Szíria;békekonferencia;

2014-01-22 19:03:00

Metsző szócsata a békekonferencián

Ez a remény napja - jelentette ki az ENSZ főtitkár Montreux-ban, a Genf-2 békekonferencia megnyitóján, amelynek során először ültek le egy tárgyalóasztalhoz a kormány és az ellenzék képviselői a szíriai konfliktus kirobbanása óta. Ban Ki Mun felhívta rá a figyelmet, milyen hatalmas lehetőséget rejt magában ez a fórum. Hasonlóan bizakodó hangnemet ütött meg az orosz külügyminiszter, aki "történelminek" nevezte a konferenciát. Szergej Lavrov ugyanakkor leszögezte, "az sem egyszerű, sem rövid" nem lesz.

Igazi diplomáciai adok-kapok zajlott a külügyminiszterek felszólalása során. John Kerry kifejtette, Bassár el-Aszad elvesztette legitimitását Szíria irányításához. Mint az amerikai diplomácia vezetője fogalmazott, aki ily sok erőszakot alkalmazott saját népével szemben, az nem lehet az átmeneti kormány tagja. "Senki másnak, csupán a szíriai népnek van felhatalmazása, hogy az ország belügyeibe beavatkozzon, hogy az elnök, az alkotmány vagy a törvények legitimitását visszavonja" - reagált a szíriai külügyminiszter John Kerry szavaira.

Valíd Muallem kemény hangvételű, provokatív beszédet intézett a résztvevőkhöz, a megszabott tíz perces időkeretet túllépve szónokolt, s mikor az ENSZ főtitkár figyelmeztette, úgy felelt: "Ön New York-ban él, én Szíriában. Három évnyi szenvedés után jogom van elmondani a történet szíriai oldalát". A külföldi államokat a szíriai miniszter felszólította, oldják fel a Damaszkusszal szembeni szankciókat, s ne szállítsanak több fegyvert az általa "árulóknak" titulált ellenzéknek, akiknek - mint fogalmazott - "vér tapadt a kezéhez", mégis részt vehetnek a békekonferencián.

A szíriai ellenzék legfőbb képviselete, a Szíriai Nemzeti Koalíció vezetője elmondta, nem képezheti részét az átmenetnek Bassár el-Aszad elnök. Ahmed Dzsarba a szír állami delegációt arra szólította fel, írja alá a még szíriai részvétel nélkül, 2012-ben tartott genfi konferencia záródokumentumát egy ideiglenes kormányról, s az elnök jogköreit is ruházza át a testületre.

A BBC brit adó tudósítója megjegyzi, vélhetően a zárt ajtók mögött folytatódó egyeztetéseken már együttműködőbb hangnemet ütnek meg a diplomaták, s az olyan gyakorlatias kérdésekről állapodnak meg, mint egy esetleges tűzszünet feltételei, vagy a humanitárius segély eljuttatása a rászorulókhoz. A Genf-2 ülésen 39 kilenc ország, nemzetközi szervezetek, illetve a szíriai felek képviselői vettek részt. Pénteken Genfben folytatják a tárgyalást a szíriai küldöttek.

Kisebb botrány már a békekonferencia előtt is kialakult. A szíriai kormánydelegáció repülőgépe négy órát vesztegelt Görögországban, miután egy magáncég megtagadta annak megtankolását a Szíriával szembeni uniós gazdasági szankciókra hivatkozva. Az incidens miatt elmaradt egy találkozó a szír külügyminiszter és az ENSZ főtitkár között.

A svájci fórum megkezdése előtt telefonon egyeztetett Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az egyeztetést Washingtonból kezdeményezték, s azon szó esett a szíriai konferencia napirendje mellett az iráni atomprogramról tavaly aláírt átmeneti megállapodás gyakorlatba ültetéséről, valamint az amerikai-orosz kapcsolatok fejlesztéséről.

A békekonferencia sikeréért imádkozott a katolikus egyházfő a Szent Péter téren. Ferenc pápa szerdai általános audienciáján azt kérte az Úrtól, érintse meg minden ember szívét, hogy véget érhessen az erőszak és a konfliktus, amely már így is túl sok szenvedést okozott. "A szeretett szíriai nép" számára azt kívánta, a megbékélés, és az ország újjáépítése felé haladjanak, ne ellenséget, testvért lássanak egymásban. Az egyeztetéseken vatikáni delegáció is részt vesz.