A második világháború áldozatainak emlékművénél - amely Újbelgrádban, az egykori koncentrációs tábor helyén áll - Nikolic azt is kifejtette, hogy nem engedhető meg a történelmi revizionizmus és a háborús bűnök viszonylagossá tétele. Hozzátette: a holokauszt bűnei soha nem ismétlődhetnek meg.
"Manapság már nincsenek az első és a második világháborús szerb történelemre vonatkozó komoly kutatások és tanulmányok. (Ehelyett) arra szólítanak fel bennünket, hogy hagyjuk a történelmet, felejtsük el, és forduljunk a jövő felé. Ezt azonban nem tehetjük meg, mert a múlt nélkül nincs jövő, és a múlt nélkül nem tudjuk azt sem, hogy kik vagyunk" - fogalmazott a szerb elnök.
Emlékeztetett arra is, hogy a szerbek elleni náci terror ugyanolyan kemény és embertelen volt, mint a zsidók elleni, habár más volt a célja. "A zsidókat meg kellett semmisíteni, a szerbeket pedig megritkítani és rabszolgává tenni" - mondta.
Közölte, hogy Szerbiában a mai napig nem készült el a második világháború áldozatainak teljes névsora, pedig az egykori Jugoszlávia területén a szerb lakosság több mint 16 százalékát pusztították el. Hozzáfűzte, hogy továbbra is foglalkozni kell "az emberiség ellen elkövetett egyik legnagyobb bűntettel", a holokauszttal, annak ellenére, hogy a bűnösök többségét megtalálták és elítélték.
A teljes katonai és állami tiszteletadás mellett zajló eseményen részt vettek a minisztériumok képviselői, a holokauszt túlélői és azok leszármazottai, a Szerbiai Zsidó Hitközségek Szövetsége, a Roma Nemzeti Tanács, Belgrád Város, valamint a diplomáciai testületek képviselői.
Az emléknap alkalmából Belgrádban nemzetközi konferenciát tartottak A szerbek, zsidók és romák holokausztja a második világháborúban címmel. A szervezők elmondták: a holokauszttal Szerbiában keveset foglalkoznak, ezért a konferencia egyik célja az volt, hogy létrehozzanak egy olyan adatbázist, amelybe a kutatók feltölthetik az eddig feltárt információkat, hogy ahhoz a tudományos élet többi szereplője is hozzáférjen.