szerződés;paksi atomerőmű;Energiaklub;

2014-02-01 06:23:00

Biankó csekket szignálhat a parlament

Épp csak a lényeg maradt ki a paksi atomerőmű bővítéséről szóló megállapodásból, melyet tegnap végre benyújtott a parlamenthez a kormány. A január 14-ei, Moszkvában kötött megállapodás törvénybe foglalása gyakorlatilag minden bővítéssel kapcsolatos információt kőbe vés: kivéve az árat és az orosz gigahitel kamatát.

A dokumentum csak annyit rögzít: "az Orosz Fél a Felek külön megállapodásában meghatározott összegben és feltételekkel állami hitelt biztosít a Magyar Fél számára a Paksi Atomerőmű teljesítménye fenntartásának és fejlesztésének

inanszírozásához, amely állami kölcsönszerződés megkötése a jelen szerződés implementálásának feltétele". Érdekes ugyanakkor, hogy a törvényjavaslatot nem a moszkvai megállapodást szignáló Németh Lászlóné fejlesztési miniszter, hanem Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nyújtotta be az Országgyűlésnek.

A parlamenthez benyújtott javaslat gyakorlatilag felmondhatatlanná tenné a megvalósítási megállapodásokat. Az orosz fél 20 évre vállalja az üzemanyag-szállítást és a hulladék elszállítását, ezután azonban a tárolt hulladékot vissza kell szállítani Magyarországra. Jelenleg csak rövid távon megoldott Magyarországon az ilyen radioaktív hulladék tárolása, ezeknek az anyagoknak a felezési ideje pedig jócskán meghaladja ezt a húszéves időtávot - mondta el lapunknak Holoda Attila, az Orbán-kormány volt energetikai államtitkára. Amíg ez a technológia nem áll rendelkezésre, meglehetős felelőtlenség a radioaktív hulladék visszaszállítását törvénybe foglalni.

A kormány egyik legfontosabb érve az orosz kivitelezés mellett az volt, hogy csak ők garantálják a 40 százalékos magyar beszállítói arányt: ehhez képest a szerződésben ezt csak megemlítik. Eszerint minkét fél megtesz "minden tőle telhetőt": garanciáról tehát szó sincs.

A szerződést megkötő nemzeti fejlesztési minisztérium eközben titkolózik a paksi bővítés előkészítéssel kapcsolatban. A 444.hu számolt be arról, hogy az Energiaklub közérdekű adatigényléssel fordult a tárcához, hogy láthassák a bővítés előkészítéséről szóló dokumentumokat. A fejlesztési minisztérium szerint viszont tíz évig nem hozhatóak nyilvánosságra a dokumentumok, amikre a 3000 milliárdos beruházást alapozzák.

Az Együtt-PM aktivistái foglalták el tegnap reggel a fejlesztési minisztérium épületét: népszavazást követeltek Paksról. Elég a paktumpolitikából, elég a titkosított szerződésekből, elég abból, hogy 50 évre Oroszországtól függünk majd - skandálták a tüntetők. A demonstráció után 10 aktivistát állított elő a rendőrség.