per;Bora Bora;Nyíri-Kovács Patrícia;

- Magyar bíró kezében a kisfiú élete?

A Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság kezében van Nyíri-Kovács Patrícia és kisfia sorsa. A magyar állampolgárságú anyát már nem tartja fogva volt férje, ám gyermekük nem hagyhatja el Bora Borát. A helyi bíró a héten úgy döntött, a budai bíróság március 11-éig dönthet arról, hogy Magyarország legyen az ügy joghatósága, vagyis itt tárgyalják a gyermekelhelyezést. 

Budapesti II. és III. kerületi bíróság még megmentheti a Bora Borán foglyul ejtett anya, Nyíri-Kovács Patrícia és 5 éves kisfia, Noah Lee életét, legalábbis ebben bízik a fiatal anya magyar családja. Kedden volt ugyanis a gyermekelhelyezési per második fordulója a Francia Polinéziához tartozó szigeten, és félő volt, hogy a helyi bíróság elveszi az anyától a fiát.

Szerencsére nem így történt, de ez csak a helyi bíró jóindulatán múlt. Az anya a tárgyalás előtt két nappal kapta meg a koreai származású, francia állampolgárságú volt férj előterjesztését, aki a megjelölt hetven melléklet egyikét sem csatolta. A korábban, ismeretlen okból lecserélt bíró helyett most egy család jogi bíró tárgyalta az ügyet, aki helyt adott a tárgyaláson egyedül, ügyvéd nélkül, saját magát francia nyelven képviselő anya indítványának. Nyíri-Kovács Patrícia azt kérte, a tárgyalást addig napolják el, amíg reagálni tud volt férje polinéziai joghatóságot erőltető anyagára.

Az  apa ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy kizárólag a helyi hatóság döntsön az ügyben. A bírónő meghallgatta a nő érvelését, és úgy döntött, március 11-jéig lehetőséget ad a magyar bíróságnak arra, hogy a kizárólagos hazai joghatóság  meglétéről szóló döntést meghozza, és megküldje neki – tájékoztatta lapunkat Nyíri-Kovács Patrícia édesapja Bora Boráról. Ebben az esetben Magyarországon tárgyalnának a gyermek elhelyezésről, de ami a legfontosabb, az anya és gyereke végre hazatérhetne. Magyar állampolgárként a magyar hatóság segítségére eddig nem nagyon számíthatott az anya.

A Budapesti II., III. Kerületi Bíróságon a nő hiába indította el a válást, a bíróság úgy döntött, nem illetékes az ügyben. Az anya hiába fellebbezett, az ügy azóta sem került másodfokra. Az édesanya és kisfia magyar állampolgárok, személyi igazolványuk, lakcímkártyájuk, társadalombiztosításuk szerint is Magyarországhoz tartoznak. A koreai származású francia állampolgárságú volt férj a házasságuk megmentésének ígéretével csábította feleségét és fiát a szigetre. Ám kiderült, hogy az út egy előre eltervezett bűncselekmény része.

A férfi, aki  korábban számos alkalommal súlyosan megverte a feleségét, ott érhette el, hogy felesége eleve vesztes pozícióból induljon a válási és a gyerek elhelyezési perben. Számítása bevált, Patríciát a helyi bíróság még látogatóba sem engedi haza családjához, illetve saját, magyarországi lakásába. Pontosabban ő most már eljöhetne, a férje visszaadta  neki az útlevelét, a kisfiúnak viszont maradnia kell. Nélküle nem jön az anya sem. A nyári vakációt és a karácsonyt is megtagadták tőlük. A férfi ügyvédje a sziget elnökének jogi  képviselője is.

A Fővárosi Törvényszék válasza

A Budapesti II. és III. Kerületi Bíróságnak nincs hivatalos tudomása a szóban forgó Bora Bora-i bírósági határozatról, vagyis arról, hogy a Ny-K. Patrícia és S. I. L. ellen házasság felbontása iránt külföldön folyamatban lévő perben a magyar bírósági eljárást érintő döntés született volna – írta érdeklődésünkre a Fővárosi Törvényszék sajtóosztálya.

A magyar bíróságnak nem a külföldi bíróság által megszabott határidőt, hanem a magyar polgári perrendtartás szabályait kell figyelembe vennie. A kerületi bíróság 2013. áprilisában Ny-K.Patrícia felperesnek a férje ellen házasság felbontása iránt indult perében a keresetlevelet elutasította. Az indoklás szerint a magyar bíróság joghatósága nem kizárólagos, mert a felek  tartózkodási helyén, Francia Polinéziában is folyamatban volt a házasság felbontása iránti per.

A nemzetközi magánjog szerint „a magyar állampolgár személyi állapotát érintő eljárásban magyar bíróság vagy más hatóság minden esetben eljárhat. Ez a joghatóság kizárólagos, kivéve, ha a magyar állampolgár házasságának felbontása vagy bejegyzett élettársi kapcsolatának megszüntetése iránt indul külföldön eljárás, és a magyar állampolgárságú félnek, illetőleg ha mindkét fél magyar állampolgár, legalább azok egyikének lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye az eljáró bíróság vagy más hatóság államában van.”.

Ny-K. Patrícia a bíróság elutasító döntése ellen fellebbezett. De az eljáró bírónak a fellebbezést a felterjesztés előtt az alperesnek – vagyis a volt férjnek – meg kell küldenie észrevételezésre. „A bíró 2013. június 27. napján küldte meg a lefordított iratokat a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak (KIM) a kézbesítés céljából, valamint az ahhoz szükséges kézbesítési költséget is utalványoztatta. Az iratok kézbesítése jelenleg is folyamatban van.

”Tehát „az iratok felterjesztése nem az eljáró bíró mulasztására visszavezethető okból, hanem a külföldön történő kézbesítés szükségessége miatt nem történt még meg.” 

Még nem határozott arról a KÉSZ-csoport, hogy jogi útra tereli-e a szegedi lézerközpont épületének kivitelezésére kiírt pályázat ügyét - mondta tegnap lapunknak Pintyőke Marcell, a cég kommunikációs és marketing igazgatója.