Az Interfax orosz hírügynökségnek nyilatkozó forrás szerint ezt a pénzt azonnal zárolhatják is az orosz üzletember számláján, mert a múlt pénteken elnöki kegyelemmel szabadult és Németországban tartózkodó Hodorkovszkijtól az orosz adóhivatal 17 milliárd rubelnyi (112 milliárd forint) adót követel. A strasbourgi székhelyű emberi jogi bíróság szerint ez a követelés jogtalan. Hodorkovszkij környezetében úgy tudják, hogy az üzletember a 10 ezer eurót jótékony célra fordítaná.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága július 25-én megállapította, hogy a Yukos (Jukosz) orosz olajcég volt főrészvényesével és üzlettársával, Platon Lebegyevvel szemben csalás és adóelkerülés címén emelt vádak megalapozottak voltak ugyan, az elítélésükhöz vezető oroszországi eljárás során azonban megsértették emberi jogaikat.
A strasbourgi emberi jogi bíróság nem tartotta politikai ügynek a Hodorkovszkij és Lebegyev elleni pert. Kifogásolta ugyanakkor, hogy az orosz bíróság az első Yukos-per során, amelyben 2005-ben született ítélet, nem hallgatta meg a védelem legfontosabb tanúit, akik szakértői jelentést készítettek az ügyben. A két üzletember egyenként 9 év szabadságvesztésre ítélték, majd büntetésüket egy évvel csökkentették.
2010-ben az újabb Yukos-ügyben bűnszövetkezetben, nagy értékben elkövetett (olaj)lopás, illetve pénzmosás vádjával Mihail Hodorkovszkijt és Platon Lebegyevet egyenként 14 év szabadságvesztésre ítélték. A bíróság beleszámította az előző 8 évnyi büntetést, majd a fellebviteli bíróságok 2011-ben, 2012-ben és 2013-ban is egy-egy évvel csökkentették azt, így Hodorkovszkij csak jövő augusztusban szabadult volna.
Időközben kiderült, hogy az orosz legfelsőbb bíróság elnöksége jövő január 23-án tárgyalja újra Hodorkovszkij és Lebegyev második büntetőügyét. Vjacseszlav Lebegyev, az orosz legfelsőbb bíróság elnöke szerdán perújrafelvételt rendelt el mindkét Yukos-ügyben az Emberi Jogok Európai Bíróságának nyáron hozott határozata alapján.