MSZP;ellenzék;együttműködés;DK;Együtt-PM;kormányváltó szövetség;

2014-01-06 21:21:00

Új forgatókönyvek a Fidesz ellen

A lehető legrövidebb időn belül egyeztet a kormányváltó szövetség lehetséges szélesítéséről az együttműködésben résztvevő két szervezet. Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője hétfőn jelentette be, hogy a szövetség újragondolásáról, más szervezetek bevonásáról tárgyalást kezdeményeznek a szocialista párttal. A volt miniszterelnök azt mondta, nyitott a közös listára, ha kell hátrébb lép és tudomásul veszi, hogy ezt a listát nem ő fogja vezetni. Mesterházy Attila, az MSZP elnöke szintén azt hangoztatta, hogy újra kell írni a megállapodást. Forrásaink szerint Gyurcsány Ferencet azonban egyik fél sem látná szívesen egy közös listán.

Lemondott miniszterelnök-jelölti ambícióiról Bajnai Gordon, aki bejelentette: nyitott a közös listára a szocialistákkal. Az Együtt-PM vezetője az ATV Startban arról beszélt, hogy készek tovább bővíteni az ellenzéki szövetséget, ezért tárgyalást kezdeményeznek az MSZP-vel az együttműködés szélesítéséről, újragondolásáról. A volt miniszterelnök szerint félre kell tenni a vitákat, és egy-másfél héten belül tisztázni kell, ki és milyen együttműködésre hajlandó, ezért még a héten közös asztalhoz kellene ülniük, első körben a szocialisták, majd a Demokratikus Koalíció vezetőivel. Erre annál is inkább gyorsan szükség van, mert Áder János várhatóan a lehető legkorábbi időpontra írja ki a választásokat, és rövidesen elkezdődhet a hivatalos kampány is.

Bajnai a kezdeményezést azzal indokolta, hogy vissza kell adniuk a kormányváltást akaróknak a győzelembe vetett hitet. Ehhez a lehető legszorosabb együttműködésre, akár közös listára van szükség az ellenzék érdemi támogatottsággal rendelkező erői között. Minden félnek áldozatot kell hoznia - fogalmazott a politikus, aki később a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában azt mondta, ha kell hátrébb lép és tudomásul veszi, hogy ezt a listát nem ő fogja vezetni. Azt is elmondta, hogy a kezdeményezésről a nyilvános bejelentés előtt értesítette szövetségesét, Mesterházy Attila pártelnököt.

Az MSZP elnök-frakcióvezetője hétfőn a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában arról beszélt, hogy véleménye szerint valóban újra kell írni a megállapodást azt követően, hogy az Együtt-PM nem szövetségként, hanem pártként kíván indulni a 2014-es választáson, vagyis - mint mondta - megváltozott az egyik szerződő alany személye. A tárgyalások során ha lehet, el kell érni, hogy az egyéni választókerületekben egyetlen baloldali jelölt álljon szemben a Fidesszel. Mesterházy elmondta, elemezni akarják, mit jelent az, hogy immár hasonló támogatottsággal rendelkezik az Együtt-PM és a Demokratikus Koalíció (DK). A pártelnök egyébként három lehetőséget lát arra, hogy az egyéni körzetekben egyetlen jelölt álljon szemben a Fidesszel: ha az egyes körzetekben kölcsönösen visszalépnek egymás javára, vagy az Együtt-PM és az MSZP is bővíti a saját szövetségi körét, a harmadik lehetőség pedig a közös lista.

Mesterházy szavaira reagálva Szigetvári Viktor lapunknak azt mondta: nincs még hivatalos döntés arról, hogy az Együtt-PM jelölőszervezetként vagy pártszövetségként indul a parlamenti választáson, de ha megvalósul a közös ellenzéki lista, ennek nincs is jelentősége. (Ősszel egyébként Szigetvári egy interjúban arról beszélt, hogy már döntés született arról: egyetlen jelöltállító szervezetként indulnak a választáson - a szerk.) Az Együtt-PM társelnöke most azt állította, korábban csak arról döntöttek, hogy ha szükséges, egyetlen szervezetként indulnak tavasszal, ennek azonban nincs köze az MSZP-vel kötött megállapodáshoz. Azon ugyanis jogi értelemben nem szükséges változtatni, politikai értelemben viszont annál inkább. A kezdeményezésük célja, hogy visszaállítsák, illetve megerősítsék a hitet az ellenzék szimpatizánsaiban, hogy meg lehet dönteni Orbán Viktor rendszerét, de ehhez a mostaninál szélesebb körű összefogásra van szükség - fogalmazott.

