A Lordok Házában a konzervatívoknak nincs többsége, a koalíció kisebbik pártja, a Liberális Demokrata Párt, illetve az ellenzéki Munkáspárt ugyanakkor nem ért egyet azzal, hogy Cameron 2017-ben igen-nem népszavazást akar kiírni arról, maradjon-e Nagy-Britannia az Európai Unióban.
Több mint 70 módosító indítványt nyújtottak be a referendum ellenzői, ezek közül a legelső a népszavazási kérdés szövegének megváltoztatását javasolta. Ezt a módosítást 138 munkáspárti, 67 liberális demokrata és 3 konzervatív honatya támogatta, egy munkáspárti és 147 konzervatív lord ellene szavazott.
A népszavazási törvény szövegtervezetét végülis a Lordok Háza visszaküldte módosításra az alsóházba, s így valószínűleg nem sikerül február 28-ig mindkét házban elfogadtatni a törvényt. Bill Cash, az európai ügyekkel foglalkozó bizottság vezetője szerint a terv „halott papagáj”, s nincs esély, hogy a határidőig átmenjen.
Munkáspárti részről bírálták David Cameront, hogy a népszavazási tervvel jobbról akarja előzni az euroszkeptikus Ukip pártot, amely várakozások szerint akár az élen is végezhet a közelgő európai parlamenti választásokon. Az EP-választásig most már biztos nem fogadják el Cameron törvényét. A Daily Telegraph szerint ugyanakkor a toryk egy későbbi időpontban – ismét egyéni képviselői indítványként – újra benyújthatják, változatlan szöveggel a törvényjavaslatot, s akkor már elég, ha az alsóházban megszavazzák, nem kell továbbküldeni a Lordok Házába.
Népszava-információ