Levélben szólítja harcba a lakosságot Orbán Viktor, a Fidesz elnöke: az év eleji rezsifórumokon egyezteti a "Magyar Csapathoz" csatlakozókkal a terveit. Úgy tűnik, a miniszterelnök nem tud szakítani a háborús retorikával: szerinte a "küzdelem nem ért véget", "a legfontosabb, hogy megszervezzük magunkat". Az Orbán Viktor és Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője által szignált levél azt állítja, "a külföldi közműcégek és bankok - hazai és nemzetközi kapcsolataikat latba vetve - igyekeznek eltörölni a rezsicsökkentést". A Fidesz szerint érdekeik érvényesítésére a választásokat akarják felhasználni. A Fidesz tehát azzal kampányol, hogy az ellenzék újra emelni akarja a rezsit. Ezzel szemben azonban az igazság az, hogy a demokratikus ellenzéki pártok támogatják a megélhetési költségek csökkentését, azonban a választások után ezt piackonform megoldással, fenntarthatóan érnék el.
A rezsicsökkentés eredményeinek megvédésére létrehozza a Fidesz a Magyar Csapatot, ide azokat várják, akik szerint a "magyarok nem másodrendű polgárok Európában, ezért nem igazságos, hogy többet kell fizetniük a közszolgáltatásért, mint más európai polgároknak." Ezzel szemben az igazság az, hogy nem magasabb nálunk a gáz és az áram ára, mint más Európai országokban. A kormány és a Fidesz vásárlóerő-paritáson számolja a lakásfenntartási költségeket: ez azt mutatja, hogy a jövedelmünkből nagyobb részt emészt fel a rezsi, mint Nyugat-Európában. Ez azonban nemcsak a rezsire, hanem minden másra is igaz, lévén, hogy az átlagjövedelem is jóval alacsonyabb Magyarországon, mint Nyugat-Európában. Az energiaárak pedig alapvetően a világpiaci árak alakulásától függnek: arra pedig a Fidesznek sem Magyar Csapattal, sem anélkül nincs ráhatása. Épp a világpiaci árak változása miatt nem lehet fenntartható a mostani rezsicsökkentés, melyben a kormány központilag határozza meg az árakat.
Orbán a levelezés megszállottja
Számtalan levelet küldött már választóinak Orbán Viktor miniszterelnökként, ezek több milliárd forintba kerültek az államkasszának. Leggyakrabban mind a 8 millió választónak írt, de többször szólított meg bizonyos csoportokat is: a nyugdíjasokat, a közalkalmazottakat, vagy a kistelepülések lakóit, kaptak levelet a rendőrök, a nyugdíjpénztári tagok és a határon túli magyarok is. Az "emberekkel közös kormányzás" jelszava alatt azonban leginkább közpénzből fizetett propagandát folytatott. Ezúttal azonban a Fidesz elnökeként szignálta a rezsicsökkentés mellett harcoló csapat toborzó levelét. Augusztusban az Átlátszó blog kérdésére válaszolva közölte a miniszterelnökség, hogy a túlzottdeficit-eljárás lezárásáról szóló levelek előállítása és postázása csaknem 750 millió forintba került: ezúttal a Fidesztől kapott ugyanennyi állampolgár levelet.
A lakosságnak előbb-utóbb meg kell fizetnie a kierőszakolt rezsicsökkentés árát: ha a szolgáltatóknak nincs profitjuk, nem fogják elvégezni a szükséges fejlesztéseket, emiatt később zavarok keletkezhetnek az ellátásban. A közműszolgáltatások legnagyobb haszonélvezője a kormány retorikájával szemben nem a szolgáltatók, hanem maga az állam. Valódi rezsicsökkentést a lakóépületek uniós támogatásból való szigetelésével és a közműszektort terhelő adók csökkentésével lehetne elérni.
Az MSZP korábban kifejtette: a rezsicsökkentés jelenlegi formájában nemcsak igazságtalan, hanem fenntarthatatlan is. A családok megélhetése nem csak a közüzemi számlák befizetésén múlik: egy átlagos családnak alig ezer forinttal lett kevesebb a gázszámlája a rezsicsökkentés hatására, holott az áthárított különadók ennek dupláját emésztik fel. Az MSZP szerint a mostani koncepció azért is hibás, mert nem differenciál a lakosság között: a gazdagok medencéjének költsége ugyanolyan arányban csökken, mint a szegényeké, akiknek nagyobb szükségük lenne a támogatásra.
Azt már korábban bejelentette Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója, hogy a tavaszi választások tétje az lesz, hogy sikerül-e megvédeni a rezsicsökkentést, ezért országjáráson gyűjtenek támogatókat a rezsicsökkentés folytatása mellett. Január 20. és február 15 között 119 helyen, 30 kormánypárti politikus tart fórumot. A Fidesz ismét egyetlen egyszerű kérdésre szorítja le a választások jelentőségét, holott ennél lényegesen nagyobb kérdést kellene érintenie a kampánynak. Kocsis már akkor bejelentette: a Fidesz rezsimunkacsoportja a januári frakcióülésen tesz majd javaslatokat arra, mely közműszolgáltatásokat és milyen mértékben érintsen a következő csökkentés. Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár azonban tegnap a hódmezővásárhelyi Rádió7-nek nyilatkozva elmondta: a harmadik rezsicsökkentés az első negyedév gazdasági, társadalmi és politikai eredményeitől függ. Úgy tűnik tehát, hogy a Fidesz-kormány a választások előtt már nem vezet be újabb rezsicsökkentést, és ha megnyeri a választásokat, azt a rezsicsökkentés társadalmi bázisaként fogja fel.