Mesterházy Attila;Gyurcsány Ferenc;Bajnai Gordon;lista;összefogás;közös lista;

2014-01-14 12:59:00

Mesterházy: ez a győzelem szövetsége

Korrekt megállapodás, jöhet a jó kormányzás, nem csak ez a három formáció - megvan az ellenzéki összefogás.

Ez egy korrekt, mindenki által támogatott megállapodás, ami lehetővé teszi, hogy az egyéni választókerületekben egyetlen baloldali jelölt álljon a kormánypártok embereivel szemben, így mindenki tudni fogja, kire kell szavazni, ha le akarja váltani Orbánék rezsimjét - mondta Mesterházy Attila. Az MSZP elnöke szerint a listás helyekről is egyeztettek, illetve a miniszterelnök-jelölt személyéről is. (A névsorról korábbi cikkünkből tájékozódhat.) Úgyhogy Mesterházy úgy érzi: az ellenzéknek már csak egyetlen dolga van: elmondani minél több választópolgárnak, hogy milyen országot akar. És olyan is lesz, mert ez Mesterházy szerint a győzelem szövetsége.

Kövér megtiltotta

Nem engedte Kövér László házelnök, hogy a baloldali ellenzéki szövetség a parlament Piros Társalgójában tartsa keddi alakuló sajtótájékoztatóját, írja a hvg.hu.

Az Országgyűlés Hivatalában arra hivatkoztak, hogy csak parlamenti képviselők tarthatnak sajtótájékoztatót a Házban. Márpedig Bajnai Gordon és Fodor Gábor nem képviselők. Nem ez az első eset, hogy a hivatal igyekszik megakadályozni parlamenten kívüliek fellépését: az Árok Kornél-féle tűzoltó-szakszervezetet a Jobbik képviselői juttatták be az Országházba, és Horváth András, a nagyadózok csalásait kiteregető NAV-os dolgát is megnehezítették.

Bajnai Gordon szerint a kormányváltás elemi feltétele az összefogás, hiszen a Fidesz saját magára szabott választási rendszere összekényszeríti az ellenzék erőit. Ugyanis, ha megosztottan futnának rá a kampányra, akkor garantáltan Orbánt emelnék az ország élére. Az Együtt-PM vezetője szerint nem volt könnyű az utóbbi másfél év, volt néhány vita, de az első szakasz sikerrel zárult, most jön a második, a jó kormányzás. Persze, előbb a kampányt is végig kell csinálni, és a hatalomváltás érdekében felül kell emelkedni személyi kérdéseken. Emlékeztetőül: a Népszabadság azt írta, hogy nem akar olyan listán szerepelni, ahol Gyurcsány is helyet kap. (Bajnai szövetségesei közül a PM-es Jávor Benedek sietett leszögezni, hogy nem lehet visszatérni a 2010 előtti időszakhoz, de mint mondta, az ellenzéki összefogás nem kívánságműsor.)

Gyurcsány Ferenc szerint jó szívvel vállalható megállapodást kötöttek. Olyat, ami nem pusztán három párt egyezsége, hanem az egész, sokszínű tagolt ellenzék egybeforrása. Hiszen, figyelmeztetett a DK első embere, helyet kaptak a "koalícióban" a liberálisok is, Fodor Gáborral az élen, Kuncze Gábor pedig a DK színeiben száll ringbe, és így segíthet Gyurcsánynak, aki a kampányban fel akarja szántani az országot.

Fodor Gábor azt hangsúlyozza, hogy négy éve "antiliberális" kormányzás folyik, de majd az ő formációja képviseli a liberális gondolatokat. És a legfontosabb az, hogy újra legyen hazája a szabadságszerető embereknek, ezért sorolnak be a liberálisok is ebbe a szövetségbe.

Elosztották a választókerületeket

Hetvenegy egyéni választókerületben az MSZP, huszonkét körzetben az Együtt-PM, tizenháromban a Demokratikus Koalíció nevezi meg a közös jelöltet az idei parlamenti választáson a baloldali ellenzéki pártok megállapodása alapján. A közös listaállítás miatt a 106 egyéni választókerületben indulók mindegyike közös jelöltként szerepel majd a szavazólapon- tájékoztatb a Magyar Távirati Iroda (MTI)

Az MSZP és az Együtt-PM augusztus végén 75:31 arányban osztotta el egymás között az egyéni körzeteket. A múlt hét eleje óta az ellenzéki összefogás kibővítéséről folyó tárgyalásokon Bajnai Gordon pártszövetsége 9, a szocialista párt pedig 4 helyet adott át Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciójának.

Így a DK állíthat jelöltet Budapest belvárosában, ahol Juhász Péter, az Együtt-PM társelnöke helyett a korábban MDF-es Kerék-Bárczy Szabolcs lesz Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető kihívója.

A DK kapta meg a fővárosi VI-VII. és a XII. kerületet, ezekben a PM-es Kocsis-Cake Olivio és Szabó Tímea lett volna a jelölt. A VI-VII. kerületben sajtóhírek szerint Oláh Lajos, a DK parlamenti képviselője, a Hegyvidéken pedig Bauer Tamás DK-alelnök lesz a közös induló.

Szintén a DK nevezi meg a jelöltet Kalocsán, Mohácson, Sárbogárdon, Győrben, Berettyóújfaluban, Esztergomban - ahol eredetileg a PM képviselője, Szilágyi László indult volna -, Szigetszentmiklóson, Kaposváron, Vásárosnaményban és Keszthelyen. 

Szigetszentmiklóson a körzetet korábban ötször megnyerő Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnök indul a Gyurcsány-párt jelöltjeként, Kaposváron Kolber István korábbi tárca nélküli miniszter, míg Kalocsán az MTI értesülése szerint Niedermüller Péter, a DK alelnöke.  Az Együtt-PM több, győzelemre esélyes választókerületet megtarthatott, így változatlanul a Bajnai-szövetség állít jelöltet Csepelen és a XVI. kerületben, az egyik szegedi és miskolci körzetben, Egerben, Nagykanizsán és öt Pest megyei választókerületben. Érden az MTI értesülése szerint a Juhász Péterhez hasonlóan a Milla-platformhoz tartozó, volt SZDSZ-es Csőzik László helyett valószínűleg a PM-es Dorosz Dávid indul.

Az Együtt-PM-é maradt a bajai, a gyulai, a szentesi, a mosonmagyaróvári, a debreceni, a nyírbátori, a dombóvári, a körmendi és a balatonfüredi választókerület, valamint a budapesti II. és XXII. kerület. A megállapodásban szintén részt vevő Magyar Liberális Párt egyetlen egyéni körzetben sem állít jelöltet, a pártot így várhatóan csak a közös lista negyedik helyén lévő Fodor Gábor képviselheti a választás után megalakuló törvényhozásban.