szerződés;Karácsony Gergely;paksi atomerőmű;Roszatom;Magyar Villamos Művek;Giró-Szász András;Orbán-Putyin paktum;

Orbán 89-ben hazazavarta az oroszokat, most visszahívta őket, mondták tegnap a tüntetők FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Titokzatos szerződések Paksról

Három konkrét szerződést is kötött a Magyar Villamos Művek (MVM) és a Roszatom: ahogy a paksi bővítésről szóló dokumentumokat, egyelőre ezeket sem hozta nyilvánosságra a kormány. A kabinet szerint az ország függetlensége miatt van szükség a megállapodásra, az MVM pedig 20 ezer mérnöknek mondta tollba, mit gondoljanak a többezermilliárd forintos beruházásról.

Csak a címük ismert azoknak a szerződéseknek, amelyeket a Magyar Villamos Művek (MVM) kötött a Roszatommal. Sem az orosz állammal kötött megállapodást, sem az atomerőmű építéséről, fenntartásáról és a nukleáris hulladék elszállításáról aláírt szerződést nem hozta nyilvánosságra a kabinet. Kérdéses az is, hogy a szerződés alkotmányossága hogyan oldható meg: az oroszoktól felvett 10 milliárd eurós hitel ugyanis akkor is növeli az államadósságot, ha a hitelt technikailag az MVM veszi fel.

A Paksról kötött Orbán-Putyin paktum olyan, mintha a trójai faló és az állatorvosi ló keveréke lenne: becsempészi az oroszokat nemhogy a spájzba, de a magyar energiatermelés kellős közepébe, miközben megmutatja a rezsim összes betegségét, bűnét és hibáját - írja heti értékelésében Mesterházy Attila.

Az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint a paksi paktum a kormányfő demokráciaellenes, diktatórikus felfogásának bizonyítéka: egyszerre játssza ki a parlamentáris demokrácia szabályait és veszi semmibe a nép véleményét. Mesterházy kiemelte: Orbán teljes titokban kötött meg egy olyan szerződést, amely 80 évig meghatározza a magyar állampolgárok sorsát.

Szovjet zászlót feszített ki az Együtt-PM a Fidesz Lendvay utcai székházára. A sarló-kalapácsos molinókat kifeszítő Együtt-PM szerint a paksi bővítéssel kapcsolatos államközi megállapodás "kierőszakolása a Fidesz és Orbán Viktor erkölcsi megsemmisülését jelenti", véli Karácsony Gergely, a választási szövetség politikusa. Orbán Viktor miniszterelnök politikai pályája első jelentős lépéseként hazaküldte az oroszokat, 25 évvel később "politikai pályája utolsó jelentős lépéseként visszahívta őket".

Karácsony Gergely rámutatott: miközben Orbán Viktor harcot hirdetett az államadósság ellen és "ócsárolta" az IMF-hitelt, most mégis egy ahhoz hasonló nagyságrendű kölcsönt akar felvenni az orosz államtól. Ismeretes: az IMF-fel nagyságrendileg ugyanekkora hitelkeretről tárgyalt a kormány csaknem másfél évig, annak megközelítőleg fele akkora kamata lett volna, mint a mostani, oroszoktól kapott kölcsönnek.

A paksi bővítést nem piaci, hanem nemzetstratégiai ügynek tekinti a kormány - közölte a HírTV-nek adott interjúban Giró-Szász András. A kormányszóvivő hozzátette: a beruházás 1 százalékkal növeli a GDP-t, tízezer fővel pedig a foglalkoztatottak számát, és a magyar beszállítók 40 százalékos részarányának köszönhetően egymilliárd euró adóbevételt is hoz majd az államnak. Orbán Viktor pénteki szokásos rádióinterjújában az állami rádiónak elmondta: Paks nélkül nincs gazdasági alapja a további rezsicsökkentésnek.

Mesterházy Attila kijelentette: a paksi bővítés összekötése a rezsicsökkentéssel "úgy hazugság, ahogy van". Ráadásul az új reaktorok még évekre lesznek a működéstől, amikor meg kell kezdeni a törlesztést az oroszoknak. Erre nyilvánvalóan újabb hiteleket kell majd felvenni. A magyar beszállítói aránnyal kapcsolatban az MSZP elnök-frakcióvezetője hozzátette: Orbán-rendszerében ez az elmúlt négy év tapasztalatai alapján azt jelenti, hogy a Fidesz közeli vállalkozások mindenképpen jól járnak a megállapodással.

A moszkvai sajtó arról cikkezik, hogy "Megindultak az oroszok" és "Eurázsiaiak a Duna partján" - idézi fel Mesterházy Attila, aki szerint a fideszes oligarchák valóban megkötötték az évszázad üzletét, minden más magyar állampolgárnak azonban nagyon sokba fog kerülni.

Az MVM-nél írták a mérnökök véleményét

Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-hez tartozó cég számítógépén írták meg azt a nyilatkozatot, amely pár órával később a Magyar Mérnöki Kamara paksi bővítésről szóló állásfoglalásaként jelent meg a sajtóban - derítette ki a Cink.hu.  A paksi atomerőmű bővítéséről szóló bejelentést rövid időn belül az ellenzéki pártok és a gazdasági, valamint energetikai szakértők rácsodálkozása és kritikája követte. Mondhatni egyetlen szakmai kivételt a Magyar Mérnöki Kamara szerdai levele jelentett, ezt mind Word, mind pdf formátumban a sajtó rendelkezésére bocsátottak.

Igazságügyi szakértőkön kívül más nem kezdi a dokumentumok adatlapjával a tartalomelemzést, a Cink.hu mégis kíváncsi volt a levél szerzőjére, keletkezésének körülményeire. És láss csodát, kiderült, hogy az MVMI Informatika Zrt. által üzemeltetett számítógépen fogalmazták meg azt a nyilatkozatot, amelyben a Magyar Mérnöki Kamara egyértelműen kiáll a kormány által a napokban bejelentett 5-6 ezer milliárdos atomerőmű-beruházás mellett.

A cég honlapján azt írják, ők felelnek az MVM Csoport tagvállalatai számára nyújtott informatikai szolgáltatásokért. A holdingnak a 2013. júliusában alapított MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. is tagja, az ő feladatuk az új blokkok létesítésének előkészítése. Vagyis egy kimondottan MVM-hez köthető gépen szerkesztették a dokumentumot.
A Cink.hu kamarához közel álló forrása azt állítja, a nyilatkozat először az MTI-hez került, csak ezután jutott el a területi és tagozati elnökökhöz, illetve a választmányhoz.

A kamara vezetését egyébként több szál fűzi a jelenlegi kormánypárthoz: Barsiné Pataky Etelka elnök korábban Fideszes képviselőként ült az EP-ben, a szervezet hivatalos kiadványát, a Mérnökújságot pedig a Heti Válasz Kiadó Kft. adja ki.
Emlékezetes, 2012-ben a trafiktörvényről derült ki, hogy a Lázár Jánoshoz köthető Continental Zrt. gépén írták.

Ha a következő hetekben nem sújtja komoly fagy a szőlőket,  idén vidám szüret várható, s bőségesen lesz bor -  jövendölték a környékbeli hegyközségek szőlősgazdái és a borrendek az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkban vasárnap rendezett Bországgyűlésen.