Belső vizsgálat indult a Városházán, a Magyar Szociáldemokraták Pártja pedig demonstrációt hirdetett február 8-ára, miután kiderült, hogy aznap, szombat este túrát szerveznek a Várból történt 1945 február 11-i - a neonáci nyelvezetben becsület napjának hívott - nyilas-német kitörésre emlékezve. A Főpolgármesteri Hivatal azután rendelt el vizsgálatot, hogy a szocdemek elnöke felháborodásának adott hangot, amiért a főváros által támogatott Budapest Kupa része a szélsőségesek által szervezett emléktúra. Schmuck Andor lapunknak elmondta, a túra ellen minden demokratikus vezetőnek tiltakoznia kell. Lemondásra szólította fel továbbá azokat, akiknek köze volt a fővárosi támogatás odaítéléséhez.
Lemondásról egyelőre szó sincs, ám tegnap a Városháza elismerte, hogy "a tavalyi támogatási keretből 300 ezer forint támogatást kapott a Teljesítménytúrázók Társasága, (...) amely a Budapest Kupa túrasorozatra kért támogatást". Pályázatukból azonban nem derült ki, hogy a "kitörést" is támogatni kívánják - védekezett a hivatal, megjegyezve, hogy a belső vizsgálat mellett "Tarlós István főpolgármester felülvizsgáltatja a szabadidős programokat támogató pályázatot", és "azt is mérlegelik, hogy ez a társaság a jövőben bármire is kaphat-e fővárosi támogatást".
A természetjárók ugyanakkor tegnap visszautasítottak minden olyan állítást, amely őket a túra szervezésével kapcsolatba hozta és jelezték, elhatárolódnak a politikai jellegű rendezvényektől. A szocdemek követelték, hogy a túrát töröljék a Budapest Kupa rendezvényei közül, mert "megengedhetetlen, hogy bárki náci egyenruhában, vaskereszteket kitüntetésként osztogatva szégyenítse meg a tisztességes, természetszerető túrázók közösségét". A párt jelezte, a túrát népszerűsítő honlapra feltöltött "tavalyi fényképek bizonyítják, hogy a túra nem más, mint a szélsőjobb újabb, egyre kevésbé titkolt provokációja, nem természetbarát, hanem nácibarát esemény".
A honlap valóban nem kertel, már a főoldalon egy, a náci Németországban kedvelt gót betűtípussal írt felirat hirdeti a "Kitörés 60" túrát. Azért 60, mert van a teljesítménytúrának egy 25, egy 35 és egy 60 kilométeres változata is - a nevezési díj 1200-2000 forint. A honlap szerint "a túra célja, hogy minden év februárjában megemlékezzen azokról a magyar és német katonákról, akik a II. világháborúban (...) hősiesen védték Budapestet (...) a bolsevik Vörös hadsereggel szemben". A honlap szerint a tavalyi túra legnehezebb, 60 kilométeres változatán 1604 induló volt - a legfiatalabb egy 12 éves lány.
A túra "különdíja" a Hitler által adományozott, és emiatt a második világháború vége óta nem is használt német katonai kitüntetés, a másodosztályú Vaskereszt másolata. A korábbi évek rendezvényeiről készült képgalériákban tucatnyi náci egyenruhás, tiltott önkényuralmi jelképekkel és fegyverekkel pózoló résztvevőt látni. Ezt nem is tagadják, de a honlapon azt írják: "a túra sport rendezvény és történelmi megemlékezés, politikai célja nincsen". Megjegyzik továbbá, hogy "az egyenruhákon, pecséteken alkalmanként felbukkanó tiltott önkényuralmi jelképek kizárólag a történeti hűség kedvéért, érdekességként, bemutató jelleggel szerepelnek, a fegyverek makettek, a szervezők és a szereplők pedig a jogszabályokat betartják".
Éppen a napokban érdeklődött egyébként a MEASZ-elnök Hanti Vilmos Pintér Sándor belügyminiszternél arról, hogy "milyen információi vannak az idén februárra tervezett újfasiszta eseményekről, és hogy mit kívánnak tenni ellenük". Lapunk is beszámolt róla, hogy több hungarista, neonáci csoport szervez rendezvényt az évfordulóra. Az "emléknapot" egyébként először 1997-ben "ünnepelték" a szélsőjobbosok, és 1999-ben a megemlékezést követően már rohamrendőrökkel csaptak össze. Aztán 2000-től 2002-ig nem is volt ilyen rendezvény, 2003-ban a Kossuth téren, utána pedig a Hősök terén tartották megemlékezésüket a szélsőségesek. 2010-ben ismét a Várban emlékeztek a neonáci csoportok.
HM: adminisztrációs hiba
Miért támogat, népszerűsít honlapján a honvédelmi tárca olyan civil szervezetet, a Magyar Tartalékosok Szövetségét (MATASZ), amelynek hagyományőrző tagozatát a botrányt okozó idei túra egyik szervezőjeként tünteti fel a Teljesítménytúrázók Társasága - érdeklődtünk tegnap a tárcánál. Válaszuk szerint ez egy "nyolc éve elavult" információ miatti "adminisztrációs tévedés".
Ugyanis 2006-ban az akkori szervezők a tagozat elnökét, Jásdi Balázst szakértőként keresték meg, mert már hosszú évek óta szervezte és vezette a "Doni Emléktúrát" és ez irányú tapasztalataira tartottak igényt. Ám végül azon a túrán és az azt követőkön sem vett részt az elnök vagy a MATASZ-tagozat bármely tagja - írták -, a tagozatot pedig a kitörés-túra jelenlegi szervezői saját honlapjukon már fel sem tüntetik.