótolják.

Bundesliga

Hiába kezdett jól a Dortmund (Reus a 7. percben megszerezte a vezetést), az előző idényben még a másodosztályban vitézkedő Hertha nem adta fel, és a szünetig fordított. Ott volt tehát a komplett második félidő, ám Jürgen Klopp alakulata képtelen volt feltörni a berliniek védelmét. A „darazsak” roppant szárnyaszegettek mostanság: utóbbi hat meccsükön negyedik vereségüket szenvedték el, és ez idő alatt csak egyszer nyertek.

A másik dobogós, a Bayer Leverkusen szintén a címvédő kezére játszott: Brémában kapott ki 1-0-ra, ami annyit jelent, hogy ha a Bayern München győzelemmel pótolja a mostani fordulóból elhalasztott meccsét, 10 pontra növeli előnyét a második helyen álló gyógyszergyáriak előtt.

A két magyar közül csak Szalai Ádám lépett pályára – Huszti Szabolcs eltiltását töltötte a Hannoverben -, ám örömre a támadónak se nagyon volt oka: a Schalke 0-0-ra volt csupán jó Nürnbergben, teljesítményét a Kicker a legrosszabb osztályzattal illette.

17. forduló: Frankfurt-Augsburg 1-1, Dortmund-Hertha 1-2, Werder-Bayer Leverkusen 1-0, Freiburg-Hannover 2-1, Hamburg-Mainz 2-3, Braunschweig-Hoffenheim 1-0, Nürnberg-Schalke 0-0, Mönchengladbach-Wolfsburg 2-2. Az élmezőny: 1. Bayern 44 pont/16 meccs, 2. Bayer 37, 3. Dortmund 32 (38-20), 4 Mönchengladbach (33-17) 32, 5. Wolfsburg 29.

Premier League

Luis Suarez félelmetes! Csupán 12-szer lépett pályára az eddigi 17 fordulóban, de ennyi is elég volt neki, hogy a góllövő lista élére tüzelje magát (19 találatos, a második Agüero 13-nál jár). A hét végén szokás szerint eredményes volt, kétszer is, ráadásul jegyzett egy asszisztos is, tulajdonképpen egymaga intézte el a Cardiff Cityt (3-1).

Mindkét manchesteri gárda gólzáporos sikeren van túl, a Unitednak még Alex Ferguson is fölállva tapsolt, amint a vörös ördögök szintén 3-1-re verték a West Hamet. A City 4-2-vel ment haza a Fulhamtől, a vendégeknél Kompany ide is, oda is betalált, de ahogy saját kapuját bevette, az vélhetően a szezon öngólja lesz: arccal az oldalvonalnak akart fölszabadítani, a labda viszont hihetetlen ívet leírva épp az ellenkező irányba indult, s végül a védő háta mögött, a kapu oldalában landolt.

Luis Suarez FOTÓ: EUROPRESS

Gera Zoltán újfent játéklehetőséget kapott, s meg is hálálta a bizalmat: a 79. percben szállt be, öt perc múlva pedig gólpasszt adott Vydrának, aki úszott a boldogságban: a padról érkezve mentette meg a WBA-t, hogy legalább egy gólra jó legyen a Hull City házigazdájaként. A forduló csúcsmeccsét egyébként ma este rendezik: a kör előtt még listavezető Arsenal az akkori második Chelseat fogadja 21 órától.

17. forduló: Liverpool-Cardiff 3-1, Crystal Palace-Newcastle 0-3, Fulham-Manchester City 2-4, Manchester United-West Ham 3-1, Stoke City-Aston Villa 2-1, Sunderland-Norwich 0-0, WBA-Hull 1-1, Southampton-Tottenham 2-3, Swansea-Everton 1-2.
Az élmezőny: 1. Liverpool 36/17, 2. Manchester City 35/17, 3. Arsenal 35/16, 4. Chelsea 33/16, 5. Everton 31/16.