A Népszava kérdésére Szűcs József, a Magyar Kémény Kft. Komárom-Esztergom megyei területi igazgatója elmondta, hogy a 2013-as számlát egyszeri ellenőrzésért állította ki a cég munkatársa, míg az idei már éves díj, amely két alkalomra érvényes. Vagyis egy ellenőrzés a múlt évi 1315 forinttal szemben 2014-ben alkalmanként 1194 forintot kellett fizetnie.
Az úgynevezett rezsicsökkentés első ránézésre előnyös a fogyasztónak és csak a szolgáltatót sújtja, csakhogy ez nem ennyire fekete-fehér. A jogszabályváltozás miatt a kéményseprő vállalkozások jelentős része már nemhogy a nyereséget, de a működési költséget sem képes kitermelni. Emiatt több cég is jelezte, bedobja a törülközőt. A másik lehetséges megoldás a létszámcsökkentés, ahol egyáltalán lehetséges, illetve a szolgáltatás színvonalának csökkentése. Mindkét döntés szó szerint életveszélyes helyzetet teremthet, hiszen már így is évente tucatnyian veszítik életüket hibás, vagy nem kellően karbantartott kémények miatt.
A kormányzat, a saját maga okozta problémát úgy akarja megoldani, hogy a közszolgáltatások ellátásáról szóló, 2013. júliusától hatályos törvényt úgy módosította, hogy a katasztrófavédelem idén januártól a kéményseprő vállalkozások megszűnése esetén közérdekű szolgáltatót választhat ki a kéményseprésre jogosult cégek közül.
A Népszabadság korábbi érteslése szerint két térségben már szükség is volt a beavatkozásra: Vas megye 215 településén azért szűnt volna meg ez a szolgáltatás, mert a közbeszerzési eljárást nem sikerült időben lezárni, ezért a katasztrófavédelmi igazgatóságnak kellett intézkednie. Szombathelyen, illetve az érintett többi településen legfeljebb kilenc hónapig a Vasi Füstfaragó Kft., illetve a Vas Megyei Kéményseprő és Tüzeléstechnikai Kft. látja el ezt a feladatot. Győr-Moson-Sopronban nagyjából tucatnyi helyen szállt ki az üzletből a korábbi cég, a kapuvári székhelyű Kálmán Szolgáltató Kft. A katasztrófavédelem itt ugyancsak önként jelentkezőket választott ki - foglalta össze laptársunk győri tudósítója.
Hasonló gondokkal találkozhatnak más régiók lakosai is. A Népszava információi szerint a négy megyében - Somogy, Komárom-Esztergom, Pest és Somogy megyében - szolgáltat a Magyar Kémény Kft. Komárom-Esztergom megyében már tavaly is alacsony volt a díj. A korábbi törvény értelmében a maximált rezsióradíj nem lehetett 4 ezer forintnál magasabb.
Ebből számolták ki képletek alapján adott kéményfajtákra a rezsióradíjat. Erre Komárom-Esztergom megyében 2200 forintot, míg Pest megyében 3200 forintot fogadott el a megyei közgyűlés. A nagyobb bevétel a központi megyében keletkezett, s ez segített a kisebb összeggel gazdálkodó területi igazgatóságoknak. A 'rezsicsökkentéssel" azonban 2013. júniusától a maximált rezsióradíj 4 ezerről 2 ezerre zuhant. A Magyar Kémény Pest megyei rezsióradíja 33 százalékkal csökkent.
A sajtóban megjelent, hogy a fővárosi kéményseprő szolgáltató cég 540 millió forintos támogatást, amolyan füstpénzt kapott az önkormányzattól, természetesen az adófizetők pénzéből. A négy megyében tevékenykedő vállalkozás is nagyjából ekkora bevételkieséssel számolhat. A Komárom-Esztergom megyei területi igazgatóság kétszer is pályázott munkahelymegtartó támogatásra, egyszer sem kapott.