Műsormagazin;lázadók;Etiópia;ENSZ Biztonsági Tanácsa;Addisz-Abeba;béketárgyalások;Szudáni Népi Felszabadító Hadsereg;

2014-01-03 06:33:00

Szudáni patthelyzet

Megkezdődtek a béketárgyalások a dél-szudáni konfliktusban érintett felek között Addisz-Abebában. A harcok azonban továbbra sem csitultak.

Tegnap az etióp fővárosban megkezdődtek a dél-szudáni tűzszüneti tárgyalások a hat kelet-afrikai államot tömörítő IGAD regionális szervezet közvetítésével. Mind a kormány, mind a felkelők még szerdán delegációt küldtek Addisz-Abebába, azonban megfigyelők nem várnak áttörést.

A lázadók nem hajlandóak letenni a fegyvert az egyeztetések idejére sem, míg az dél-szudáni elnök elutasít minden olyan forgatókönyvet, mely szerint politikai riválisa, júliusban menesztett alenöke hatalmon maradhatna. A két félnek olyan békemegállapodást kellene tető alá hoznia, amely a tűzszünet életbe léptetésének, ellenőrzésének mikéntjét tartalmazza, hosszú távon pedig megoldást kínál a belháborút kiváltó politikai nézetkülönbségekre.

Az összecsapások eközben tovább folytatódtak az elmúlt két hétben már háromszor is gazdát cserélt Bor városában, melyet jelenleg a lázadók felügyelnek. A Szudáni Népi Felszabadító Hadsereg (SPLA) - amely a szudáni függetlenségért vívott harcot, jelenleg pedig a nemzeti hadsereg szerepét tölti be - megerősítette ezt.

Mint Philip Aguer, az SPLA parancsnoka a BBC brit közszolgálati adónak elmondta, "taktikai okok miatt vonultunk vissza, de a küzdelem nem csitult, csupán napok kérdése, és a hadsereg helyreállítja a rendet a térségben". A tábornok hozzátette, folyik a harc Unity állam nyugati felén, s az északi olajmezőkön is.

Azonnali segítségre szólítottak a Dél-Szudánban tartózkodó segélyszervezetek. A Nílus-deltánál fekvő Awerial menekülttáborban a helyzet tarthatatlanná vált: immár 75 ezer embernek ad otthont, akik a Bornál folyó súlyos harcok miatt döntöttek a távozás mellett.

"Nincs elég tiszta ivóvíz, az emberek a koszos, sáros folyóból isznak. Az illemhelyek száma sem megfelelő, emiatt sokan kinn végzik el szükségleteiket. A helyzet tökéletes egy hasmenéses járvány kialakulásához" - magyarázza David Nesh, az Orvosok Határok Nélkül (MSF) munkatársa.

Nem csoda a tömeges elvándorlás, Bor városának püspöke "háborús zónaként" írta le a települést. "Tetemek fekszenek mindenütt, be kell fogni az orrot Borban, olyan irtózatos a bűz" - mondta Ruben Akurdit Ngong, aki a fővárosba menekült.

Bosznia-Hercegovina 28 rendőrrel járul hozzá az ENSZ dél-szudáni békefenntartó missziójának (UNMISS) megerősítéséhez. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa múlt héten döntött róla, hogy megduplázza az állományt, s sürgősen 12 500 katonára és 1323 rendőrre emeli a dél-szudáni erők számát.

Salva Kiir dél-szudáni elnök szerdán szükségállapotot léptetett életbe a leginkább érintett Unity és Jonglei államokban. Az államfő, és volt alelnöke, Riek Machar hívei közt decemberben kitört összecsapásokban eddig legalább ezer ember vesztette életét, s 180 ezren kényszerültek otthonuk elhagyására. A hatalmi harcnak etnikai színezete is van: az elnök a dinkákhoz, míg Machar a nuer törzshöz tartozik - a két legnagyobb etnikum Dél-Szudánban.