paksi atomerőmű;Roszatom;

Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin közös sajtótájékoztatót tart a Moszkva környéki, novo-ogarjovói rezidencián. MTI Fotó: Miniszte

- Az oroszok már az árambizniszben vannak - Orbán "odaadta" Paksot Putyinnak

A nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodás kedden Magyarország és az Oroszországi Föderáció között, amelyet a Moszkva környéki novo-ogarjevói államfői rezidencián írtak alá a két ország képviselői.

Magyar részről Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, míg orosz részről Szergej Kirijenko, a Roszatom vezérigazgatója írta alá az egyezményt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő jelenlétében.

Ezt követően az orosz elnök elmondta: atomerőművi energiablokkok megépítéséről állapodtak meg. A politikus hozzátette, hogy a paksi erőmű a magyar áramtermelés 40 százalékát adja. Az újabb blokkok megépítésével nő Magyarország energetikai függetlensége. Vlagyimir Putyin hozzátette, hogy ez egy sajátos megállapodás abból a szempontból, is, hogy a beruházásnál a munkálatok 40 százalékát magyar beszállítók fogják elvégezni. Ez azt jelenti, hogy mintegy 3 milliárd dollárt (közel 700 milliárd forint) fordítanak magyar munkahelyek teremtésére. A költségvetés plusz bevételét tekintve ez 1 milliárd dollár lesz - mondta az orosz elnök.

Vlagyimir Putyin egyéb kérdésekről csupán annyit mondott, hogy áttekintették a hagyományos energetikai együttműködés kérdéseit és véleményt cseréltek a Déli Áramlat európai gázvezetékkel kapcsolatban. Az orosz államfő végül kijelentette: meggyőződése, hogy a mai megállapodások hozzájárulnak az orosz-magyar együttműködés, a kapcsolatok szélesítéséhez.

Orbán Viktor kormányfő kifejtette: "kevés jót örököltünk a kommunizmusból, de az 1966-ban kötött szovjet-magyar energetikai megállapodás a jó örökségek közé tartozik". A kormányfő hangoztatta, hogy a most aláírt nukleáris energetikai megállapodással megteremtették a feltételét annak, hogy fennmaradjon és erősödjön az orosz-magyar energetikai együttműködés. 

A magyar miniszterelnök is úgy ítélte meg, hogy kiváló szakmai megállapodást kötöttek, amelyet örömmel fog a magyar parlament elé terjeszteni jóváhagyásra. Elmondta, hogy a megvalósításra vonatkozó pénzügyi tárgyalások jól haladnak és folytatódnak.

A magyar miniszterelnök azt is hangsúlyozta, hogy a Déli Áramlat gázvezeték ügyében Magyarország elkötelezett. "A szerződésben vállalt kötelezettségeinket teljesíteni fogjuk" - tette hozzá. Elmondta, hogy Vlagyimir Putyinnak ismét megerősítette: "mi egy hosszú távú magyar-orosz baráti együttműködésben gondolkodunk". Ennek jegyében szeptemberben Magyarországra várják azt a 200 orosz diákot, akiknek a magyar állam ad majd ösztöndíjat.

Orbán Viktor az aláírást követően hangsúlyozta: nagyra értékeli Vlagyimir Putyin erőfeszítéseit, amelyeket annak érdekében tett, hogy a közép-európai országok és Oroszország, de különösen Magyarország és Oroszország kapcsolataiban a jövő szempontjai kerüljenek előtérbe. "Különösen nagy elismerésünket fejezzük ki az elnök úrnak az orosz külpolitikának a keresztény közösségek érdekében világszerte kifejtett munkásságáért" - tette hozzá.

A gazdasági kérdéseket illetően Magyarország jelene és jövője szempontjából rendkívül fontosak az orosz-magyar kapcsolatok, ezek elérik a stratégiai jelentőség szintjét - hangoztatta Orbán Viktor. Kijelentette: Magyarországnak az az érdeke, hogy Oroszország egyre több beruházással lehessen jelen, ezért megállapodtak Vlagyimir Putyinnal abban, hogy bátorítani fogják az orosz ipar jelenlétét Magyarországon.

Orbán Viktort oroszországi munkalátogatására elkísérte Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, Szijjártó Péter a miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára, Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Baji Csaba, a MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója. 

Orosz részről Vlagyimir Putyin államfőhöz az előbb szűk körben tartott tárgyaláson csatlakozott Szergej Lavrov külügyminiszter, Jurij Usakov, az elnök külpolitikai tanácsadója, Anton Sziluanov pénzügyminiszter, Alekszej Miller, a Gazprom elnöke és Szergej Kirijenko, a Roszatom vezérigazgatója. Az ezt követő bővített körben zajlott munkaebéden pedig már részt vett Andrej Szapelin, a Vnyesekonombank alelnöke, Nyikolaj Fjodorov mezőgazdasági miniszter és Alekszandr Novak energetikai miniszter is.

Együtt-PM: Orbán átlépte a törvényesség határát 

Az Együtt-PM a paksi erőműblokkok építésével kapcsolatos magyar-orosz megállapodás haladéktalan nyilvánosságra hozatalát követeli, a pártszövetség szerint ugyanis Orbán Viktor miniszterelnök az aláírással átlépte a törvényesség határát. Jávor Benedek független országgyűlési képviselő a pártszövetség álláspontját ismertető közleményében azt írta: a magyar jogszabályok, az érvényben lévő országgyűlési határozatok és ombudsmani állásfoglalás alapján Orbán Viktornak nem volt joga megállapodást kötni a bővítés legfontosabb paramétereiről. 

A parlamenti felhatalmazás nélkül, titokban és ismeretlen feltételekkel kötött egyezség szerinte érvénytelen; azt a következő kormánynak fel kell mondania, és az eddig elmaradt vizsgálatok eredményének ismeretében, szakmai, társadalmi és politikai vitát követően újra vissza kell térni az erőmű bővítésének kérdésére.

Hozzátette: a hatásvizsgálat, nemzetközi tender és az ajánlatok megversenyeztetése nélkül megszületett egyezség nem a magyar társadalom, hanem "a kapuzárási pánikban lévő Orbán-kormány és a fideszes gazdasági holdudvar érdekeit szolgálja".  Hozzátette: az Együtt-PM a rendelkezésére álló összes parlamenti és jogi eszközt igénybe veszi a megállapodás teljes tartalmának megismerése és a törvénytelen kontraktus meghiúsítása érdekében. "Orbán Viktor kabinetjét pedig felszólítjuk, hogy a választásokig hátralévő időben tartózkodjanak az állami vagyon felélését és a jövő elherdálását célzó, az ország eladósítását szolgáló további felelőtlen lépésektől" - fogalmazott.

Márciustól napi járatot indít  Zágrábból Budapestre az Air Serbia. Az Airportal.hu repülésszakmai portál információi szerint ATR 72-200-as regionális gépek közlekednek majd a két város között.