Bernanke búcsúját nem kíséri olyan hozsannázás, mint Alan Greenspanét, akit minden idők legjobb Fed-elnökeként, egyfajta orákulumként ünnepeltek. A 60 éves Bernankének soha nem is volt olyan jó a PR-ja, mint a titokzatos szfinxként nyilatkozó, elejtett megjegyzéseivel piacokat megrengető, 2006-ban visszavonult elődjének, aki két évtizedig volt meghatározó szereplője az amerikai pénzügyi világnak.
Greenspan, a "Maestro" mellett persze ott állt egy igazi médiasztár, a felesége, Andrea Mitchell. Utólag árnyalták a róla festett képet, elemzők szerint Greenspan döntései is hozzájárultak a nemzetközi pénzügyi válság kialakulásához.
"Kétség nem fér hozzá, Bernanke az egyik legkövetkezetesebb Fed-elnök volt, de öröksége még nem világos, s teljesítménye vegyesebb, mint ahogy a dícséretek sejtetik" - írta a Wall Street Journal. Bernanke nyolc évéről is a történelem mondja majd ki az ítéletet - jegyezte meg a Reuters.
"A nagy gazdasági világválság kutatójaként a megfelelő ember volt a megfelelő helyen" - méltatta a USA Today. Annyi bizonyos, Ben Bernanke a nemzetközi pénzpiacok egyik legviharosabb időszakában biztos kézzel kormányozta a Fed-et, s neki is köszönhető, hogy az Egyesült Államok kifelé halad a válságból, s mérsékelt növekedési pályára állt, az inflációt.
Maga is elismerte ugyan, hogy hivatalba lépése után alábecsülte az ingatlanpiaci buborék kipukkadásának veszélyét, de a válságkezelésben nemigen választhatott volna más utat. Az agresszív mennyiségi enyhítés politikájának sikeréről, írják az elemzők, még korai lenne véleményt mondani. A Financial Times szerint Bernanke világos irányt szabott a Fednek a jövőre, s e pályáról nehéz lesz letérni.
Bernanke egyik legfontosabb vívmányának azt tartják, hogy átláthatóbbá tette a szövetségi jegybank működését, írta a Washington Post, sajtóértekezleteken ismertette a Fed politikáját, célkitűzéseit, magyarázta a döntéseit. A leköszönő bankelnök meggyőződéssel vallotta, hogy a Fednek a politikától függetlenül kell működnie.
"Amikor engedünk a rövidlátó politikai nyomásnak, s olyasmit teszünk, ami nem a megfelelő a gazdaság számára, azon a ponton búcsút inthetünk a függetlenségünknek" - mondta nemrégiben a Brookings Intézetben.
Ben Bernanke a georgiai Augustában született, a dél-karolinai Dillonban nőtt fel. A Harvardon szerzett közgazdász diplomát, az MIT-n közgazdasági doktorátust. Tanított a Stanfordon, a Princeton Egyetemen, 2002-ben lett a Fed egyik kormányzója, 2005-ben George W. Bush gazdasági tanácsadó testületének tagja, onnan egyenes út vezetett a jegybankelnöki székbe.
A Bush által kinevezett jegybankelnököt 2009 augusztusában Barack Obama maradásra kérte, s noha számos szenátor ellenezte jelölését, 2010 januárjában második hivatali időre is megerősítették. Amikor nyolc éve, 2006. február 1-én hivatalba lépett, tagja lett a Fed kormányzótanácsának is. Ez a megbízatás 14 évre szól, azaz Bernanke csak a bankelnöki poszttól búcsúzik, 2020. január 31-ig az igazgatótanács tagja marad.
A Gallup felmérése szerint Ben Bernanke jegybankelnöki működésével az amerikaiak 40 százaléka elégedett, 35 százalék nem, 25 százalék nem nyilvánított véleményt. Elődje, Greenspan támogatottsága 2006-os leköszönésekor 65 százalékos volt 25 százalék bírálta, 14 százalék nem foglalt állást.