Forrásaink szerint a két szervezet vezetői a lehető legrövidebb időn belül a szocialisták Jókai utcai székházában egyeztetnek a szövetség lehetséges szélesítéséről. Ez azt jelenti, hogy a két párt visszatér a szeptemberi ellenzéki megállapodás előtti szintre, amikor arról vitatkoztak, legyen-e közös kormányfőjelölt, közös lista, vagy csak az egyéni választókerületekben indítsanak közös jelölteket. Szigetvári elmondta, konkrét javaslatot tesznek majd az MSZP-nek a szövetségesi megállapodás bővítésére, erről azonban nem akart részleteket elárulni. A szocialisták egyébként Bajnai javaslatával kapcsolatban arra emlékeztettek, hogy a párt kongresszusa egy évvel ezelőtt a közös lista mellett állt ki, ami nem miattuk hiúsult meg. Szanyi Tibor, az MSZP elnökségi tagja is arról beszélt, hogy pártja induló pozíciója a közös lista- és jelöltállítás volt 2012 novemberében, ám partnereik ezt eddig nem támogatták. Hozzátette: azóta kihirdették jelöltjeiket és listát is állítottak, "a rántottából pedig nem olyan egyszerű visszacsinálni a tojást".

A szocialisták országos választási bizottsága (ovb) hétfőn este már tárgyalt a javaslatról és mandátumot adtak a tárgyaló delegációnak. Az ovb-ben szó volt a szocialisták január 25-i évértékelő rendezvényéről is, amelyre várják Zoran Milanovic horvát miniszterelnököt is, emellett áttekintették az egyéni körzetekben folyó kampányt.

A DK-t egyébként értesülésünk szerint nem érte meglepetésként, hogy újranyitnák az ellenzéki megállapodást. Úgy tudjuk, hogy Mesterházy az elmúlt napokban kétoldalú, informális tárgyalásokat folytatott Bajnaival, illetve Gyurcsány Ferenccel, a DK elnökével. Lapunk arról is értesült, hogy az Együtt-PM elnöksége legutóbbi ülésén egyhangúan úgy döntött, hogy a győzelem érdekében Gyurcsányékkal biztosan ki kell egészíteni a kormányváltó szövetséget. Annál is inkább, mert a közvélemény-kutatások azt jelzik, hogy a DK egyre erősebb, Bajnaiék támogatása viszont csökkent az elmúlt hónapokban. A DK elnöke üdvözölte Bajnai kezdeményezését és közölte: a párt bármelyik pillanatban készen áll az együttműködésről szóló érdemi tárgyalások megkezdésére, mert az Orbán-rendszert a közös jelöltekkel, közös listával és közös miniszterelnök jelölttel lehet legyőzni. Bár a párt vezetői szerint a győzelem érdekében a szocialisták és az Együtt-PM is elfogadta, hogy Gyurcsány ott lesz majd a közös listán, úgy tudjuk, sem Mesterházy, sem Bajnai nem akarja ezt. Szanyi hétfőn arra emlékeztetett: a volt miniszterelnök korábban visszautasította az MSZP ajánlatát.

A megállapodásra annál is inkább szükség lenne, mert több egyéni körzetben veszíthet a demokratikus ellenzék, ha a kormányváltó szövetség jelöltjeivel szemben elindítják a DK politikusait. Nem tudni, mi történne például a XIII. kerületben, ahol az MSZP és az Együtt-PM Hiszékeny Dezső szocialista alpolgármestert jelölte, a DK pedig Vadai Ágnest. Vagy éppen Kaposváron, ott Huszka Imrének kellene megmérkőzni Kolber István volt miniszterrel. Bajnait egyébként vezető liberális értelmiségiek győzték meg arról, hogy csak közös egyéni jelöltekkel, közös listával, egyetlen miniszterelnök-jelölttel nyerhet a demokratikus ellenzék, ezért lépjen hátrébb - értesült lapunk. Az Együtt-PM vezetője még karácsony előtt találkozott Bitó László író, orvoskutató mellett többek között Heller Ágnes filozófussal, Magyar Bálint volt SZDSZ-es politikussal, Radnóti Sándor irodalomtörténésszel, és Fischer Ivánnal, a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatójával.

