A Dnevnik című bolgár lap beszámolója szerint pénteken Genfben Babar Baloch, a főbiztosság szóvivője kijelentette, hogy az ENSZ a Dublini konvenció alkalmazásának három hónapos moratóriumára szólította fel az érintett országokat Bulgária esetében, mert reális a veszélye annak, hogy a menekültstátuszért fordulók embertelen és megalázó körülmények közé kerülnek az országban, az elszállásolás nem megfelelő körülményei és a menedékes eljárás miatt.
Az EU tagállamai, valamint Svájc és Norvégia által elfogadott konvenció kimondja, hogy az adott országok a menekülteket abba a tagországba toloncolhatják vissza, amelynek területére érve először léptek be az EU-ba.
A szóvivő arról számolt be, hogy Bulgáriában elégtelen a menekült státusért folyamodók élelmezése és egészségügyi ellátása, a főbiztosság azt is kifogásolja, hogy Szófia akadályozza a menekültek belépését az ország területére.
Nikolaj Csirpanliev, a bolgár menekültügyi kormányügynökség vezetője erre reagálva hangsúlyozta, hogy a nemzetközi szervezet kifogásai egyedül a Harmanli táborban tapasztalt körülményekre vonatkoztak, de a helyzetet azóta teljesen rendezték.
Az épületeket felújították, a menekülteket kétágyas szobákban helyezik el, és az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezet segítségével gondoskodtak a megfelelő orvosi ellátásról is - mondta. Szavai szerint erről megbizonyosodhattak a főbiztosság és a menekültügyi civil szervezetek képviselői is a táborban pénteken tett látogatásukkor.
Az ügyintézést felgyorsították, hétfőtől 10 új ügyintézőt állítottak munkába, és az új rendelkezések szerint a menekülti státus elbírálását helyben intézik - tette hozzá. Csirpanliev hangsúlyozta, hogy megtették mindazokat a sürgős intézkedéseket, amelyeket az Európai Bizottság előírt és a bolgár kormányfő elrendelt. Egyes uniós vélemények szerint "a vártnál jobban teljesítettük az elvárásokat" - tette hozzá a bolgár illetékes.
A főbiztosság adatai szerint 2007-től, az uniós tagság megszerzése óta Bulgáriában a menekültek száma évente mintegy ezer volt, míg 2013-ban ez a szám 9 ezerre nőtt. A menekültek többsége jelenleg Szíriából érkezik.