közmunkaprogram;tanfolyam;

2014-01-06 06:07:00

Ráfizethetnek a tanulásra a közmunkások

"Debrecenben a közmunkaprogram keretében beiskolázottaknak nem volt szabad 8 általánosnál magasabb végzettséget feltüntetniük még akkor sem, ha érettségijük vagy szakmunkás bizonyítványuk volt. Aki még is így tett, annak visszaadták a papírt, hogy javítsa ki. A szerencsétlenek most napocskákat rajzolnak, aki nem hiszi, járjon utána". Ezt írta egy kommentelő a Népszava online-on, miután a Nemzetgazdasági Minisztérium közölte: visszafizettetik a tanfolyam árát azokkal a közmunkásokkal, akik az önként vállalt tanulás ellenére nem járnak el a képzésekre, vagy sikertelen vizsgát tesznek.

A tárca szerint szó sincs arról, hogy téli melegedőként szolgálnának a közfoglalkoztatottaknak indított képzések helyszínei, a tanfolyamon részt vevőktől megkövetelik a tudást, hiszen írásban kötelezettséget vállaltak a tanfolyamon való részvételre és a bizonyítvány megszerzéséhez szükséges feltételek teljesítésére is. Egy másik internetes hozzászóló Homokmégy településről írt. "Nem tudom, máshol hogy van, de itt minden közmunkás végzettsége papíron 8 általános, vagy még az sem, nehogy szakmunkát végezzenek és többet keressenek... Van itt, aki két nyelven beszél, és elküldték ebbe az iskolába."

Komjáthi Imre, a Közmunkás Szakszervezet társelnöke is kifejtette lapunknak, sok közmunkás esetében önkéntességről szó nincs, "erős nyomás alatt" voltak az emberek, hiszen közölték velük, amennyiben nem vesznek részt a télre időzített tanfolyamon, a közeljövőben közmunkán sem vehet részt, és a 22 ezer 800 forintos segélyből kell élniük. Komjáthi reméli, hogy mielőtt bárkivel visszafizettetnék a tandíjat, körültekintően jár el a hatóság. Vannak ugyanis olyan közmunkások, akiknek akár napi 30 kilométert kell utazniuk a tanfolyam helyszínére.

A hónap közepétől már egyre nehezebben gazdálkodják ki az utazás költségét, és könnyen lehet, hogy a pénzhiány miatt maradnak el az oktatásról. Az önkéntességgel kapcsolatban lapunknak is vannak információi: Rakacán, egy borsodi kistelepülésen van, aki ki sem tudta mondani annak a tanfolyamnak a nevét, amire "önként" kell járnia. Máshol pedig olyanok ülnek a "napocska rajzolósként" elhíresült alapkompetencia-fejlesztőn, akik a szakmunkásképző utolsó évében maradtak ki az iskolából, tehát semmi szükségük arra, hogy újra írni, olvasni és számolni tanuljanak.

Egy oktató ugyanakkor arról írt szintén lapunk online felületén, hogy van, akinek hasznos ez a képzés. Az ő csoportjába 25-en járnak, 3-an a nevüket sem tudták leírni, mások viszont szakmunkásképzőt végeztek, illetve érettségiztek, sőt, a csoportnak tagja egy diplomás ember is. Mint írta, ő nem követeli meg senkitől, hogy az ujján számoljon, vagy napot rajzoljon. Az idő nagy részében beszélgetnek, életvitelhez kapcsolódó szituációs helyzeteket játszanak.

"Példát mutatunk egymásnak viselkedéskultúrából, helyzetmegoldásokat modellezünk", ami hasznos. Szerinte azonban "nem csak a közmunkásokra férne rá négy hónap ilyen tréning ebben az országban", majd hozzátette: a program valóban ezer sebből vérzik, de nem a napocskarajzolás miatt. Mindenki tudja, hogy kampányfogás az egész - fogalmazott az oktató.
Czomba Sándor foglalkoztatásért felelős államtitkár októberben jelentette be: minden eddiginél többen, összesen kétszázezren vesznek részt közfoglalkoztatási programban a november elsejétől április végéig tartó téli időszakban.

A résztvevők közül 100 ezren dolgoznak majd - igaz, csak hat órában - további 100 ezren pedig olyan képzésben vehetnek részt, amellyel a nyílt munkaerő-piacon könnyebben helyezkedhetnek el. A képzési költségeket - amely 24 milliárd forintot tesz ki - a kormány uniós forrásból finanszírozza. Az oktatással a képzettségi szintet szeretnék emelni, és hiányszakmákra képzik a jelentkezőket, így a munkáltatók szakképzett munkaerőt vehetnek fel.