Egészség;Görögország;külügyminiszter;Európa Tanács;Evangelosz Venizelosz;Pánhellén Szocialista Mozgalom;Jannisz Szturnarasz;hitelezői trojka;

2014-01-15 06:33:00

Újra Athénban tárgyal az uniós trojka

Várhatóan ma térnek vissza a hitelező trojka képviselői Görögországba, igaz, hivatalosan nem jelentették be az időpontot. Jannisz Szturnarasz pénzügyminiszter múlt szombaton csak annyit közölt, hogy érkezésük "a következő napokban" várható, ugyanakkor német lapok a szerdai időpontból indulnak ki. A görög kormány vezető személyiségei, Antonisz Szamarasz miniszterelnök, Evangelosz Venizelosz külügyminiszter, a Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) elnöke, valamint a pénzügyminiszter hétvégén egyeztettek a trojkával kapcsolatos stratégiáról. Szturnarasz annyit közölt, hogy a kabinet múlt pénteken küldött el minden a költségvetést érintő fontos adatot Brüsszelbe. 

Athénnak kemény feltételeket kell teljesítenie az euróövezeti csoport következő, január 27-én esedékes üléséig, de legkésőbb február közepéig ahhoz, hogy megkapja a következő, 4,9 milliárd eurós hitelrészletet. A folytatódó tárgyalások pikantériája, hogy január elsejétől Görögország tölti be az Európai Tanács soros elnöki tisztségét, s programpontjai között egy sor gazdasági kérdés is szerepel.

Jannisz Szturnarasz pénzügyminiszter figyelmeztetett arra, Athén nem engedheti meg magának, hogy megoldatlan ügyei legyenek a trojkával. A megbeszélések egyik témája az idei költségvetésben keletkező hiány, amelyet az Európai Unió, az Európai Központi Bank, valamint a Nemzetközi Valutaalap hármasa 1,4 milliárd euróra becsül. Szó esik arról is, hogy az adóból befolyó összegek még mindig nem érik el az elvárt összeget, továbbá arról is, hogy a privatizáció rendkívül lassan halad.

Médiaértesülések szerint a trojkánál, különösképpen az IMF képviselőinél megütközést keltett, hogy a kormányzat még tavaly úgy döntött, továbbra is 13 százalékos adót vet ki az éttermekre és különféle ételszolgáltatókra. Az adót még nyáron szállították le 23-ról 13 százalékra arra hivatkozva, hogy így akarnak életet lehelni a turizmusba.

Ez sikerült is, hiszen a szektorból származó bevételek minden elképzelést felülmúltak. Ugyanakkor a trojka abból indult ki, hogy a csökkentett mértékű adóteher csak a nyári hónapokra marad érvényben. A Kathimerini című lapnak nyilatkozó uniós illetékes szerint a megbeszélések kulcskérdése az lesz, hogy megnyugtató megoldást kell találni arra, miből fedezik a költségvetési hiányt.

Athénnak azok az esetleges reményei, melyek szerint az új német kormány megengedőbb lesz az országgal szemben, s mielőbbi adósságelengedést is remélhet, hamar szertefoszlottak. A múlt pénteken a görög fővárosban járt Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter világossá tette: a kereszténydemokrata-szociáldemokrata koalíció is ugyanazokat a reformlépéseket várja el Antonisz Szamarasz kabinetjétől, amelyeket már Angela Merkel előző kormánya is követelt tőle.

Jannisz Szturnarasz pénzügyminiszter a napokban derűlátóan nyilatkozott az ország gazdasági kilátásait illetően. Mint mondta, az adósságelengedésről áprilisban kezdődhetnek meg a tárgyalások abban az esetben, ha bebizonyosodik, hogy a görög költségvetés 2013-ban többletet tudott felmutatni. Szerinte ezek a tárgyalások optimális esetben akár még a görög elnökség alatt lezárulhatnak.

Kérdés azonban, csak kincstári optimizmusról van-e szó. Kedvező jelek tényleg vannak. Év eleje óta nőtt a görög tőzsdeindex, ugyanakkor szakértők óva intenek attól, hogy a befektetők jelentős összegeket szánjanak a görög papírokra, a veszély ugyanis nem múlt el.

A munkanélküliség továbbra is rendkívül magas, megközelíti a 28 százalékot, s az adósság mértéke eléri a GDP 180 százalékát. 2007 óta a 25 százalékkal csökkent a bruttó nemzeti termék. Az életszínvonal is jelentős mértékben romlott. A fizetések átlagban 35 százalékkal csökkentek az eltelt négy év alatt.

Rekordközeli defláció
A mély recesszió jeleként decemberben is folytatódott a fogyasztói árak csökkenése Görögországban. Éves összevetésben 1,7 százalék volt az árcsökkenés - közölte hétfőn a görög statisztikai hivatal. Ez azt jelenti, hogy szelídült a defláció üteme, mert novemberben 2,9 százalékkal csökkentek az árak, szintén éves összehasonlításban.A novemberi adat rekord volt a fogyasztóiár-index görögországi mérésének 54 éves történetében. Immár tíz hónapja tart a defláció a földközi-tengeri országban. Az árcsökkenés oka többek között a rekordmértékű munkanélküliség és a bérek csökkenése, ami miatt gyenge a kereslet. Decemberben az eurózónában 0,8 százalékra csökkent az infláció mértéke.

A trojka azonban további intézkedéseket követelne, ám a jelenlegi kabinet nem hajlandó újabb népszerűtlen intézkedéseket elfogadni.

"Nincs még egy olyan ország a világon, amely ilyen átfogó gazdasági reformokat fogadott volna el" - jelentette ki Szturnarasz.

Bár a görög politikai élet szereplői nem beszélnek nyilvánosan erről, nyilvánvaló, hogy a további reformok elfogadása súlyos politikai következményekkel járna.

A kormánykoalíciónak ugyanis már csak 153 képviselője van a parlamentben, s lényegében nem volt olyan parlamenti szavazás, ahol a népszerűtlen intézkedéseknél ne apadt volna a kormánytábor.

A lehető legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha épp a soros elnökség idején bukna meg a kabinet.