hitel;jegybank;közszolgák;Benedek Noémi;

2013-12-31 07:11:00

Választási koktél

Meghívhatlak egy italra? - kérdezi Orbán Viktor a bárpultnál egy dekoratív hölgytől. Majd megrendeli a koktélt, és hanyagul odaveti a pultosnak: "Majd Matolcsy fizet!" Közös kasszán vannak ugyan, ám az mindannyiunk közös kasszája: finoman szólva sem elegáns csajozásra használni. Valami ilyesmi történik ugyanis, amikor a kormány a jegybank kontójára ad hitelt a közszolgáknak. Csaknem 160 ezer közszolgálati dolgozó kaphat lakásvásárlásra, esetleg a devizahitelek kiváltására kamatmentes hitelt. Ennek költségeit a kormány tervei szerint majd az állam, esetleg a jegybank állja.

Adott a feladat: mindenki vegyen még egy szavazatot a Fidesznek. A bankok a devizahitelesek megmentését, az energiaszolgáltatók a rezsicsökkentést finanszírozták, most a jegybank következik. Már a végtörlesztésnél megígérték a közszolgáknak a kamattámogatott hitelt a devizahiteleik kiváltásához. Bár a végtörlesztésről már csak halvány emlékképeink vannak - leszámítva a tartósnak bizonyult 240 forintos svájcifrank árfolyamot - a választások előtt néhány hónappal felmelegítette a kabinet az ötletet. Elvégre az első Orbán-kormány idején is hatalmas ötlet volt rászabadítani a lakosságra - és a költségvetésre - a kamattámogatott lakáshiteleket: annak nyomában kapott szárnyra a devizahitelezés. Visszatérve a kezdő hasonlatunkra: az udvarlót nem érdekli, mennyire árt a hölgynek a koktél, a lényeg, hogy ő célt érjen. A Fidesz célja egyszerű: megnyerni a tavaszi választást, ezért udvarol a választóknak. A kabinet felismerte, hogy sokak életében a legfontosabb cél és a legnagyobb befektetés a lakásvásárlás, ezzel bármikor a választók kedvére lehet tenni. Kár, hogy ennek eredménye és következménye 2002-ben és 2014-ben is ugyanaz: a költségvetés csak a választásokig él, aztán utánuk a vízözön.

A devizahitelekhez hasonlóan ezek a közszolgálati lakáshitelek is rendkívül kockázatosak. Ha a dolgozó kikerül a közszférából vagy 90 napon túli késedelembe esik, piaci kamatozásúvá válik a hitel: vagyis jegybanki alapkamattól és egyéb tényezőktől függően akár 20-40 százalékkal emelkedhet meg a törlesztőrészlet. És ezt csak súlyosbítja, hogy az alacsony kamatokat látva talán tovább nyújtózkodnak a kedvezményezettek, mint a takarójuk ér, és akkora hitelt vesznek fel, amelyre piaci alapon nem lennének hitelképesek. A devizahitelek esetében láttuk, ez nem is annyira földtől elrugaszkodott elképzelés. És ha véletlenül kirúgják a közalkalmazottat, akkor ott áll majd állás nélkül, megemelkedett törlesztőrészlettel, akkor majd őket kell megmenteni.
Négy év múlva megint vesz neki Viktor egy koktélt? Valakinek a számlájára csak fel lehet írni. Kérdés, hogy tudunk-e nemet mondani egy újabb meghívásra?