Mit is jelent Ferenc pápának a karácsony? Andrea Tornielli Vatikán-szakértőnek, a La Stampa újságírójának adta meg a választ. "Karácsony számomra a remény és a gyengédség. Találkozás Jézussal, Istennel és az ő népével." Mint mondta, karácsony vigaszt is jelent. Ferenc pápa azonban beleszőtte mondandójába, milyen egyházat is képzel el. Úgy vélte, az ünnep felhívás arra, hogy a keresztények ne egy "rideg egyház részeivé váljanak. Olyan egyházé, amely nem tudja, merrefelé halad, s elvész a világiasság labirintusában". Gyakori metafora ez a pápától. Megválasztása óta hangoztatja, hogy az egyháznak emberközelinek kell lennie. Nem fordulhat magába, hiszen ezzel elszigetelődne. Amikor a pápa papokkal, szerzetesekkel találkozott, az ő figyelmüket is rendre felhívta arra, menjenek az emberek, a szegények közé, hirdessék közöttük az evangéliumot.
Jose Mario Bergoglio már Buenos Aires érsekeként is elől járt a jó példával. Karácsony előtt is kiment a szegények közé, megajándékozta őket. Pápaként természetesen nincs akkora mozgástere, de számos gesztusával mutatta meg, hogy mit is tart pápasága legfontosabb feladatának. Gondolt a beteg gyermekekre, december 21-én ellátogatott a Bambino Gesu gyermekklinikára. A Vatikán közelében lévő intézmény Olaszország egyik legjobban felszerelt gyermekkórháza. Ez az egyedüli klinika Közép-Itáliában, amely intenzívosztállyal rendelkezik.
A fát hamar feldíszítették, a rajta elhelyezett 2500 égő december 13-án villant fel először. Ezek sárga és fehér színűek, amint a fenyőt díszítő arany és ezüst gömbök is a Vatikán zászlajának színeit idézik.
Karácsonyi ajándékokról is gondoskodott a társadalom kirekesztettjei számára. Konrad Krajewski érsek révén kétezer üdvözlőkártyát osztott ki közöttük, hogy köszönthessék rokonaikat, ismerőseket. Mindegyik lapot a vatikáni posta bélyegével látták el, amely egy karácsonyi ikont, valamint a pápa aláírását mutatja. Az egyházfő ezenfelül metrójegyeket és telefonkártyákat is adományozott a rászorulóknak.
A Szentszéknél hetek óta készülnek Krisztus születésének ünnepére. A forgatókönyv azonban nagyjából ugyanaz lesz, mint korábban. A vatikáni éjféli mise - csakúgy, mint XVI. Benedek pápasága idején - nem éjfélkor, hanem este fél 10-kor kezdődik a Szent Péter bazilikában. Ferenc pápa II. János Pállal szemben nem mond misét december 25. reggelén. A hagyományoknak megfelelően karácsony első napján a Szent Péter bazilika középső erkélyéről elmondja ünnepi üzenetét, illetve Róma városának és a világnak szóló Urbi et Orbi áldását. (II. János Pál a világ több mint hatvan nyelvén köszöntötte a hívőket az ünnep alkalmából.) Az üzenet középpontjába általában a világbéke kerül. Ferenc pápa azonban minden bizonnyal megemlékezik a szegényekről, az elesettekről, s azokról, akik magányosan kénytelenek eltölteni az ünnep óráit. Szólhat az "elveszett generációról", azokról a fiatalokról, akiknek esélyük sincs munkára, s felhívja a figyelmet arra, hogy mindenki kötelessége az idősekről való gondoskodás.
A karácsonyi időszak következő jelentős liturgikus állomása december 31. lesz. Este 17 órakor mond szentmisét a pápa a Szent Péter bazilikában. Elimádkozza a vesperást és elénekli a Te Deumot, hálát ad Istennek az évért. Másnap, január elsején, újév napján a 47. béke világnapján 10 órakor kezdődik az ünnepi szentmise. Erőteljesen politikai színezetű beszédet mond majd. A Testvériség, alap és út a békéhez című üzenet központi eleme a világot uraló egoizmus. Úgy véli, ez vezet számos háborúhoz és igazságtalansághoz. Meglátása szerint a megoldást a testvériség jelenti. Ez biztosítja a békét a politikai és a gazdasági-szociális konfliktusokban. Azonnali leszerelést sürget, külön kitérve a nukleáris és vegyi fegyverekre. "Számos konfliktust az emberiség teljes közönye kísér" - hangzik Ferenc pápa üzenete.
A politikusokat felszólítja arra, hogy tevékenységük átlátható legyen, s felelős vezetőkként lépjenek fel országuk sorsának alakításakor, mivel "a korrupció és az egoizmus eltávolítja a lakosságot az intézményektől". A pápa úgy látja, a szegénység egyre szélesebb méreteket ölt, szakadékot teremtve a társadalom rétegei között. Ezért a gazdasági modellek átgondolását szorgalmazta a túlzott pazarlás megfékezésével. Új egyensúlyt kell teremteni a bérek és lehetőségek elosztásában - fogalmazott. Hangsúlyozta: a Föld adta forrásokat arra kell felhasználni, hogy a világban véget vessünk az "éhezés tartós szégyenének".
Ferenc pápa szerint a gazdasági válság lehetőséget teremthet ahhoz, hogy az emberek ismét rátaláljanak az alapvető értékekre, közöttük az óvatosságra, mértékletességre, igazságra és erősségre.
A karácsonyi időszakot Vízkereszt, s a január 6-i, délelőtt 10 órakor, a Szent Péter bazilikában kezdődő szentmise zárja le.