Kálomista Gábor;MTVA;

Fotó: Népszava

- Köztér - Amikor valami megéri

Nincsenek iparági forrásaim, de ha 6,541 millió forint plusz áfából nem lehet leforgatni egy többszereplős pornójelenetet, akkor valami nagy baj van a nemzeti fizetőeszközünkkel. Ennek ellenére az Átlátszó szerint Kálomista Gábor filmes cége ugyanennyi pénzből inkább egy 41 - le is írom: negyvenegy - másodperces filmet forgatott le a közmédia megrendelésére arról - természetesen Kálomista Gábor rendezésében -, hogy Schmitt Pál akkori köztársasági elnök 2011. április 25.-én bemegy az irodájába, miután kinyitják neki az ajtót, leül az asztalához és aláírja az alaptörvényt.

Ha a Művész/Producer úr a csúnya kapitalizmusban mérettette volna meg alkotását, nem hiszem, hogy könnygázzal kellett volna szétoszlatni a mozik előtt tolongó tömegeket, és nem töltötték volna le illegálisan a filmecskét izzadó tenyerű tinédzserek milliói sem. De a kultúra nem üzlet, a pornó pedig nem kultúra, szóval közpénzből akkor sem filmezünk le egy orgiát, ha a profitból kijönne Kerényi Imre lapjának három évada. Nem, mi a valódi értékekre költünk.

Ez pedig feltételezi a bizalmat az alkotó és a megrendelő részéről is. Nyilván ezért kelt a szerződés 2011. június 16.-án, két hónappal a forgatás után a Mega Film Kiadó Kft. és az MTVA között. A dokumentumon ugyanis az a megjegyzés szerepel, hogy a szerződés "a tárgyban korábban szóbeli megállapodás utólagos írásba foglalása". Érted?! Gabi, csinálsz hatmilláért egyperces filmet? Hogyne, éppen ráérek, odateszem magam. A művész mindig művész. Ha kell, leforgatom, hogy Orbán Viktor dekázik, Semjén Zsolt lövöldözik, Kövér László borotválkozik. A pénz nem számít, csak a küldetés. Rongy/szarember, öltönyös posztkommunista, európai értelemben vett liberális legyek, ha nem ingyen csinálom.

De Gabikám, ingyen se a kurva, se a pornós nem dolgozik. Rakd csak el a csekket. És írd meg Kerényinek.

Titkolózik a köznevelési államtitkárság a tankönyvellátás államosításának konkrét intézkedéseivel kapcsolatban. Kérdéseinkre nem árulták el, hogy vásárol-e az állam saját tankönyvkiadót, hogyan vehetnek részt a magánkiadók a fejlesztésben, illetve, hogy mitől és mennyire lesznek olcsóbbak a kiadványok. A feladatra kinevezett miniszteri biztosnak az április 6-i parlamenti választás után még három hétig tart a megbízása.