ítélet;életfogytiglan;emberölés;Szita Bence;

2014-01-11 06:13:00

Életük végéig ülnek

Nem volt más válasz a 11 éves Szita Bence gyilkosainak tettére, mint másodfokon is az életfogytiglani fegyházbüntetés - hiába az utolsó pillanatban bevetett védői praktikák, a gyermek és a nevelőapja viszonyára féltékeny Polcz Erika, és az általa felbérelt hajléktalanok, Bogdán József és Kertész József még feltételes szabadságra bocsátást sem kérhetnek.

Az utolsó szó jogán is tagadtak, és ártatlanságukat hangoztatták a 11 éves Szita Bence gyilkosai a Pécsi Ítélőtáblán, ahol tegnap mindhárom vádlottat a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségének kizárásával, tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélt másodfokon Krémer László bíró tanácsa.

Az ítélet jogerős. Bár még az utolsó pillanatban, néhány nappal a tárgyalás előtt új szakértői véleményekkel próbált fellépni a védelem a vádlottak érdekeiért, olyan erős bizonyítékok szóltak ellenük, hogy a bíró lényegében alig változtatott a Kaposvári Törvényszék júniusi elsőfokú döntésén. Mindössze az orvosi szakvélemények kiegészítése került be a jogerős ítéletbe, eszerint a fiú fej- és nyaksérülései önmagukban is életveszélyesek voltak. Minderre az igazságszolgáltatás válasza csak a legsúlyosabb büntetés lehetett - összegzett a bíró.

Annál is inkább, mivel a fiú gyilkosainak esetében az emberölés négyszeres minősített esete áll fenn. A nyereségvágyból, előre kitervelten, különös kegyetlenséggel, 14. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett gyilkosság 2012. október 29-én történt. A 11 éves fiút a vád szerint Polcz Erika azért akarta megölni, mert őt okolta amiatt, hogy megromlott a viszonya a fiú nevelőapjával.

Két zavaros múltú férfit, Bogdán Józsefet és Kertész Józsefet bérelte fel, összesen 192 ezer forintért - amihez a saját ékszereit adta zálogba a nő, aki hiába állította, hogy "felebaráti" segítségként adott pénzt a férfiaknak, miközben csak néhány héttel találkoztak a gyilkosság előtt. A fiút elrabolták, leitatták, és Sántos külterületén megölték - a még életben lévő fiút a gödörbe temették, ruháit és telefonját a Kapos folyóba dobták.

Az, hogy a felbújtással vádolt 47 éves Polcz régóta tervezte a fiú "eltávolítását", az is bizonyítja, hogy Kertésztől mérget kapott, és akkumulátorsavat is vásároltak. A nő még a gyilkosság estéjén a fiú eltűnését jelentette be a rendőrségen, és mivel a tettesek a lebukástól tartottak - mivel a szörnyűség estéjén a sántosi erdőben vadászok zavarták meg őket -, Bogdán később jobbnak látta kiásni és Kaposvár toponári városrészében eltemetni a fiút.

Bár mindhárom vádlott korábban - egymásra mutogatva - azzal védekezett, hogy fenyegetés, kényszer hatására vett részt a gyilkosságban és azt egyikük sem vállalta magára, a másodfokú bíróság is úgy vélte, a többszörösen visszaeső, a fiú elrablása előtt nem sokkal szabadult Bogdán lehetett az elkövető. Keményen bántalmazta a fiút, mielőtt Kertész megásta volna a sírját - a gyermek sérüléseit rúgások, ütések, ásó és kés okozta. Valódi megbánást a jogerős ítélet szerint egyikük sem mutatott.

A védők néhány nappal a tárgyalás előtt azzal próbálkoztak, hogy új szakvéleményt csatoltak, de nem volt értelme. Noha súlyosabb ítéletet nem lehetett kiszabni, azzal a Fidesz kommunikációs igazgatója, Kocsis Máté nem volt elégedett, a halálbüntetés kérdését feszegette. Azt írta Facebook-oldalán: "ez az az ügy, amikor az ember a tényleges életfogytiglant se érzi elégnek".