Műsormagazin;kézilabda;gólkirály;Európa-bajnokság;Canellas;Landin;Mikkel Hansen;

2014-01-27 06:58:00

Francia diadal az Eb-n

Végéhez ért a dániai kézilabda Európa-bajnokság, ahol tegnap a torna két legfontosabb találkozóját, a bronzmeccset és a döntőt játszották. Sok-sok megnyert bronzcsata után a horvátok ezúttal vesztesként hagyták el a pályát, míg a hazai közönség előtt játszó dánok lefagytak, és sima vereséget szenvedtek a franciáktól.

A horvátok paprikás hangulatban érkeztek a tegnap délutáni, spanyolok elleni bronzmeccsre. Déli szomszédaink nehezen emésztették meg a dánoktól az elődöntőben elszenvedett vereséget, s a szerintük részrehajló bírók mellett külső körülményekkel – az egyhangú étrenddel és a kényelmetlen szállodákkal, meg az utazással – magyarázták az elszalasztott döntőt. De ez a hangszerelés már nyilvánvalóan a bronzmérkőzésnek szólt, a harmadik helyet végképp nem szerették volna elpuskázni.

Esélyesnek valóban a horvátok számítottak, akik hovatovább bérletet válthatnak a nagy tornák 3. helyére, ám a világbajnoki cím védői, a spanyolok ezúttal átírták a forgatókönyvet. Főleg Canellas révén uralták a játékot, aki egyébként is hajtott az EB gólkirályi címére, s már az első félidőben hét gólt lőtt.

Neki, s különösen a második játékrészben remeklő Aguinagaldénak oroszlánrésze volt abban, hogy a spanyolok – három gólos első félidei vezetésük után – egy góllal - 29-28 - legyőzték az olimpiai bronzérmes horvátokat.

A döntőre megtelt a 14 ezres stadion, s a közönség 90 százaléka, köztük a királyi család tagjai, dán volt. S aligha akadt közöttük bárki is, aki nem hazai győzelemre számított. De a címvédő és az olimpiai bajnok összecsapása ezúttal simának tűnő francia győzelemmel zárult.

A gallok már a 4. percben 3-0-ra vezettek, majd a 8. percben 5 góllal, a 12-ben pedig 8 góllal vezettek. Landin, a hazaiak kapusa – akit beválogattak a torna legjobb csapatába, s eddig kivédte az ellenfelek szemét – teljes csődöt mondott, le is kellett cserélni. De bárki védett is, a franciák ezen az estén feltartóztathatatlanok voltak.

Eredmények
Bronzmérkőzés
Horvátország–Spanyolország 28–29 (13–16)
EB-döntő
Franciaország-Dánia 41-32 (23-16)

Mikkel Hansen egy idő után követő emberfogással próbálta semlegesíteni Karabaticsot, ám helyette Narcisse szórta a gólokat, s a 23. percben már tíz volt a különbség.

Az első félidő vége előtt kissé javítottak ugyan a dánok, de így is 7 gól különbséggel vonultak pihenőre.

A második félidőben már kiegyenlítettebb volt a játék, de a dánok így sem tudtak felzárkózni, s végül igen jelentős, 9 gól különbséggel, 41-32-re vesztettek. Európa uralkodója Franciaország.

Szlovénián keresztül a vb-re
A szlovén csapat lesz a magyar férfi kézilabda-válogatott ellenfele a jövő évi, katari világbajnokság selejtezőjében - derült ki a vasárnapi sorsoláson, amelyet az Eb helyszínén, a dániai Herningben bonyolítottak le. A magyar válogatott kiemelt volt a párosítás elkészítése előtt. Az oda-visszavágós párharc első meccseit június 7-én vagy 8-án, visszavágóit pedig 14-én vagy 15-én rendezik. A magyar fél kezdi otthon a páros csatát
"Kaphattunk volna erősebb és gyengébb ellenfelet is a 2. kalapból. Az első mérkőzésen hazai pályán minél nagyobb előnyt kell szereznünk a Veszprém Arénában - mondta Vetési Iván, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke.
Mocsai Lajos szövetségi kapitány szerint nagyon erős ellenfelet kapott a magyar válogatott, amely véleménye szerint a világ egyik legképzettebb csapata. "Ötven százalék esélyünk van a továbbjutásra. Nem lesz egyszerű megtalálni a felkészülési meccsek időpontját, mert a Bajnokok Ligája négyes döntőjét május végén-június elején rendezik, és reményeink szerint a Veszprém is érdekelt lesz benne.
A legfontosabb, hogy továbbra is meglegyen a magyar csapat példás egysége, és a lehető legerősebb kerettel tudjunk kiállni" - jelentette ki Mocsai a keziszovetseg.hu hírportálon.
Öt csapat már kvalifikálta magát a 2015. január 17. és február 1. között sorra kerülő vb-re: Spanyolország címvédőként, Katar házigazdaként, Horvátország, Dánia és Franciaország pedig azzal, hogy bejutott a legjobb négy közé a mostani kontinensviadalon.
A vb-selejtezők: MAGYARORSZÁG-Szlovénia, Románia-Svédország, Lengyelország-Németország, Görögország-Macedónia, Szerbia-Csehország, Oroszország-Litvánia, Bosznia-Hercegovina - Izland, Ausztria-Norvégia, Montenegró-Fehéroroszország.