ellenzéki együttműködés;

2014-01-15 12:04:00

Egyéni győzelem nélkül nincs frakció

Egyéni választókerületi győzelem nélkül vélhetően nem lesz önálló frakciója az Együtt-PM-nek, illetve a Demokratikus Koalíciónak (DK) - állítja legfrissebb elemzésében László Róbert választási szakértő. A Political Capital munkatársa szerint erre akkor van esély, ha Gyurcsány Ferencék, valamint Bajnai Gordon pártszövetsége legalább öt mandátumhoz jut. Egyéni választókerületi győzelem nélkül erre az országos listás helyek elosztásáról kedden nyilvánosságra hozott megállapodás szerint - a közvélemény-kutatási adatok alapján - csak az MSZP-nek van esélye.

A szakértő abból indult ki, hogy a részvételi arány hatvan százalék körül alakul, s a választáson háromszázezer külhoni magyar vesz részt, akik mindannyian a Fideszre szavaznak. Ez vélhetően nem így lesz, de szándékosan a baloldal számára legrosszabb forgatókönyvvel számol, hogy kiderüljön, melyek a biztosan befutó listás helyek. Kiindulási pontnak tekinti ugyanakkor, hogy a Jobbik a szavazatok 15 százalékát kapja. Az Együtt-PM-ben az eredmény szerint Bajnai Gordon és Szabó Tímea mellett a tizenhatodik helyre kerülő jelölt biztos befutó, a a 36. helyezett izgulhat, a 48-49. pedig csak a szövetség egyéni győzelmeiben bízhat.

A DK helyzete hasonló: Gyurcsány Ferenc mellett a 19. és a 26. helyezett várhatóan bejut, a 39. és 45. jelölt sorsa kérdéses. A Liberálisoknál csak a 4. helyezett Fodor Gábor biztos befutó, az 56. és 58. jelölteken csak egy nagyarányú ellenzéki győzelem segíthet.

László Róbert arra figyelmeztet: a demokratikus ellenzéknek mindössze három hónapja maradt arra, hogy az új, kibővített együttműködést tartalommal feltöltse. Az elemzés szerint a Párbeszéd Magyarországért már nem törekszik önálló frakció alakítására, mert ehhez öt képviselőjének mandátumot kéne szereznie. De az Együttel közösen is kell néhány egyéni helyet szerezniük a listás mellett, ha nem akarnak a szocialistákkal közös frakcióban ülni. A megállapodásnak László szerint az MSZP lehet a győztese.

„Az együttműködési keret tehát új, a kihívás a régi: a hosszú ideje csak magával foglalkozó ellenzék képes-e alig három hónap alatt mintegy millió új választóval elhitetni, hogy az ő kezükben Magyarország jobban teljesítene″ – vonja le a konklúziót az elemzés.