kormány;devizahitel;mentőcsomag;hitelkiváltás;

2014-01-18 06:21:00

Hitel hitel helyett

A devizahitelesek egyelőre hiába várják a kormány augusztus óta halogatott döntését az újabb mentőcsomagról: holott a hitelkiváltáson érdemes lenne elgondolkodniuk. Ám ugyanígy azoknak is, akik a végtörlesztéskor magas kamatok mellett vettek fel forinthitelt: a most elérhető 5-10 éves kamatrögzítések miatt ugyanis a hitelkiváltás költségei ellenére is megérheti.

Mindenkinek érdemes lenne megvizsgálnia, hogy megéri-e kiváltania jelenlegi hitelét, ám a deviza- és a forinthitelesek is haboznak megtenni ezt, különböző okokból. A devizahitelesek a kormány újabb mentőcsomagjára várnak, hátha azzal jobban járnak, mint a hitelkiváltással - mondta el lapunknak Gergely Péter, a BankRáció.hu szakértője. Ismeretes: a kormány augusztusban jelentette be, hogy végleg kivezeti a devizahiteleket. Azóta különösebb előrelépés nem volt az ügyben, jelenleg a kabinet a Kúriára vár, hogy az eldöntse, tisztességtelenek voltak-e az egyoldalú kamatemelések. Emellett a kormány az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult, hogy megtudja, a szerződések alkotmányba ütközésére hivatkozva módosíthatja-e jogalkotással visszamenőleges hatállyal a kontraktusokat. Az Ab főtitkára tegnap közölte: az előadóbíró már előkészítette a határozat-tervezetet, a testület január végi ülésén tárgyal a kérdésről. A kormány többször közölte: szeretne még a választások előtt előállni a devizahiteles mentőcsomaggal, azzal azonban megvárja a Kúria ítéletét - erre viszont feltehetőleg már csak a választások után kerül sor.

A forinthitelek kamata a jegybanki alapkamat csökkenését követve közel olyan alacsonyan van jelenleg, mint a válság előtt a devizahiteleké. Ez esetben mérlegelni kell: a jövőben mentesülnek az adósok az árfolyamkockázat alól, azonban a felvételkori és a mostani árfolyam közötti különbség veszteségként realizálódik. Piaci szereplők szerint azonban hosszú távon a forint nem fog nagyobb mértékben erősödni, inkább a gyengülés irányába hatnak a kockázatok - a kiváltással tehát megakadályozná az adós a további veszteségeket.

Gergely Péter szerint azok, akiknek igazán megérné megvizsgálni a hitelkiváltás feltételeit, azok a 2011. végén forinthitelből végtörlesztő korábbi devizahitelesek. Jelenleg ugyanis a jegybankialapkamat-vágások következtében sokkal alacsonyabbak a hitelek kamatai, mint a végtörlesztés időszakában. Ismeretes: a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nemrég bírságot is kiszabott több bankra, amiért a végtörlesztés időszakában összehangoltan emelték a kamatokat. Persze akár deviza- akár forinthitel kiváltásán gondolkodik az adós, a kamatkockázat megmarad: elérhetőek azonban ma olyan hitelek, amelyeknél 3-5, nem ritkán 10 évre garantálja a bank a kamatot - hívja fel a figyelmet a BankRáció.hu szakértője. Gergely Péter tapasztalata alapján az adósok a végtörlesztés és az új hitel felvételekor annyira kiábrándultak a banki ügyintézésből, hogy inkább nem is keresik a kiváltó hiteleket.

A hitelkiváltásnál a bankok nem a jövedelem vizsgálatára helyezik a hangsúlyt, sokkal inkább, hogy az adósnak volt-e az elmúlt egy évben 30 napnál hosszabb fizetési késedelme - mutatott rá lapunknak a szakértő. Emellett fontos, hogy a hitel fedezetéül szolgáló ingatlan értékének legfeljebb 70 százaléka legyen a fennálló hiteltartozás. Gergely Péter hozzátette: a kiváltó hitel felvételének is vannak kezdeti költségei, valamint a korábbi hitel végtörlesztésének is, devizahitel esetén pedig a bank 5 százalékos letétet is kér, amelyből az átfutási időben bekövetkező árfolyamváltozást fedezi. A szakértőnek azonban az a tapasztalata: így is érdemes utánaszámolni a piacon elérhető hiteleknek, hiszen nem ritkán milliókat spórolhatnak az adósok.

Megbukott az ócsai lakópark

Megbukott a kormány ócsai szociális lakóparkja: a 2,7 milliárdból épült 80 házat átminősítették a katasztrófa sújtotta területekről kitelepítettek átmeneti szállásává, ezzel a lépéssel a kormány beismerte, csúfos kudarcba fulladt az elképzelés - írja tegnapi közleményében Korózs Lajos. Az MSZP elnökségi tagja. Ócsa az Orbán kormány szimbóluma: buta ötletelések és szakmaiatlan döntések sorozata után mindenáron megindított építkezés, az ellenzék - mára jogossá vált - figyelmeztetéseinek lesöprése, a hazug sikerpropaganda szajkózása, és súlyos pénzek értelmetlen elköltése.

Ismeretes: a kormány eredetileg 500 házat szeretett volna felhúzni az ócsai lakótelepen, végül csak 80 ház készült el, és csak 42-t sikerült benépesíteni bajba jutott devizahitelesekkel. Nem csoda: a mesterségesen létrehozott, 80 házból álló lakópark csaknem 5 kilométerre fekszik Ócsától, a közlekedés Budapestre meglehetősen nehézkes. Ráadásul az ország más részéből ideköltöző devizahitelesnek fel kellene adnia a munkáját a költözés miatt. A lakópark házai egyenként 70 millió forintba kerültek, holott a vidéki kisvárosokban 8-10 millió forintért is lehet házakat, lakásokat vásárolni.