Horváth: a baloldal legyőzi a Fideszt Budapesten

Horváth Csaba szerint az A, a B, és a C terv is az, hogy a baloldal legyőzi a Fideszt a fővárosban már tavasszal is, bár jelenleg nála Tarlós István 4 százalékkal népszerűbb. Az MSZP főpolgármester-jelöltje az Indexnek azt nyilatkozta: "2010-ben nem az történt, hogy a Fidesznek és Tarlósnak lett sok támogatója Budapesten, hanem a mi támogatóink kétharmada otthon maradt. De most el fognak menni". A szocialista politikus arról is beszélt, hogy tudomása szerint a rezsicsökkentés "élmunkása, Németh Szilárd térdelőrajtban van, és tartalékként felkészül, ha Tarlós István esetleg lebetegedne".
A főpolgármester-jelölt kijelentette: 2010-ben reális opció lehetett volna, hogy akár ingyenessé tegyék a BKV-t, ma azonban nem adottak ehhez a pénzügyi feltételek. Elmondta azt is: számít a szocialista Molnár Gyulára, mint kerületi polgármesterre. Horváth úgy gondolja, hogy párttársa biztosan meg fogja nyerni a választást, ha a harmadfokú ítélet ezt nem lehetetleníti el. Hozzátette, számít Demszky Gáborra, akinek nemzetközi tapasztalatai hasznot hozhatnak a jövőben. Az MSZP-s politikus az interjúban "nem tiszteletre méltó, rossz minőségű személyiséggel rendelkező öregúrnak" nevezte Tarlóst.

Vágó még befuthat az LMP-nél

Még nem pecsételődött meg az LMP-s Vágó Gábor sorsa, a politikus ugyanis a párt január végi kongresszusán felkerülhet az országos listára. Erről hétfőn tájékoztatta lapunkat az LMP. A párt a hétvégén már tartott kongresszust, ahol képviselőjelöltjeik túlnyomó többségéről döntöttek a küldöttek. Vágó - aki a hétvégén úgy fogalmazott: "azt a tényt, hogy miként és miért nem lehettem LMP képviselőjelölt a mai napon nem szeretném kommentálni" - pártja szerint "adminisztratív okból" nem került fel a listára. Ertsey Katalin, az LMP parlamenti frakciójának tagja korábban döntött arról, hogy a 2014-es választáson nem kíván jelöltként indulni. Az Index információi szerint a párt országos listáján a jelenlegi képviselők közül Schiffer András, Szél Bernadett és Osztolykán Ágnes számíthat az első három helyre.

Nem üres lufik kellenek

Bemutatták a kormányváltó szövetség Győr-Moson-Sopron megyei képviselőjelöltjeit. Kránitz László, a szocialisták megyei elnöke, aki Csornán és környékén indul a választáson, Győrben arról beszélt, hogy az elmúlt három és fél év a fideszes szemfényvesztésről, az üres lufiként elszálló ígéretekről szólt. Hozzátette: a megyének nem "nulla perces Molnár Ágnesekre és Borkai Zsoltokra van szüksége", hanem olyan politikusokra, akik valóban az ott élők érdekeit képviselik az Országgyűlésben. Ők ezt garantálják - fogalmazott Kránitz, aki szerint 2014 a remény, a demokrácia, az építkezés, a kormányváltás éve lesz.
A szocialista Fábián György, aki Győrben indul a tavaszi választáson, kijelentette: személyes ellenfelének a választásokon azt az Orbán Viktort tekinti, aki ahelyett, hogy élt volna a kapott felhatalmazással, visszaélt vele. "Nem összetartotta, hanem megosztotta a nemzetet és ékeket vert az országban élők közé". Varga Márk, a másik győri körzet Együtt-PM-es jelöltje szerint Kara Ákos, a kormánypárt jelenlegi képviselője eddig csak "bólogató Jánosként asszisztált a Fidesz politikájához, amely a pártközpontból mondja meg, hogy kinek lehet trafikja Ménfőcsanakon, ki lehet iskolaigazgató Nyúlon". A soproni MSZP-s Kalmár István szerint a választókerület az elmúlt években láthatta, hogy a Fidesznek minden jut, másoknak pedig semmi. Mosonmagyaróváron Lehóczki Attila lesz a közös egyéni jelölt.