MSZP;DK;ellenzéki összefogás;ellenzéki együttműködés;Együtt-PM;

2014-01-08 20:41:00

Mesterházy Orbán ellen

Megszületett a megállapodás a demokratikus ellenzék szorosabb együttműködéséről, így az MSZP és az Együtt-PM közös listát állít a választásokon, és a Demokratikus Koalíciót is várják szövetségbe. Immár biztosra vehető, hogy Mesterházy Attila szocialista pártelnök lesz Orbán Viktor kihívója, ezt már Bajnai Gordon is elfogadja. Az MSZP és az Együtt-PM tárgyalása után a külföldön vakációzó Gyurcsány a Facebookon azt üzente: "Most akkor hazamegyek...".

Közös listát és közös miniszterelnök-jelöltet állít az MSZP és az Együtt-PM az országgyűlési választáson, az összefogásban pedig a DK-nak is lesz helye - jelentette be szerdán Mesterházy Attila pártelnök, illetve Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője.

A szocialisták Jókai utcai székházában tartott egyeztetés után elmondták: a felek abban is megállapodtak, hogy a közös miniszterelnök-jelöltet a szocialisták nevezik meg és mint kiderült, Bajnai már elfogadhatónak tartja, hogy Mesterházy legyen Orbán baloldali kihívója.

Bokros: feltétel nélküli összefogás kell
Feltétel nélküli, széles körű ellenzéki összefogást sürgetett Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) elnöke.
A politikus szerint az Orbán-kormány leváltásában és az alkotmányos jogállam helyreállítása érdekében a demokratikus ellenzéknek akár a Gyurcsány Ferenc által jelentett kockázatot is vállalni kell.
Emlékeztetett: hibás gazdaságpolitikája miatt az elsők között bírálta az egykor megalakuló Gyurcsány-kormányt, de mert "a politikát nem szerelemre, hanem érdekekre játsszák", ezért most a volt kormányfővel is együtt kell működni.
Bokros bejelentette, pártja "Európával nagy Magyarország" szlogennel plakátkampányt indít.

Az új megállapodáshoz várják a DK csatlakozását is, Gyurcsány Ferencék pártjával forrásaink szerint már csütörtökön megkezdik az egyeztetést a részletekről. Mesterházy kizártnak tartotta, hogy nem sikerül megállapodniuk a DK-val. Bajnai ezt azzal egészítette ki: korrekt ajánlatot tesznek, amelyet "elemi felelőssége" elfogadni a hosszú ideje közös lista- és jelöltállítást szorgalmazó Gyurcsánynak.

"Az elmúlt 72 órában 60-at végigtárgyaltunk" - fogalmazott Mesterházy, aki szerint végül azért döntöttek a közös lista mellett, mert ezt tartják a "legerősebbnek". Az MSZP elnöke arról is beszélt, hogy demokratikus, társadalmi és szociális válság jellemzi az országot, aminek megszüntetésére nekik van jó ajánlatunk. Azt is elmondta, hogy a tárgyalások során megvizsgálták a külön listás koordinált indulás, a kétirányú szövetségbővítés, illetve a közös lista és közös jelöltállítás megvalósíthatóságát is, végül ez utóbbit látták a lehető legerősebb és leghatékonyabb megoldásnak. "Az első lépésen túl vagyunk, de még nem az összesen" - hangsúlyozta, hozzátéve: miután alig kilencven nap van már csak hátra a választásig, ezért a lehető leggyorsabban le kell zárni a további tárgyalásokat, nyilvánvalóan elsősorban a DK-val.

Bajnai szerint nagyon fontos döntéseket hoztak meg az elmúlt 72 órában. A volt miniszterelnök arról beszélt, hogy Magyarország változást, az emberek többsége kormányváltást akar, de a változásban hívők még nincsenek elegen. Szerinte akkor van esély győzni, ha a választás népszavazás lesz, ahol Orbán országa és a normális Magyarország között lehet választani. Az eddigi keretek azonban nem elégségesek, ezért kellett az eszközöket módosítani az új helyzethez - tette hozzá. A volt kormányfő szerint a közös lista nem pártegyesülés: megmarad a sokféle szervezet önállósága. De ha megkötik, két iksszel leváltható lesz Orbán Viktor - függetlenül attól, hogy ki milyen ellenzéki szervezetet támogat.

Értelmiségiek kiállása
Neves értelmiségiek is a teljes körű összefogást támogatták abban a felhívásban, amelyet mások mellett Bitó László, Heller Ágnes, Konrád György, Parti Nagy Lajos és Radnóti Sándor írt alá.
A demokratikus ellenzék vezetőit arra szólították fel, hogy ne késlekedjenek és érdekeiket rendeljék alá a közös célnak, "hiszen az utolsó pillanatban vagyunk, amikor még van remény a jogállam helyreállítására".

Arról sem Mesterházy, sem Bajnai nem akart beszélni, hogy a DK elnökének lesz-e helye a közös baloldali listán, illetve hány helyre számíthatnak Gyurcsányék, valamint az Együtt-PM. Az MSZP elnöke lapunk kérdését elhárítva annyit mondott: ezt majd az érintett féllel szeretnék először megbeszélni. Egyelőre nem tudni, hogy a korábban az MSZP és az Együtt-PM között felosztott 106 körzetből mennyi juthat a Gyurcsány-pártnak, és kinek a rovására. Mesterházy az ezt firtató kérdésre csak annyit válaszolt, gyors tárgyalásokra készülnek a DK-val.

Bajnai cáfolta, hogy a zárt ajtók mögötti egyeztetésen "külső" miniszterelnök-jelöltet megneveztek, ezt azért sem tették volna, mert a casting egyszer már bajt okozott a szocialistáknak. Elmondta, neki elsősorban céljai vannak, és csak utána ambíciói, miniszterelnöki ambícióját pedig annak rendelte alá, hogy Magyarországot egy kormányváltással visszavezessék a normális, gyarapodó európai országok sorába. Hozzátette, semmilyen ellentételezést nem kért ezért a döntéséért. Mesterházy pedig közölte: "Az MSZP meg fogja nevezni miniszterelnök-jelöltjét. Én ebből a pozícióból vezettem a tárgyalásokat".

Gyurcsány közleményben tudatta: üdvözli az MSZP és az Együtt-PM kezdeményezését, és a DK készen áll a háromoldalú tárgyalások azonnali megkezdésére. A tegnap még külföldön tartózkodó volt kormányfő a Facebookon azt írta: "Most akkor hazamegyek..."

Az ellenzéket sürgeti az idő. Áder János köztársasági elnök hamarosan bejelentheti a választás időpontját, amelyet várhatóan április 6-án tartanak. A közös listáról szóló tárgyalásokat ezért legkésőbb a jövő hét végéig le akarják zárni. Annál is inkább, mert ezt még az MSZP országos választmányának és kongresszusának is jóvá kell hagynia.