merénylet;Irak;

- Merénylethullám a bombák földjén

Nemzeti ünnepnappá nyilvánította minden iraki számára december 25-ét Núri el-Máliki iraki síita miniszterelnök, Louis Sako káld (keresztény) pátriárka kérésére. Ezzel a gesztussal a kormány a keresztényekhez való „közelségét” és „tiszteletét” kívánta kimutatni, jelezni, hogy a keresztény lakosság az iraki társadalom szerves részét képezi, s ily módon is otthonmaradásra ösztönözni a keresztény lakosságot. Ugyanis a háború és polgárháború keltette instabilitás és a fenyegetések miatt az utóbbi tíz évben egyre több káld keresztény választotta vagy fontolgatja a kivándorlás lehetőségét. 2003-ban, az amerikai invázió kezdetén még másfél millió keresztény élt az országban, ám a háborús idők és a fokozódó felekezetközi erőszak következtében mára félmilliósra zsugorodott. 

Az ünnep lehetőségével azonban nem éltek a szélsőséges erők. A héten már másodjára söpört végig merénylethullám Irakon.

Hétfőn a több helyszínen elkövetett robbantás sorozat legkevesebb 24 emberéletet követelt, válaszként arra, hogy a kormány fokozta az al-Kaidával kapcsolatban álló fegyveresek elleni hadműveletet az ország nyugati részében. 

A hétfői támadások után maga a kormányfő, Núri al-Máliki tartott sajtótájékoztatót az észak-iraki Kerbelában, ahol azt hangsúlyozta: addig folytatják al-Anbár tartományban az offenzívát, amíg a térséget "az iraki nép segítségével" meg nem szabadítják a terroristáktól. Mohammed al-Aszkári, a védelmi minisztérium szóvivője  közölte: légi felvételek és más információk arra engednek következtetni, hogy az al-anbári és a szomszédos Ninive tartománybeli lázadók Szíriából kaptak modern fegyvert és felszerelést.

Az ünneppé nyilvánított december 25-én újabb összehangolt merénylet történt, amelyben 24 személy vesztette életét és több mint 50 megsebesült. Bagdadban egy keresztény templom mellett aláaknázott gépkocsi robbant, amikor a hívek a miséről jöttek ki és bombák robbantak egy piacon is.

Az utóbbi időben az iraki keresztény közösség az al-Kaida egyik célpontja lett, keresztény templom ellen azonban legutóbb három éve, 2010-ben követtek el merényletet.

A karácsonyi merényletekkel meghaladta a négyszázat a decemberben Irakban elkövetett erőszakos cselekmények halálos áldozatainak száma. Az országban néhány évi viszonylagos nyugalom után ismét egyre több erőszakos cselekményt követnek el, az ENSZ becslése szerint több mint 8000 személyt öltek meg 2013 eleje óta az ország destabilizálására törekvő szélsőséges szunnita lázadók.

A keresztény templom melletti robbantást Martin Schulz, az Európai parlament elnöke is elítélte, az erőszak megfékezését sürgette az évek óta háború dúlta arab országban. „Karácsony a béke és a tolerancia szimbóluma. A vallások elleni erőszaknak véget kell vetni!” – írta Twitter üzenetében Shulz.

Sorra érkeznek a hírek a brutális erőszakcselekményekről Dél-Szudánban, ahol a két legnagyobb etnikum között törtek ki összecsapások. Az ENSZ megerősíti erőit a fiatal afrikai államban, míg a fővárosban megkezdődtek a tárgyalások az ország elnökével. A harcok azonban nem csitulnak, ezrek vesztették már életüket, s tízezrek hagyták hátra otthonaikat.