aláírás;Orbán Viktor;Putyin;bővítés;paksi atomerőmű;

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Vlagyimir Putyin orosz államfő (b) és Orbán Viktor miniszterelnök közös sajt

- Aláírta Orbán a paksi bővítést az oroszokkal

A nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodás kedden Magyarország és az Oroszországi Föderáció között, amelyet a Moszkva környéki novo-ogarjevói államfői rezidencián írtak alá a két ország képviselői.

Magyar részről Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, míg orosz részről Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke írta alá az egyezményt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő jelenlétében - tájékoztatott a Magyar Távirati Iroda (MTI).

Ezt követően az orosz elnök elmondta: atomerőművi energiablokkok megépítéséről állapodtak meg. A politikus hozzátette, hogy a Paksi Atomerőmű a magyar elektromos áramtermelés 40 százalékát adja. Az újabb blokkok megépítésével nő Magyarország energetikai függetlensége.  Orbán Viktor magyar kormányfő azt mondta: kiváló szakmai megállapodást kötöttek.

Orosz hitelből épülhet a két új reaktor

Oroszország hitelt nyújt Magyarországnak a paksi erőmű két új reaktorának megépítéséhez - közölte kedden Szergej Kirijenko, a Roszatom vezetője.  A kölcsön összegéről még nem született döntés - mondta újságíróknak az orosz atomenergetikai iparágat összefogó és felügyelő állami vállalat (Roszatom) vezetője azt követően, hogy Moszkvában magyar-orosz kormányközi megállapodást írtak alá az nukleáris energia békés célú felhasználásáról. Hozzáfűzte: a projekt keretösszegének felső határa 10 milliárd euró (3 ezer milliárd forint), de ennél alacsonyabb lesz az összeg.

Korábban írtuk: a  Reuters megerősítette a Népszabadság szombati értesülését, amely szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő megállapodást írhat alá a két gigawatt áramtermelő kapacitású paksi atomerőmű bővítéséről. A megbízást az orosz állami tulajdonban lévő Roszatom kapná.

A hivatalos orosz és magyar kormányközleményekből csak az olvasható ki, hogy ma mélyreható tárgyalásokat folytatnak a felek az atomenergetikai együttműködésről is, annak tükrében, hogy Magyarország bővíteni szándékozik atomerőműve kapacitását. Részletekről azonban nincs szó. Egy neve elhallgatását kérő diplomácia forrás szerint a felek tárgyalnak a nukleáris energiával összefüggő kérdésekről, és valószínűleg aláírnak egy megállapodást.

A nép mondja meg!

Putyin és Orbán atomalkuja hosszú távon kötött pályára helyezné a magyar energiapolitikát, írja közleményében az MSZP. Márpedig a baloldal vezető ereje szerint elfogadhatatlan, hogy Orbán úgy kívánja évtizedekre meghatározni Magyarország energetikai kapcsolatrendszerét, gazdaságpolitikáját és a jövő nemzedékek életminőségét, hogy arról nem volt valós társadalmi egyeztetés, szakmai vita és országgyűlési döntés. Így jelenleg senki sem tudja, hogy egy ilyen döntés mennyibe kerülne a magyar adófizetőknek.

A tavaszi választás után felálló MSZP vezetésű kormány felül fogja vizsgálni az Orbán által vállalt kötelezettséget, mert a Paksi Atomerőmű bővítéséről csak átlátható módon, széleskörű társadalmi és szakmai konszenzus alapján szabad felelős döntést hozni.

A szerződést Moszkvában készítették elő, és akkor véglegesíthetik, ha "minden jól megy". Sajtóhírek szerint a paksi atomerőmű kapacitásának megduplázásáról lehet szó, aminek költségeit négyezer-hatezer milliárd forintra becsülik.

A Reuters emlékeztet arra, hogy Magyarország földgázszükséglete 75 százalékát, olajfelhasználása 80 százalékát Oroszországból szerzi be. A kétoldalú orosz-magyar kereskedelem értéke 2013 első tíz hónapjában 7,2 milliárd dollár volt, míg 2012 egészében 9,7 milliárd dollár.

Tavaly év végén folytatódott az a 2013 csaknem egészére jellemző folyamat, hogy növekedett a lakossági értékpapírok állománya, a betétek rovására - ez derül ki a  Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnap közzétett statisztikai adataiból. Elsősorban a befektetési jegyekből és az állampapírokból fogyott számottevő mennyiség.