Serena Williams;Hosszú Katinka;Csernoviczki Éva;Valentina Vezzali;Sastin Marianna;atléták;

2013-12-27 06:53:00

Nálunk ők az év legjobb női sportolói

Divatja van a rangsoroknak. Manapság készül lajstrom gazdagokról, szegényekről, szépekről, rútakról, listát állít boldog, boldogtalan - miért éppen sportrovatunk maradna ki a buliból? Négyrészes sorozatunkból megtudhatja, lapunknál kik a legjobb női és férfi atléták, melyek a legkiválóbb csapatok és kik az év legnagyobb lúzerei? Az első sorrend a hölgyeké.

10. Valentina Vezzali (olasz, tőrvívó)


A hatszoros olimpiai bajnok olasz tőrvívónő - aki sporttörténelmet írva az egyedüli, aki három egymást követő nyári játékokon lett egyéni győztes (Sydney, Athén, Peking) - maga a csoda. Előbb 39 évesen idén májusban megszülte második gyermekét, Andreát, majd edzésbe állt, és augusztusban már az olasz válogatott tagjaként pástra lépett a Budapesten megrendezett vívó-világbajnokságon.

Egyéniben bejutott a legjobb nyolc közé - a későbbi győztestől, a honfitárs Errigo állította meg -, míg csapatban megszerezte pályafutása 14. világbajnoki címét. Ha hinni lehet a róla érkező híreknek, a politikusi pálya mellett a riói olimpián is pástra szeretne lépni, és egyik változatban sem az indultak még kategóriában szeretne végezni.

9. Csernoviczki Éva (cselgáncsozó)

A kőkemény, ugyanakkor csinos tatabányai hölgy, aki édesapja révén már a génjeiben hordozta a cselgáncs iránti vonzalmát, az elmúlt két évben felért eddigi pályafutása csúcsára.

A korábbi években is a 48 kilós súlycsoport legjobbjai közé tartozott - háromszoros Eb, illetve egyszeres vb-bronzérmes -, ám a londoni olimpián megszerezte a magyar női dzsúdó első érmét a 3. helyével, majd idén éppen a hazai rendezésű kontinensviadalon nem talált legyőzőre: Európa-bajnok lett. Ismerve harcosságát és a sportágához való hozzáállását, biztosak lehetünk abban, hogy edző-édesapja irányításával még messze nem hozta ki magából a maximumot.

8. Sastin Marianna (birkózó)

Az első világbajnoki győzelmet szerezte meg a magyar női birkózás számára, s hol másutt, mint a szeptemberben Budapesten rendezett világbajnokságon. 30 évesen jutott fel a csúcsra azzal, hogy az 59 kilogrammosok döntőjének a hajrában tussal legyőzte a bolgár Tajbe Juszeint a Papp László Sportarénában.

7. Görbicz Anita (kézilabdázó)


Ha egy futballcsapat vezére triplázásra vezeti csapatát, nyomban oda akarják neki adni az Aranylabdát. A győri kézisek vezére az idén (végre) magasba emelhette a BL-serleget, megnyerte a bajnokságot és a magyar kupát, nyolc közé segítette a válogatott a vb-n, úgyhogy az a minimum, hogy ha már arany gyűrűt adni neki nem tudunk (azt egyébként is kapott Vincze Ottótól), de még egy fránya aranykézilabdát sem, helyet szorítunk neki ezen a listán.

6. Kozák Danuta (kajakozó)

Félő volt, hogy a londoni olimpia legeredményesebb magyar sportolója - két aranyérmet szerzett - idén kissé rápihen majd, s nem hozza az eredményeket. S még nagyon magyarázkodnia sem kellett volna, hiszen klubot és edzőt váltott, ráfoghatta volna a külső körülményekre. Ő ehelyett a duisburgi vb-n arannyal pakolta meg sikersorozatát.

5. Hosszú Katinka (úszó)

 

Világbajnok magyar gyors- és vegyes úszó, olimpikon. Az első olyan versenyző, aki egy időben tartja a világcsúcsot rövid pályán mindhárom vegyesúszó számban. Igaz, a dániai rövidpályás világbajnokságon, ahol 7 számban állt rajthoz, "csak" egy aranyat szerzett, de karácsonykor már újra medencében volt. Ez az élettere. Mellesleg elég jövedelmező élettér. Csak ebben az évben több százezer dollárt úszott össze a világ kupa-sorozatban.

4. Serena Williams (amerikai, teniszező)


Noha egy hölgy esetében nem illik a korával foglalkozni, az amerikai teniszező esetében kivételt teszünk, hiszen amit egy ideje produkál, az egyszerűen hihetetlen. Serena olyan, mint a jó bor: minél idősebb, annál jobb.

2013-ban 11 tornát nyert meg, közte a Roland Garrost és a US Opent, valamint a világbajnokságot, 82 meccséből 78-t (!!) megnyert - ez összesen 12.385.572 dollárt jelentett a bankszámláján - és a világranglistát olyan fölénnyel vezeti - 5214 ponttal előzi meg a fehérorosz Azarenkát, amivel egyébként a 6. lehetne az említett rangsorban -, hogy arra már szavakat is alig találni. Mivel manapság már elkerülik a sérülések, nem fogunk nagyon mellé akkor, ha kijelentjük, jövőre nem áll majd meg az eddig elnyert 17 Grand Slam-trófeánál.

3. Shelly-Ann Fraser-Pryce (jamaicai, atléta)


A karibi ország futóinak megítélésével csínján kell bánni, főleg amióta több sztárjukat a nyáron doppingolás miatt eltiltották, ráadásul Fraser-Pryce is közeli ismeretséget kötött teljesítményfokozókkal pályafutása során, 2010-ben fél évet ki kellett hagynia, állítólag rossz fájdalomcsillapítót szedett.

Mindenesetre Berlinben mindhárom sprint számot megnyerte (100, 200, 4x100-as váltó), ami akkor is brutálisan nagy teljesítmény, ha legfőbb riválisai közül Veronica Campbell-Brown éppen eltiltását töltötte, Allyson Felix pedig megsérült.

2. Katie Ledecky (amerikai, úszó)


A sportban nincs annál felemelőbb, amikor jön egy tinédzser, és a semmiből agyonveri a világot. Mármost Ledecky nem az ismeretlenségből érkezett a barcelonai vb-re, hiszen Londonban győzött 800 gyorsan, na de ez azért nem jogosította fel arra, hogy nyerjen 400, 800 és 1500 gyorson (utóbbi kettőben világrekorddal), továbbá a 4x200-as gyorsváltóban. Mindehhez majd csak márciusban lesz 17. Hogy nem ő lett a viadal női főszereplője, arról két évvel idősebb honfitársa gondoskodott.

1. Missy Franklin (amerikai, úszó)


Tavaly az olimpián volt az uszodák női sztárja, az idén a vb-n. Londonban négy aranyat nyert, Barcelonában hatot. De "csak" azért hatot, mert az 50 háttól visszalépett, egyébként hét számban rajtolt. Győzött 100 és 200 háton, 200 gyorson, a 4x100-as és a 4x200-as gyorsváltó tagjaként, illetve a 4x100-as vegyes váltóval. Nemcsak kortársait előzte meg, hanem az összes valaha élt embert: az első nőként nyert egy vb-n féltucat aranyat. Még szép, hogy ennyi elsőség után nálunk is első!