robbantás;téli olimpia;Szocsi;Kaukázus;biztonsági intézkedések;Pjatyigorszk;Chatham House;Keir Giles;

2014-01-21 06:53:00

Erőddé változtatták Szocsit

Rendkívüli biztonsági intézkedéseket rendeltek el Oroszországban, a Szocsiban február 7-től megrendezendő téli olimpia idejére. Szakértők azonban figyelmeztetnek arra: az iszlám szélsőségesek mindent elkövetnek azért, hogy az olimpián látványos terrorakciókkal hívják fel magukra a figyelmet. Nem éppen biztató jel, hogy az utóbbi hetekben több véres merényletet hajtottak végre Oroszország déli részén. Vlagyimir Putyin elnök szerint a több tízezernyi rendőr és katona garantálja a sportesemény biztonságos lebonyolítását.

Nyári olimpiákon sem megszokottak azok a biztonsági intézkedések, amelyeket a szocsi téli olimpia kapcsán elrendeltek. Mintha nem is sporteseményre, hanem világraszóló hadgyakorlatra készülnének a Fekete-tenger partján elterülő üdülővárosban. Mintegy 37 ezer katona teljesít szolgálatot a helyszínen. Munkájukat 400, mindenre elszánt, kozák uniformisba öltöztetett fegyveres segíti. Január 7-én minden, a vendégek biztonságáért felelős egységet harckészültségbe helyeztek. 

Az intézkedések talán túlzottnak tűnnek, de nem megalapozatlanok. Szocsi ugyanis a Kaukázus határánál helyezkedik el, 480 kilométer választja el Csecsenföld fővárosától, Groznijtól, ami orosz léptékkel mérve nem számít jelentősebb távolságnak.Márpedig a csecsen terroristák számos alkalommal hallattak magukról a 2000-es évek eleje óta. 2002-ben Moszkvában egy színház nézőközönségét ejtették túszul. Az akcióban összesen 130 személy vesztette életét.

2004-ben, a Kaukázus északi részén egy iskolát foglaltak el. Ezúttal 334-en haltak meg, köztük 186 gyermek. Az áldozatok magas száma arra is vezethető, hogy az orosz különleges egységek sem éppen finomkodásukról ismertek.Bár Csecsenföldön az orosz hadsereg döntő fölénye nyomán jóval kevesebb a merénylet, a biztonsági helyzet jelentősen javult az elmúlt évek alatt, de a vele szomszédos Dagesztán továbbra sem nevezhető a stabilitás és biztonság fellegvárának.

Komolyan kell venni a fenyegetéseket
Az iraki gyökerű Anszar al-Szunna nevű radikális csoport videoüzenetében tudatta, tagjai hajtották végre a decemberi volgográdi merényleteket. A szélsőségesek újabb terrorakciókat is kilátásba helyeztek. Egyik tagjuk azt közölte, "ajándékot" készítenek elő a világversenyre érkező turisták számára. Michael McCaul amerikai képviselő szerint a fenyegetést komolyan kell venni, hiszen nyíltan az hangzott el, támadást akarnak intézni az olimpia ellen. "Meggyőződésem, hogy láthatunk is majd kísérleteket erre" - jelentette ki az ABC televíziónak a republikánus honatya. Doku Umarov, az iszlamista lázadók vezetője már a nyáron azzal fenyegetőzött, hogy minden eszközzel megakadályozza az olimpia megrendezését.

Vlagyimir Putyin elnök számára pedig különösen aggasztó fejlemény volt, hogy december végén két egymást követő napon öngyilkos merényleteket hajtottak végre a dél-oroszországi Volgográdban - összesen 34 személy vesztette életét. Talán nem véletlen, hogy éppen e várost választották célpontnak: az egykori Sztálingrád, ahol 1943-ban a szovjetek megálljt parancsoltak a Wehrmacht egységeinek, ma is az ellenállás szimbóluma az országban. Az orosz rendőrség elképesztő hadjáratot indított Volgográdban: lakások ezreiben tartott házkutatást. 700 személy került rács mögé. 

