ellenzéki együttműködés;

2014-01-09 07:12:00

Előre, demokraták!

Sokak által óhajtott, ám a korábbi civódásokat követően már nemigen várt fordulatot jelent Bajnai Gordon legutóbbi bejelentése.

A demokratikus erők választási együttműködésének kiszélesítésére tett javaslat a konzervatív, a liberális, a progresszív, a zöld és mindenféle demokraták legszélesebb köreinek támogatásával találkozik. Lelkesítő mindazok számára, aki felismerték, hogy Orbán Viktor puccsista rezsimje letérítette Magyarországot a rendszerváltáskor választott út köztársasági modelljéről, kiüresítette a parlamentarizmust, egy neo-horthysta szellemű fordulattal eltávolította hazánkat a szabadságot és társadalmi-gazdasági fejlődést egyaránt jelentő európai értékrendtől, és mindezek tetejébe egy gazdasági-politika maffia gazdagodásának és politikai hatalmának rendelte alá hazánk Alkotmányát, közjogi rendszerét, gazdasági viszonyait és szellemi-kulturális életét. Azaz egész jövőjét. Az öncélúan átbuherált választási rendszerben ez az egypárti rezsim csak a demokraták legszélesebb összefogásával váltható le.

Reménykeltő, hogy a javaslatra az MSZP elnöke egyértelmű pozitív választ adott. Ez pedig nem jelenthet mást, mint a különböző értékrendet valló, ám a parlamenti demokrácia kérdésében egyetértő pártok összefogásának bővítését, s következésképpen híveik és támogatóik összeszervezését az új rendszerváltás táborába, a IV. Magyar Köztársaság megteremtőinek történelmi szövetségébe.

A demokraták új szövetségét nem csak a választási matematika kényszere hozza létre. A demokrácia újjáteremtéséhez minden demokratára szükség van: nem az számít, hogy kinek mekkora tábora, vagy szavazóbázisa van, mekkora hálózattal rendelkezik, milyen előélet vagy nemzetközi elismertség áll mögötte, vagy mivel tud hozzájárulni a közös győzelemhez; a parlamenti demokrácia, az európai jogállamiság, a szociális piacgazdaság minden hívének a jövendő győztesek között van a helye!

Az Orbán-rezsim tervszerűen kiüresített, politikai kegyencekkel és helytartókkal feltöltött intézményeket hagy maga mögött. A fideszbolsevik rezsim bukását követően megalakuló Demokratikus Egységkormánynak hatalmas eszközökkel és szervezettséggel rendelkező, elvadított és felhergelt utcai- és média-martalócok össztüzében kell majd megteremtenie a IV. Magyar Köztársaság alapjait, újjászervezni a szakértő közigazgatást, helyreállítani a korábban független, ám az Orbán-rezsim által pártszolgálativá silányított intézményeket és testületeket. Ez pedig rendkívüli kihívást jelent a demokratikus oldal jövendő parlamenti képviselői számára, s e kihívásról már a szövetségkötés fázisában is szükséges beszélni.

A széleskörű szövetségkötésnek nem csak a közös egyéni és listás képviselő-jelöltekről kell szólnia. A demokratikus erők szövetségének nem önmagában a választási győzelem, hanem a IV. Magyar Köztársaság sikeres kormányzása a legfontosabb célja. Ez a szövetség a jogállam és a köztársaság helyreállítására jön létre, – ez pedig már egy olyan összetett feladat, aminek részletkérdéseiben lesznek és lehetnek vélemény- és nézetkülönbségek a szövetséges demokraták között is. A sikeres kormányzáshoz egyébként is sokkal több kompromisszum kell, mint egy választási szövetséghez.

Ez utóbbi létrejöhet akár a pártelitek alkujával is, közös vagy koordinált jelöltekről és listákról szóló megállapodással. És már ez sem csak és kizárólag az egyes pártokat támogató szavazóbázisok szimpla összeadását eredményezi, hiszen az együttműködésnek magának fontos üzenete van a bizonytalan választóknak: ha demokrata vagy, akkor a demokraták szövetségére kell szavaznod! És azért is szavazz a demokraták szövetségére, mert nekünk világos és egyértelmű közös programunk van az ország felemelkedésére, a szabadság kiterjesztésére, a biztonság megteremtésére, a társadalmi igazságtalanságok megszüntetésére, s nem utolsó sorban az Orbán-rezsim jogsértéseinek felszámolására. A közös program megvalósítására pedig a mindannyiunk által támogatott hiteles jelöltjeink összefogása a garancia! A demokraták új szövetségének megkötésekor ezekre a tartalmi kérdésekre talán nagyobb figyelmet kell fordítani, mint a jelölti pozíciók elosztására.

A sikeres kormányzáshoz azonban még ennél is több kell. A választási szövetséghez politikusi alkuk is elegendőek, ám a sikeres kormányzás sorozatos politikai kompromisszumokat, kegyetlen önkorlátozást és önfegyelmet követel. Az Orbán-rezsim bukása után a Demokratikus Egységkormány mögött álló pártok és képviselők nemigen tekinthetik majd parlamenti és kormányzati pozíciójukat az önmegvalósítás terepének. E demokratikus pártok, és természetesen tagságuk, szimpatizánsaik és választóik, szembesülni fognak azzal, hogy szándékaik és programjaik nem teljesen az eredeti elképzeléseik szerint valósulnak meg.

A realitások arra kényszeríthetik a demokrata képviselőket, hogy a közös siker érdekében esetenként ízlésükkel, meggyőződésükkel, értékrendjükkel nem teljesen egybevágó törvényeket is megszavazzanak. Az esetleges különvélemények öncélú megjelenítése ugyanis a jövendő Demokratikus Egységkormány kudarcához, végső soron bukásához is vezethet.

Ezt a kockázatot pedig már a széleskörű választási szövetség szervezésekor, a közös program kialakításakor, a megállapodás megkötésekor ki kell szűrni. A jelenlegi helyzetben ugyanakkor egy demokratikus párt és egy demokratikus politikus számára egy ilyen kényszerű kompromisszum nem jelenthet vállalhatatlan önfeladást. A széles választási szövetség gondolatának támogatásakor éppen azért kell ezt megfogalmazzuk, hogy az egyébként természetes politikusi ambíciók most ne gátolják a megegyezést a szövetségkötés alapvető tartalmi elemeiről és közös programjáról.

Történelmi küldetést teljesít, aki most politikusként, politizáló állampolgárként, értékelvű demokrataként, elkötelezett hazafiként részt vállal a magyar demokraták legszélesebb választási szövetségének létrehozásában és a IV. Magyar Köztársaság megteremtésében.

Előre, demokraták!