Los Angeles-i idő szerint vasárnap este tartotta 71. díjkiosztó gáláját az Amerikában dolgozó külföldi filmújságírók szövetsége, s ahogy várható volt, a legfőbb díjat a legtöbb jelölést begyűjtő 12 év rabszolgaság nyerte el a dráma kategóriában: az angol Steve McQueen rendezéséé lett a legjobb film Arany Glóbusza.
Az viszont meglepő, hogy a legjobb vígjáték kategóriában a vitán felüli mestermű, A Wall Street farkasa lemaradt, miután maga mögé utasította a kategória legjobbjának minősített, valójában jóval könnyedebb minőségű Amerikai botrány. A Wall Street farkasa viszont meghozta Leonardo DiCaprionak a vígjáték kategória legjobb férfifőszereplője díjat, s ezzel maga mögé utasította az Amerikai botrányban egyébként szintén remek alakítást nyújtó Christian Bale-t.
Idén több kiemelkedő színészi teljesítmény között kellett választani, s szinte minden kategóriában volt olyan lemaradott, aki ugyancsak joggal vehette volna át az Arany Glóbuszt. Ilyen a dráma kategória legjobb színész Golden Globe-ja, amelyet idén Matthew McConaughey vitt el a nálunk később látható Mielőtt meghaltam című filmért, s hoppon maradt a kritikusok által egekig magasztalt színesbőrű angol színész, a 12 év rabszolgaságban remeklő Chiwetel Ejiofor. A legjobb rendező Alfonzo Cuarón lett a Gravitációval, Steve McQueen (12 év rabszolgaság) és David O. Russell is lemaradt a szoborról.
Az Amerikai botrány egyébként a színészi díjak közül jogosan kettőt is elnyert. A nemsokára a nélunk is látható film két női szereplőjéé lett a Golden Globe a vígjáték kategóriában: Amy Adams a legjobb női főszereplő, a kábítóan "szőke nős" szőke Jennifer Lawrence a legjobb női mellékszereplő lett. A színésznők közül szobor nélkül maradt például Meryl Streep, Julia Roberts és a Frances Ha üdvöskéjének kikiáltott Greta Gerwin is. A dráma kategóriában szintén nagy verseny folyt, amelyet Cate Blanchett, a Blue Jasmin című Woody Allen-film hősnője nyert meg.
Őrületes mezőny alakult ki, ezért a díjért versenyzett a Gravitáció remek Sandra Bullockja, a Philomena csodálatos Judi Denche, s ráadásul még Emma Thompson és Kate Winslet is. A nálunk még nem látott Mielőtt meghaltam című film nem csak a férfi főszereplőnek, hanem a mellékszereplőnek is meghozta a díjat, az Arany Glóbusz a dráma kategóriában Jared Leto kezébe került. Nem kisebb pályatársakat hagyott maga mögött, mint Michael Fassbender a 12 év rabszolgaságból, vagy a remeklő Daniel Brühl a Hajsza a győzelemért című filmből. Michael Douglas is Arany Globuszt nyert, a tévéfilmek kategóriájában a Túl a csillogásonban megformált Liberace-karakterért. (Érdekesség: ezért a HBO-produkcióért Matt Damon is várományos volt…) Maga a film, amelyet nálunk is bemutattak annak idején, s kivételesen filmszerű feldolgozásával nem csak tartalmilag, hanem látványban is felért a nagy vászonra illő produkcióval, elnyerte a legjobb tévéfilm díját.
Golden Globe illette meg a legjobb forgatókönyvért Spike Jonze írót A nő című filmért, lemaradt mögötte például a 12 év rabszolgaság, az Amerikai botrány és a Philomena írója is. A legjobb aláfestő zene a Robert Redford-féle Minden odavan című filmért járt, a legjobb betétdal egy ideje nálunk is megy a rádióban, a Mandela: Long Walk to Freedom című filmből az Ordinary Love-ért a U2 vette át a díjat. Aki viszont nem vette át a díjat, az Woody Allen volt, a Cecil B. DeMille életműdíjért egykori főszereplője és mai barátja, Diane Keaton mondott köszönetet.
A számunkra különösen érdekes, hogy a legjobb idegen nyelvű film Arany Glóbusza A nagy szépség című olasz filmé lett, megérdemelten. Maga mögé utasította a két franicát, Adéle élete 1-2. fejezet, A múlt című filmet, de még a dánok remekét, A vadászatot is. A magyar A nagy füzet című filmnek egyebek mellett velük kell majd megküzdenie az Oscarért, illetve először az Oscar-jelöltek ötös listájába jutásért. Hogy sikerrel-e, arról most január 16-án értesülhetünk.
Főbb díjak:
Legjobb film (dráma): 12 év rabszolgaság
Legjobb film (vígjáték): Amerikai botrány
Legjobb rendező: Alfonso Cuarón (Gravitáció)
Legjobb színész (dráma) : Matthew McConaughey (Mielőtt meghalunk)
Legjobb színész (vígjáték): Leonardo DiCaprio (A Wall Street farkasa)
Legjobb színésznő (dráma): Cate Blanchette (Blue Jasmin)
Legjobb színésznő (Vígjáték): Amy Adams
Legjobb férfi mellékszereplő: Jared Leto (Mielőtt meghaltam)
Legjobb női mellékszereplő: Jennifer Lawrence (Anmerikai botrány)