December 27-én a Szocsitól 273 kilométerre elhelyezkedő Pjatyigorszkban robbantottak - feltehetően iszlám - szélsőségesek, három ember halálát okozva. 

Elnöki engedmények
Putyin mindent megtesz azért, hogy a bő két hét alatt a reflektorfény mindvégig Szocsira, illetve őrá vetüljön. Ezért tőle szokatlan módon még komoly politikai kompromisszumokra is hajlandó volt. Amikor úgy tűnt, több nyugati politikus lemondja a nyitórendezvényen való részvételt, Putyin hirtelenjében szabadon bocsátotta a Pussy Riot punkzenekar két börtönben őrzött tagját, Nagyezsda Tolokonnyikovát és Maria Aljohinát, de ami még ennél is meglepőbb volt: külföldre engedte a volt olajmágnást, a tíz év óta a rács mögött tengődő Mihail Hodorkovszkijt. Ő azzal vívta ki egykor az orosz államfő haragját, hogy indulni kívánt vele szemben az elnökválasztáson. Szakértők figyelmeztettek: bár Putyin olyan lépéseket tett, amelyeket a nyugati államok és emberi jogi szervezetek már régóta követeltek tőle, szó sincs arról, hogy a valódi demokrácia útján indította volna el hazáját. Mindez inkább csak arról tanúskodik, hogy mindent alárendel Szocsi sikerének.

Január 11-én hat személyt vett őrizetbe az orosz terroristaelhárító egység a szintén dél-oroszországi Kabargyino-Balkariában, köztük egy azeri állampolgárt.

Állítólag bevallották: terrorakciót akartak végrehajtani. Az iszlám terroristák ezekkel az akciókkal is jelezték: nem tettek le a szándékukról, hogy vérfürdővé változtassák a Putyin életműve megkoronázásának szánt sporteseményt.

A közismerten kalandvágyó orosz államfő nemrégiben személyesen is kipróbálta az új szocsi létesítményeket, felvételek készültek arról, amint lesiklik az egyik pályán. Nyilván üzenni kívánt a nemzetközi közvéleménynek: nincs mitől tartani, a biztonság garantált. Nemzetközi szakértők azonban nincsenek teljesen meggyőződve erről. Keir Giles, a londoni Chatham House munkatársa a Bloombergnek elmondta: nyilvánvaló, hogy a terroristák számára fontos célpont lehet az olimpia, s meglepné, ha az esemény közeledtével ne nőne az öngyilkos terrorakciók száma.

Michal Emerson korábbi Oroszország-megbízott, a brüsszeli Európa-Politika Tanulmányok Központjának munkatársa úgy véli, lehet, hogy Szocsi jól védett erőddé válik, de Dél-Oroszország szabad préda maradt.  

"A merényletek üzenete: Putyin nem tudja megvédeni Oroszország egészét" - vélekedik. Igaz, előfordult már az országban, hogy olyan helyen is történt merénylet, amelyet nagyon biztonságosnak tartottak: 2010 márciusában a moszkvai metróban végrehajtott terrorakció során 38-an haltak meg.

A legnagyobb veszélyben az infrastrukturális létesítmények vannak. Az állam, illetve magánbefektetők, köztük a Szberbank egyébként óriási összegeket fordított a Szocsi-környéki infrastruktúra fejlesztésére. Putyin az orosz közszolgálati televíziónak adott interjújában elmondta, e célra többet szántak, mint amennyit a vancouveri téli olimpia során költöttek rá.

Utcák sorát varázsolták újjá, vasútvonalakat létesítettek, hidakat, alagutakat, gázvezetékeket, erőműveket, szállodákat építettek. Ezért becslések szerint a szocsi téli olimpia összköltségei a 48 milliárd dollárt is elérik.  Nem véletlenül nevezik az eseményt Putyin olimpiájának.