diploma;közfoglalkoztatás;

Fotó: Tóth Gergő

- Több diplomával is utcát kell söpörni

Az egyik oldalon a hatalmi gátlástalanság, a másik oldalon a teljes kiszolgáltatottság. Így kommentálta Nyakó István szocialista képviselő a Jászapátin történteket. Mint megírtuk, a településen a közmunkásokkal pénteken íratták alá a szerződést, és máris szavazniuk kellett az igazgatóválasztáson. A "felügyeletükkel" megbízott ember állítólag azt is megmondta nekik, kit kell támogatniuk, és közölte velük, aki nem így tesz, annak nyártól már nem lesz munkája. Nyakó István felidézte, hogy Baján is hasonló eset történt, ott azzal zsarolták a közmunkásokat - mondta -, hogy aki nem Fidesz jelöltjére szavaz, nem kap szociális tüzifát.

Az ellenzéki politikus a Közmunkás Szakszervezet elnökével, Vécsi Istvánnal közben azt tudakolta, miért iratnak alá pártatlansági és titoktartási nyilatkozatot azokkal a pedagógusokkal, akik az Ős-Dráva Programban résztvevő közmunkásokat oktatják. Vécsi pedig hozzátette, hogy a közmunkások jelenlegi oktatási formája nem vezet sehova.

Ezt támasztja alá a lapunkat tájékoztató egyik volt fővárosi közmunkás esete is. Neki a napokban sikerült állást találnia, de arra kérte a Népszavát, olyan részleteket ne írjunk le róla, amely alapján beazonosíthatják. Kálváriája tavaly kezdődött. Munkanélküliként felkereste a kerületi munkaügyi központot. Éppen egy előadás kezdődött, melyre ő is beült. A téli közmunkaprogramhoz kapcsolódó oktatásról tájékoztatták az érdeklődőket, elmondták nekik, hogy "indulnak OKJ-s, és nem OKJ-s, például alapkompetencia képzések".

Amikor a hallgatók rákérdeztek, hogy ez utóbbi pontosan mit is jelent, az volt a válasz, hogy olyan ismereteket tanulhatnak, amellyel könnyebben tudnak majd elhelyezkedni. Megtanulhatják például, milyen a jó önéletrajz. "Szó nem volt arról, hogy tízig tanítanak számolni, és napocskát kell rajzolni" - mondta. Mivel ő főiskolát végzett, inkább egy újabb szakmát szeretett volna tanulni. A tájékoztatás szerint ehhez egy hónapig közmunkát kell végezni, négy hónapig tanulhat, majd újra egy hónap közmunka következik. Arról tájékoztatták a központban, hogy a munkás hónapokat egy bölcsődében töltheti.

Egyik reggel a közfoglalkoztatóban kellett megjelennie, ahol több mint százan várakoztak, azt gondolta, innen indul majd ideiglenes munkahelyére. Ám nem a bölcsődébe irányították, hanem neki is, mint mindenki másnak, lapátot nyomtak a kezébe. Saját ruhájuk helyett nem kaptak másikat, egy sárga mellény és egy pár kesztyű volt a védőfelszerelés. Innentől kezdve meg sem szólalhattak, és az "őrmester" stílusú felügyelő közölte velük, aki elhagyja a munkaterületet, igazolatlant kap. Aztán pár hét múlva beültették őket egy képzésre, ahol kiderült, hogy OKJ-s képzésről szó nincs, csak akkreditáltról.

Előbbi egy szakma teljes körű elsajátítását jelenti, az akkreditáció viszont csak a képzés minőségét garantálja. A lapunkat tájékoztató közmunkás ott arról érdeklődött, ha kezében lesz a végzettséget igazoló irat, ki alkalmazhatja őt. Az oktató két intézményt nevezett meg, ezeket a közmunkás fel is kereste. Ám mindkét helyen közölték vele, ilyen végzettséggel ők biztosan nem alkalmazzák. Amikor ezzel az információval visszament a képzésre, azt mondták neki: örüljön, hogy ott ülhet a melegben, és még a 49 ezer 500 forintot is megkapja.

Jó választási kampánnyal Mesterházy Attila szerint ledolgozható az ellenzéki összefogásban részt vevő pártok és a Fidesz támogatottsága közötti különbség. Az MSZP elnöke, a kormányváltók közös miniszterelnök-jelöltje az InfoRádiónak úgy fogalmazott: nyílttá vált a választási verseny.