Az az út, ahol egykor Szűz Mária és Szent József Betlehem városába léptek, mára teljesen átalakult, viszonylag modernné vált, s akár nyugati kisvárosokkal felvehetné a versenyt –írta a Neue Zürcher Zeitung. Túlzás lenne azonban azt állítani, hogy a város egykori főútja hemzsegne a tömegtől. Az itt sorjázó kilencven üzletből alig néhány üzemel csak. A turisták ugyanis egy másik úton keresztül közelítik meg a várost. Ugyanakkor nemsokára a Csillag utcába is visszatérhet az élet, mert több, az ENSZ világörökségéhez tartozó épület felújítása kezdődött el. Mivel világszerte híres emlékekről van szó, támogatókat is könnyebb lesz találni a renováláshoz.
A zarándokutat, valamint a Születés templomát az UNESCO Világörökség Bizottsága tavaly júniusban vette fel listájára. Azért ilyen későn, mert Palesztina csak 2011-ben lett az UNESCO teljes jogú tagja az Egyesült Államok és Izrael tiltakozása ellenére. A Palesztin Felszabadítási Szervezet (PLO) szóvivője, Xavier Abu Eid az NZZ-nek elmondta, „Néhány ország nagy ellenállásába ütközött, hogy a kis zarándokút is felkerüljön a listára, mert állításuk szerint a békefolyamat akadálya lehet”.
A Születés templomát a 3. században Nagy Konstantin császár építtette azon a helyen, ahol a legenda szerint Krisztus született. Azóta többször átépítették, a tetőszerkezet azonban hat évszázada érintetlen maradt. Bizonyos részei ezért életveszélyesekké váltak az eltelt évszázadok során.
A székesegyház felújításának érezhetően új lendületet adott, hogy felkerült a világörökség listájára. A munka már folyik, ami azért is nagy szó, mert korábban a különböző vallások képviselői képtelenek voltak megállapodni a munkálatok finanszírozásának elosztásáról. Elsősorban a tetőszerkezet szorul átalakításra: a magas páratartalom miatt került rossz állapotba.
A ferences rendi misszionáriusok alkotta katolikus szervezet, a Custodia Terrae Sanctae, az örmény patriarchátus, valamint a görög-ortodox egyház közötti viták régi időkre nyúlnak vissza. Az ellenségeskedés miatt a jeruzsálemi Szent Sír templomának kulcsa egy a viták szempontjából semleges, muzulmán családhoz került. Az UNESCO megjelenésének köszönhetően azonban a három vallás képviselői megállapodtak arról, hogy a templom mely részét üzemeltetik. Ezáltal az adományok gyűjtése is sokkal egyszerűbbé vált.
A felújítások költségeit 15-17 millió dollárra becsülik. A felújítást – az egymillió dolláros kormányzati támogatás mellett – főként palesztin pénzügyi forrásból, magánszemélyektől származó, mintegy 2,1 milliós alapból finanszírozzák; továbbá Magyarországról, Franciaországból, Oroszországból, a Vatikánból és Görögországból érkező hozzájárulásokból. A restaurálást a Piacenti nevű, pratói székhelyű olasz céget bízták meg. A vállalat olasz alapanyagot hozat be a tetőszerkezet átalakításához, mert ilyen jellegű fa már nem terem a közel-keleti térségben.
Ziad Al-Bandak a bazlika felújításáért felelős bizottság elnöke december elején azt közölte, hogy a részleges renoválás munkálatai 2014 közepére fejeződhetnek be, de a zarándokok a munkálatok ideje alatt is látogathatják, s csak karácsonykor is néhány napra függesztik fel az építkezést.
A templom megújulásától a turizmus további fellendülését várják. Tavaly már 25 százalékkal több szállodafoglalást jegyeztek fel a városban, az idei évben további öt százalékos növekedést remélnek. Betlehemben 48 szálloda 3800 szobával áll a külföldi látogatók rendelkezésére. További öt hotelt jelenleg is építenek.