VM;lovas rendelet;

- Módosítják a lovas rendeletet

Egyetért Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára az MSZP által korábban megfogalmazott aggályokkal, erre lehet következtetni abból, hogy a hírek szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak (NGM) a lovas tevékenységről szóló, szeptember 1-jén hatályba lépett rendeletének visszavonását kezdeményezte az államtitkár - írta közleményében Gőgös Zoltán.

Az MSZP országgyűlési képviselője írásbeli kérdéssel fordult Varga Mihály miniszterhez arról, hogy megkezdődött-e az egyeztetés a VM-mel a lovas rendelet visszavonásáról, mivel az az úgynevezett "nullás" lovakat kizárja a lovas szolgáltatásból, veszélybe sodorva az e lovakkal dolgozó kisvállalkozásokat és persze magukat az állatokat is. Varga miniszter december 17-i válasza szerint az egyeztetések megkezdődtek, a rendelet módosítása januárban várható.

Örülök, hogy most - kicsit késve, immár a megoldás küszöbén, de - Budai Gyula is felsorakozik az MSZP képviselőjének kezdeményezése mellé - jelentette ki a szocilaista szakpolitikus. Budai Gyula a múlt év végén írt levelet Varga Mihálynak gazdasági miniszternek, hogy vonja vissza a rendeletet, amely a lovas körökben kiütötte a biztosítékot.

Az NGM szeptember 1-jén hatályba lépett rendeletének visszavonását azért kezdeményezte Budai Gyula, mert a szakmai körök véleménye szerint a rendelkezés várható hatása ellentétes a Nemzeti Lovasprogram által megfogalmazottakkal. A program célja ugyanis az ágazat önfenntartó-képességének kialakítása, a mostani szigorú NGM-es szabályozás pedig ezt a folyamatot nehezítené - véli Budai.

Szakmai körökben sérelmezik, hogy a lovas szolgáltatóknak legalább öt lovat kell tartaniuk, és ezeknek az állatoknak az NGM rendelete szerint szigorú követelményeknek kell megfelelniük. Például az ismeretlen vagy nem "fajtatiszta" származású, úgynevezett nullás sütésű lovakat a rendelet kizárná a szolgáltatásokból. Ez a szakértők szerint tönkretenné a kis, családi vállalkozásként működő lovardákat, az ismeretlen származású lovak jelentős része pedig akár a vágóhídon is végezhetné. Emiatt a magyar lovas társadalom jelentős része tiltakozik az NGM rendelete ellen.

A Kúria devizahitel-szerződésekkel kapcsolatos döntésének legfontosabb megállapítása az, hogy széles körű társadalmi problémákat, mint amilyen a devizahitelügy jogalkalmazással nem, csak jogalkotással lehet kezelni - jelentette ki Navracsics Tibor. A miniszterelnök-helyettes a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában arról is beszélt, hogy szerinte a kormány az elmúlt években jól élt a kétharmados többséggel.