USA;Lázár János;Snowden-ügy;

2014-01-30 18:04:00

Lázár János az Egyesült Államokkal izmozik

A parlament illetékes bizottsága ülést tartott az amerikai lehallgatási botrány magyarországi vonatkozásaival kapcsolatban. Mint Lázár János az ülésről távozóban fogalmazott: az amerikai adatgyűjtés érdemben és jelentősen befolyásolhatja az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország kapcsolatát, amíg az ügyet Washington nem tisztázza. A miniszterelnökséget vezető államtitkár hozzátette, nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok hírszerző szolgálata rendelkezik Magyarországra vonatkozó információkkal. Lázár közölte, bárki nyeri is meg a választásokat áprilisban, a belső biztonság, s azon belül is az elektronikus információk védelmét fokozni kell.

A zárt bizottsági ülésen elhangzottakat ugyan Pintér Sándor belügyminiszter titkosította, annyi bizonyos, az nem csak a lehallgatások magyarországi szálainak, de a külföldi befolyásszerzési törekvéseknek a feltárására is fókuszál. Pintér elmondta, az alapos vizsgálódás végett folyamatos kapcsolatban vannak az amerikai társszervekkel, így a CIA és az FBI képviselőivel.

Kocsis Máté, a testület elnöke közölte, az ülésen “megtudták, hogy Magyarországon kiket hallgathattak le az amerikai adatgyűjtés során”. Hozzátette, a nemzetbiztonsági bizottság korábban már foglalkozott az adatgyűjtési botránnyal, ezért indítványozta, hogy áttekinthessék azon ülések jegyzőkönyveit. Kezdeményezte továbbá, hogy a bizottság ülésein állandó meghívottként vegyen részt Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke, valamint hallgassák meg a külföldi támogatásban részesült szervezetek vezetőit is.

Gulyás Gergely, a vizsgálóbizottság alelnöke arra is javaslatot tett, hogy magyar és amerikai diplomatákat, köztük a rövidesen Budapestre érkező új amerikai nagykövetet is hallgassák meg.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, a jelenlegi információk alapján valószínűsíthető, hogy magyar politikai és gazdasági vezetőket is lehallgattak. Mint fogalmazott: a magyar politikai elit egységes abban, hogy több százezer esetben a magánélethez való jogot sérthette az amerikai lehallgatás. A kérdés emberi jogi vonatkozásaira hívta fel a figyelmet Martonyi János is. “Nagyon fontos, hogy magyar állampolgárok ne legyenek kitéve a tömeges lehallgatásoknak” - mondta a külügyminiszter.

Kocsis Máté elmondta, arra is kísérletet tesznek, hogy magának Edward Snowdennek is feltehessék kérdéseiket. Az informatikus magyar idő szerint ma reggel 9 órától tart nyilvános beszélgetést az interneten, ahol bármit lehet kérdezni tőle. Ez az első alkalom tavaly nyár, a botrány kirobbantása óta.

Az Országgyűlés december 10-én egyhangúlag fogadta el a vizsgálóbizottság létrehozását. A testület - amely iratokat kér be, s meghallgatásokat tart - március 18-án terjeszti a parlament elé jelentését.

Budapestre érkezik John McCain szenátor

Budapestre látogat John McCain amerikai szenátor, erősítette meg a hírt egy neve elhallgatását kérő forrás az MTI-nek. A diplomata ma érkezik hazánkba, programjáról egyelőre nem lehet részleteket tudni. Az MTI úgy értesült, egynapos látogatása alatt politikusokkal találkozik. A 2008-as elnökválasztás republikánus elnökjelöltje, tapasztalt kül- és biztonságpolitikai szakértő a leendő budapesti amerikai nagykövet, Colleen Bradley Bell washingtoni szenátusi meghallgatásán arról érdeklődött, melyek az amerikai politika prioritásai Magyarországon, mit tenne másképp, mint hivatali elődje, és vajon veszélyben van-e a demokrácia Magyarországon.

Nobel-békedíjra jelölték Snowdent

Nobel-békedíjre jelölte az amerikai nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egykori informatikusát, Edward Snowdent a norvég törvényhozás két tagja. Mint fogalmaztak, a titkos adatgyűjtési botrány kirobbantása, a hivatal tevékenységéről szóló dokumentumok kiszivárogatatása révén megkezdődött egy nyilvános vita, amely egy stabilabb és békésebb világrend létrejöttéhez járulhat hozzá.