Jobbik-Konzervatívok;Országos Rendőr-főkapitányság;Tarjányi Péter;Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége;Lehel utcai robbantás;Őrsereg;dr. Gyüre Csaba;

2014-01-29 06:19:00

Előtérben a terrorcselekmény-verzió

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) megerősítette az MTI-nek, hogy létezik az a levél, amelyet a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége (VÉSZ) elnökének küldtek a Lehel utcai robbantással kapcsolatban. A Népszava szerkesztőségében jelentkezett egy állítólagos nyomravezető - a rendőrség ezt a szálat is vizsgálja.

Egyre nyilvánvalóbb, hogy politikai indíttatású terrorcselekmény történt 2014. január 13-án, a XIII. kerületben egy bankfióknál. A jelentős anyagi kárt igen, de személyi sérülést – a tettes közreműködésének köszönhetően – nem okozó robbantást a rendőrség még mindig bankrablási kísérletnek, rongálásnak, robbanóanyaggal visszaélésnek (is) tekinti, holott a törvény szerint az terrorcselekménynek minősülne.

Egy eddig ismeretlen csoport vállalta magára a Lehel úti robbantást. A szervezet Őrseregnek nevezi magát, és a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége (VÉSZ) nevű társaságnak juttatták el levelüket. A rendőrség a levél létezésének tényét megerősítette, "a levél tartalmával és a tett intézkedéseivel kapcsolatban azonban jelenleg tájékoztatással nem szolgál".

A konspiratív jelleggel, betűkirakással megírt levél, a VÉSZ korábban közzétett közleményekre hivatkozik - közölte a szervezet elnöke. A levél arra is utal, hogy a VÉSZ elnökének 2014. január 10-én nyilvánosságra hozott évértékelésében kilátásba helyezi a "bankháború" újraindítását, amennyiben végleges és megnyugtató megoldás nem születik a devizahitelezésnek nevezett hatalmas csalássorozat áldozatainak ügyében.

Úgy vélik, az is lehet, hogy a levél valótlan tartalmú, de az is, hogy valakik, a bankrobbantáshoz kapcsolódva készülnek valamire, és az sem zárható ki, hogy maga az elkövető szervezet jelentkezett. "A VÉSZ ellenségének fog minden személyt és szervezetet tekinteni, aki, vagy amely más embereknek - bárkik is legyenek azok - bárminemű erőszakos cselekménnyel sérelmet okoz" - írja a VÉSZ közleményében.

Őrsereg néven semmilyen legális vagy illegális formáció nem ismert - írta meg a Népszava. Létezik viszont a Nemzeti Őrsereg Hagyományőrző és Polgárőr Egyesület, mely Kelet-Magyaroszágon tevékenykedik. Az egyesület jogi képviselője dr. Gyüre Csaba, a Jobbik alelnöke, a párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke, országgyűlési képviselő. Az ügyvéd a Népszavától értesült a hírről, és leszögezte, bizonyos benne, hogy a Nemzeti Őrseregnek semmi köze a merénylethez.

Mint mondta, törvényes keretek között működnek, távol áll tőlük minden erőszak. Véleménye szerint itt valamilyen más szervezetről lehet szó, ha valóban igaz a levél. Gyüre Csaba lapunknak kedden úgy nyilatkozott, hogy elhatárolódnak a nevükkel összefüggésbe hozott állítólagos szerveződéstől.

A levéllel megdőlni látszik a rendőrség azon érvelése, mely szerint pusztán a bankautomata kifosztása lehetett a cél, mely érv már az első pillanatban is "necces" volt - vélte Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő. - Nem tudom megítélni, valójában mi történhetett, de remélem, hogy a kormányzati kommunikáció nem tart ott, hogy szándékosan félretájékoztatja a közvéleményt - jelentette ki lapunknak Tarjányi Péter rendőrségi szakértő.

Árnyalja a képet, hogy a "börtöniskola" első osztályában megtanulják a bűnözők: a pénzkiadó automatákban erősebb rázkódásra, erőszakos nyitási kísérletre felrobban a festékpatron, ami elszínezi a bankjegyeket. Ezzel a bankot nem éri kár, mert a pénzt becserélik, a tettes viszont nem tud mit kezdeni a festékes pénzzel.

Egy ilyen cselekményt politikai oldalaktól függetlenül mindenkinek el kellene ítélnie - fogalmazott a szakértő. Nem lehetséges ugyanis, hogy a társadalmat "sakkban tarthassa" bárki. Függetlenül attól, hogy csoport, szervezet vagy "magánszemély" áll a merénylet mögött, fontos lenne, hogy mindenki elítélje a cselekményét, bármilyen indulatok fűtenek is egyeseket. Senki nem várja a nyomozóktól, hogy "kézrátétellel" orvosolják a problémákat. Vannak azonban nyomozati irányok, melyek felgöngyölítésére időt kell kapniuk a szakembereknek - jelezte a szakértő.

Lapunkat megkereste egy olvasónk, aki több tény alapján úgy véli, hogy felismerte a keresett motorkerékpárt, illetve annak tulajdonosát. A pontos adatokat a Népszava továbbította a rendőrségnek. Amennyiben az információk valósak, elsőként számolunk be az eredményről.