;

Szíria;bombázás;légicsapások;Bassár el-Aszad;Aleppo;kereskedelmi központ;Szíriai Forradalom Általános Bizottsága;

- Bombázás Aleppóban

A kormányzati légicsapásban legalább 25 ember - köztük sok gyermek - vesztette életét Szíria egykori kereskedelmi központjában, Aleppóban. Az északi város piacára dobtak le szombaton nagy pusztítást végző hordóbombákat - robbanószerrel és üzemanyaggal töltött hordók, tartályok - a rezsim helikopterei. A halálos bombázást “mészárlásnak” nevezte az ellenzéki aktivistákból álló mozgalom, a Szíriai Forradalom Általános Bizottsága. 

A támadás célja a zsúfolt piac volt, ahol a helyiek a zöldségeket, gyümölcsöket, és általános élelmiszereket szerzik be. Egy épület összeomlott, több pedig súlyosan megrongálódott” - írta a szervezet közleményében. Bassár el-Aszad kormánya december közepén indított légi hadjáratot Aleppó, a felkelők jelenlegi fellegvára ellen.

A december 15. óta tartó offenzíva során legalább 517-en vesztették életüket, főként civilek, írta az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja nevű szervezet. “Lassan biztonságosabbá válik a frontvonalon harcolni, mint a sűrűn lakott, ellenzéki területeken élni, amelyeket a rezsim támad” - jelentette ki Adel Fesztok, aleppói aktivista az al-Dzsazírának nyilatkozva.

Emberi jogi szervezetek, arab és nyugati államok egyaránt elítélték a támadássorozatot, mely szerintük “válogatás nélküli”, s ezáltal “illegitim”. Az Aszad-rezsim állítja, a hadművelet terroristák ellen irányul (a vezetés így hívja a felkelőket). A mérsékelt ellenzéki koalíció jelezte, nem vesz részt a polgárháború békés rendezését célzó, január 22-re tervezett, Genf-2 konferencián, ha a légitámadások nem érnek véget.

A szombati légicsapásban a híres ellenzéki aktivista, Ahmed el-Hadzsi is életét vesztette. A férfi még 2011-ben, a forradalom kirobbanása után pár hónappal egy, a konfliktusról rendezett vitán vett részt, melyet az állami televízió is élőben közvetített. Hadzsi arra szólította a médiát, ne kezeljék a népet “idiótaként”, s mutassák be, a rezsim milyen brutális módon veri le a kormány-ellenes demonstrációkat.

Bassár el-Aszad levelet írt Ferenc pápának, melyet szombaton adott át a szír delegáció a Vatikánban. A Sana szíriai állami hírügynökség által idézett üzenetben a szír elnök dícséri a Vatikán álláspontját a szíriai konfliktussal kapcsolatba. Maga a katolikus egyházfő márciusi megválasztása óta többször szólított a polgárháború békés rendezésére, szeptemberben pedig imanapot tartott, mely során a katonai beavatkozással szemben foglalt állást.

A szír keresztények főként Aszad elnököt támogatják, mivel ő biztosította eddig a felekezeti és kisebbségi jogokat. Aszad levelében emellett leszögezte, a hazáját sújtóválságot párbeszéd útján, a jelenlegi vezetés irányítása alatt, külső beavatkozás nélkü kell rendezni, mivel csakis a szíriaiak dönthetnek jövőjükről.

Csúszik a nukleáris leszerelés

Újabb fregatt csatlakozott a hétvégén a Cipruson horgonyzó norvég és dán flottához, amely elszállítja a szíriai Latakia kikötőjéből a megsemmisítésre szánt vegyi arzenált. A két fregatt és tartályhajó előbb Olaszországba, majd onnan egy amerikai hadihajóra viszi a szíriai nukleáris fegyvereket, hogy aztán nemzetközi vizeken semmisítsék meg. A leszerelést a rossz időjárás, és a folyton változó frontvonalak is nehezítik, így vélhetően nem tudjuk tartani a december 31-ei határidőt, írta a műveletet felügyelő Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW).

Új fővárost akar kiépíteni Irán, miután Teherán borzasztóan túlzsúfolt lett az elmúlt évtized során. Azonban a költözés sem hoz megoldást a közigazgatási központ jelenlegi problémáira, csupán a földrengésektől kerülne távolabb a vezetés.